Manchester City shkoi në krye të Premier League me një fitore të theksuar 5-0 ndaj West Brom të martën në mbrëmje.

Gjërat filluan një dramatike me City duke kaluar në avantazh brenda gjashtë minutash. Joao Cancelo siguroi asistimin, duke tundur një top në shtegun e Ilkay Gundogan, i cili më pas tregoi një kontroll të mirë të ngushtë dhe bëri një sulm të shpejtë para Sam Johnstone.

City atëherë dyfishoi epërsinë e tij në rrethana të diskutueshme: Greva e bollshme e Cancelo fillimisht u përjashtua pasi ndihmësi i gjyqtarit shënoi për offside, vetëm për vendimin që do të rrëzohej pas një rishikimi të VAR.

Gundogan rrëmbeu të dytin dhe të tretin e Qytetit menjëherë, duke manovruar topin pas dy mbrojtësve dhe duke qetësuar shtëpinë me qetësi. Para se Baggies të tërhiqej në dhomën e zhveshjes për gjysmë kohe, vizitorët e tyre kapën një tjetër. Kësaj radhe Riyad Mahrez ishte shënuesi, duke prerë këmbën e tij të majtë të favorizuar para se të lëshonte një përpjekje të fuqishme në këndin e sipërm.

Vetëm një gol më shumë në pjesën e dytë, me Mahrez dhe Raheem Sterling që kombinohen mirë për të bërë 5-0 para fillimit të orës.

Këtu janë vlerësimet e lojtarëve tuaj …

Kieran Gibbs
Baggies luftuan në mbrojtje | Laurence Griffiths / Getty Images

Sam Johnstone (GK) – 6/10 – Bënë një moment të shkëlqyeshëm shpëtimi të hershëm para se Gundogan t’i jepte City epërsinë. Nuk mund të bëj asgjë për asnjë nga qëllimet me sinqeritet të plotë.

Darnell Furlong (RB) – 5/10 – Duke pasur parasysh një kohë të vështirë nga Foden në pjesën e parë dhe Sterling në pjesën e dytë. Do të jem i lumtur të shoh pjesën e prapme të Cityt për një kohë.

Semi Ajayi (CB) – 6/10 – Kishte një rast të shkëlqyeshëm për të shënuar herët, por u mohua nga Ederson. E çoi topin mirë përpara, por ishte pjesë e një mbrojtjeje nga Baggies që luftonte me të vërtetë.

Dara O’Shea (CB) – 5/10 – Fituan disa duele ajrore, por siç pasqyron rezultati, kjo ishte një luftë për të gjithë të interesuarit në anën e pasme për nikoqirët. Ndihmuar nga prania e Bartley në pjesën e dytë.

Kieran Gibbs (LB) – 3/10 – Askund nuk mund të shihet kur City hyri në krahun e tij herë pas here. Mbeti i vdekur për golin e Sterling për të bërë 5-0. Një për të harruar për ish-njeriun e Arsenalit.

Romaine Sawyers, Ilkay Guendogan
Gundogan e heq atë nga Romaine Sawyers | Michael Regan / Getty Images

Robert Snodgrass (RM) – 5/10 – Zakonisht vendosen në oborret e vështira, por kontribuan pak para se të niseshin pak para orës.

Jake Livermore (CM) – 5/10 – Ishte një nga ata që nuk luajti në bilbil ndërsa Cancelo goditi. Ndërpritet loja mirë në raste, por përgjithësisht e mbushur nga mesfusha e Qytetit dhe e paaftë për të siguruar një dalje.

Romaine Sawyers (CM) – 4/10 – Zhvendoset lehtë nga Gundogan në ndërtimin e qytetit të tretë. Mezi e pa topin pas kësaj dhe nuk e përdori atë mjaft mirë kur e bëri.

Karlan Grant (LM) – 4/10 – Nuk ishte fare në lojë dhe u hodh lart në pjesën e parë. Vrapoi fort, por zëvendësoi 20 minuta në periudhën e dytë.

Matheus Pereira (AM) – 5/10 – Në mënyrë të parashikueshme panë shumë pak topin kundër një skuadre dominante të Qytetit. Zhvendosën në të djathtë në një riorganizim të pjesës së dytë, por nuk kishin shumë gëzim.

Callum Robinson, Oleksandr Zinchenko
Robinson lufton me Zinchenko | Pishinë / Getty Images

Callum Robinson (ST) – 5/10 – Një vrapues i gatshëm, gjuajti një mundësi të rrallë në pjesën e parë. U fiksua në pjesën e parë dhe u zëvendësua nga një mbrojtës ndërsa Big Sam u kthye në kufizimin e dëmit.

Kyle Bartley – 6/10 – Ushtruar në pjesën e parë për Robinson ndërsa Big Sam u kthye në një formë mbrojtëse. Gjërat e këputura por loja ishte zhdukur.

Matt Phillips (LM) – N / A

Hal Robson-Kanu (ST) – 4/10 – Rezervuar

Cancelo përfundoi jashtëzakonisht mirë
Cancelo përfundoi jashtëzakonisht mirë | GRIFFITHS LAURENCE / Getty Images

Ederson (GK) – 6/10 – Thirret në veprim vetëm një herë. Goditja ishte mjaft solide.

Joao Cancelo (RB) – 8/10 – Një asistim i bukur dhe një përfundim edhe më i bukur. Një turp që polemika do të njollosë atë që ishte një qëllim i shkëlqyer. Ai gjithashtu goditi disa topa të gjata.

John Stones (CB) – 7/10 – Mrekullisht i rregullt në zotërim dhe nuk lejoi që vetëkënaqësia të futet në performancën e tij.

Ruben Dias (CB) – 7/10 – Shumë pak për të bërë për të qenë i sinqertë. Akoma, është një fletë tjetër e pastër për t’i shtuar koleksionit të tij në rritje.

Oleksandr Zinchenko (LB) – 8/10 – I siguroi skuadrës së tij një kërcënim real në krahun e majtë, duke funksionuar si mesfushor i majtë për pjesën më të madhe të lojës.

FBL-ENG-PR-PER WESTNDIM BROM-MAN QYTET
Gundogan shënoi golin e tij të gjashtë në ligë të sezonit | POTTS NICK / Getty Images

Ilkay Gundogan (CM) – 9/10 – Një nga paraqitjet e tij më të mira me fanellën e Qytetit. Ai shënoi dy gola të shkëlqyeshëm dhe përgjithësisht bëri kërdi gjithë natën. Turp që nuk iu dha mundësia të plotësonte hat-trick-un e tij.

Rodri (CM) – 7/10 – Mbani gjërat duke u kontrolluar në posedim dhe ofruan disa rezistencë në rastet (shumë) të rralla që West Brom shpërtheu përpara.

Bernardo Silva (AM) – 7/10 – Mori disa pozicione të rrezikshme dhe luajti rolin e tij në shumë lëvizje premtuese të Qytetit.

Riyad Mahrez
Goli i katërt i qytetit ishte tipik Mahrez | Michael Regan / Getty Images

Raheem Sterling (RW) – 8/10 – Një nga tre lojtarët e Qytetit që regjistron një gol dhe një asist. Duke parë më pranë kthimit në më të mirën e tij me çdo lojë që kalon.

Riyad Mahrez (ST) – 9/10 – Mori qëllimin e tij të markës tregtare dhe shkaktoi shumë probleme me lëvizjen e tij. Asist i shkëlqyeshëm edhe për golin e Sterling.

Phil Foden (LW) – 8/10 – Një dhëmbë e rëndësishme në makinën sulmuese të shpuar mirë të qytetit. Regjistruar dy pasime kyçe dhe dy krosime të sakta para se të zhyten menjëherë pas pushimit.

FBL-ENG-PR-PER WESTNDIM BROM-MAN QYTET
Torres u prezantua pak para pushimit | GRIFFITHS LAURENCE / Getty Images

Ferran Torres – 6/10 – Ishte i gjallë, por nuk arriti të shënojë ose asistojë.

Aymeric Laporte – 6/10 – Një nga 40 minutat më të lehta të jetës së tij. Baggies i shkaktoi atij shumë pak probleme.

Gabriel Jesus – 6/10 – 30 minuta më shumë në rezervuar. Një gol do të ishte mirë për vetëbesimin e tij.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu