Manchester City rezervoi vendin e tij në finalen e Kupës Carabao për herë të pestë në gjashtë vjet me një fitore 2-0 ndaj rivalëve Manchester United në Old Trafford të Mërkurën në mbrëmje.

Pasi një pjesë e parë argëtuese kishte mbaruar pa gola, John Stones i dha City epërsinë katër minuta në periudhën e dytë – qendërmbrojtësi i qytetit duke kthyer në shtëpi goditjen e lirë të Phil Foden me kofshën e tij.

City shënoi golin e dytë brenda 10 minutave të fundit, Fernandinho duke dërguar një goditje të ulët larg Dean Henderson për të siguruar vendin e tyre në finalen e Kupës Carabao për sezonin e katërt radhazi.

Dean Henderson (GK) – 6/10 – Doli me një ndalesë të mirë në pjesën e dytë për të pëllëmbë një goditje me kokë Sterling rreth shtyllës – duke ndjekur një pritje të shkëlqyer për të dhënë një përpjekje për Riyad Mahrez disa minuta më vonë.

Aaron Wan-Bissaka (RB) – 5/10 – Kaloi një mbrëmje të vështirë kundër Foden të gjallë. Pastrimi i tij me kokë në pjesën e dytë ishte i butë, dhe ai ra drejt e në këmbët e Fernandinho, i cili goditi në shtëpi të dytin City.

Harry Maguire (CB) – 6/10 – Bëri mirë që Mahrez u ngrit në këmbë dhe fitoi topin nga City përpara në fazat mbyllëse të pjesës së parë ndërsa vizitorët bënë një sulm premtues. Ishte me këmbë të sheshta dhe nuk arriti të merrej me dorëzimin e Foden deri në hapjen e qytetit.

Victor Lindelof (CB) – 5/10 – Në mënyrë të paqëndrueshme u përpoq të godiste një goditje të lirë të Foden, ndërsa topi lëvizte deri në Stones pa shënjime për hapësin e qytetit.

Luke Shaw (LB) – 6/10 – Bëri mirë që e përjashtoi Sterlingun në pjesën e parë në kutinë e United ndërsa City u derdh me kërcënim, por ishte fajtor për humbjen e Stones në pjesën e parë të hapës së qytetit.

Bruno Fernandes
Fernandes filloi në një rol të avancuar në mesfushë për United | Pishinë / Getty Images

Scott McTominay (CDM) – 6/10 – I gjuajtur nga distanca në gjysmën e parë. Pranoi një goditje të lirë që çoi në hapjen e Cityt dhe u zëvendësua me 15 minuta të mbetura.

Fred (CDM) – 6/10 – Zgjodhi Rashford me një pasim të shkëlqyeshëm të ngritur në pjesën e parë për të çuar United përpara prapa, nga e cila ai mund të kishte hapur rezultatin. Zëvendësohet me tre minuta të mbetura.

Bruno Fernandes (CM) – 5/10 – Testoi Zack Steffen brenda 10 minutash me një përpjekje flakëruese nga skaji i kutisë, dhe flakëroi në të dytën. Kurrë në gjendje të ushtrojë ndikimin e tij të zakonshëm krijues shkatërrues në lojë.

Marcus Rashford, Fernandinho
Rashford filloi shumë për United | Shaun Botterill / Getty Images

Marcus Rashford (RW) – 5/10 – Ishte afër hapjes së rezultatit për United në pjesën e parë, por u mohua nga një bllok i Dias. Kishte një mbrëmje kryesisht zhgënjyese, rrallë duke parë shumë gëzim në krahun e djathtë.

Anthony Martial (ST) – 5/10 –
Dukej i mprehtë dhe kishte disa vrapime premtuese për vozitje në linjën e qytetit, por u mbajt relativisht i qetë nga partneriteti i fortë Stones – Dias.

Paul Pogba (LW) – 6/10 – Zgjodhi Fernandes në ndërtimin e një shansi të mirë për pjesën e dytë për United. I futur në mesfushën qendrore për 15 minutat e fundit.

Mason Greenwood – 5/10

Donny van de Beek – N / A

Joao Cancelo, Paul Pogba
Cancelo shijoi një betejë me Pogba në krahun e djathtë të Qytetit | Pishinë / Getty Images

Zack Steffen (GK) – 6/10 – Prodhoi një ruajtje të mirë për të mohuar Fernandes brenda 10 minutave të hapjes, por përndryshe u testua rrallë.

Joao Cancelo (RB) – 7/10 – Shkon shpesh brenda kur City ishte në zotërim, duke operuar si një mesfushor i katërt qendror. Nisi një përpjekje të gazuar inç gjatë pjesës së dytë nga buza e kutisë.

John Stones (CB) – 7/10 – Hapi rezultatin për Cityn në pjesën e dytë, njeriu më vigjilent në kutinë kur ktheu goditjen e dënimit të Foden me kofshën.

Ruben Dias (CB) – 8/10 – Gjykoi gabimisht një pastrim në shkëmbimet hapëse dhe ishte me fat që nuk u ndëshkua – por më pas vështirë se vuri një këmbë të gabuar për pjesën tjetër të lojës. Prodhoi një bllok të shkëlqyeshëm në pjesën e parë për të mbajtur larg një përpjekje të shënuar për Rashford.

Oleksandr Zinchenko (LB) – 7/10 – Rrallë dilni përpara në mënyrë që të përmbaheni me përpikmëri në detyrat e tij mbrojtëse – duke rezultuar në një natë zhgënjyese për Rashford.

Kevin De Bruyne
De Bruyne ishte në zemër të aksionit | Pishinë / Getty Images

Fernandinho (CDM) – 8/10 – Epërsia e Doubled City me një goditje të goditur në mënyrë instiktive nga buza e zonës në këndin e djathtë të poshtëm të rrjetës së Henderson. Mburoja e Qytetit mbrapa katër në mënyrë të patëmetë.

Ilkay Gundogan (CM) – 7/10 – Sikur një gol përjashtohej për pak për lojë në pesë minutat e para. Efikas në zotërim, energjik dhe i dalë nga ajo.

Kevin de Bruyne (CAM) – 8/10 – Rrahu shtyllën me një përpjekje flakëruese nga buza e zonës pas 12 minutash. Ishte në zemër të çdo lëvizje të rrezikshme të Qytetit.

Pep Guardiola
Foden pa shumë top | Pishinë / Getty Images

Raheem Sterling (RW) – 7/10 – Humbur një hapje premtuese të Qytetit në pjesën e parë, duke u përpjekur të mposhtte Shaw kur ai mund të ishte në katror me de Bruyne. Kërceu mirë për të fuqizuar një gol me kokë në pjesën e dytë, por ai u mbajt larg nga Henderson.

Riyad Mahrez (ST) – 6/10 –
Duke luajtur në një rol të panatyrshëm të rremë nëntë, Mahrez solli një pritje fantastike nga Henderson në pjesën e dytë me një goditje të mirë të goditur nga distanca. Zëvendësohet me 12 minuta të mbetura.

Phil Foden (LW) – 8/10 – Zgjodhi Gundogan me një krosim të përsosur brenda pesë minutash, por goli i gjermanit u përjashtua për jashtë loje, para se të shihte një gol të mirë të shënuar të tij me shkumës për offside. Vendosni hapësin e hapës së qytetit me një shpërndarje topi të ngordhur.

Rodri – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu