Manchester City lundroi në gjysmëfinalet e Kupës Carabao me një fitore relativisht rutinë 4-1 ndaj Arsenalit në Emirates Stadium.

Manchester City erdhi duke fluturuar nga blloqet dhe kaloi në epërsi në minutën e tretë, kur krosimi i Oleksandr Zinchenko në kutinë e gjeti Gabriel Jesus, i cili goditi me kokë përpara Alex Runarsson për të shkuar në shtëpi.

City vazhdoi të dominonte deri në gjysmën e orës kur Arsenal barazoi kundër rrjedhës së lojës. Gabriel Martinelli u gjend në krahun e majtë dhe lëvizi në një kros të mrekullueshëm, nga i cili Alexandre Lacazette u drejtua në këndin e sipërm.

Në fillim të pjesës së dytë, goditja e lirë e Riyad Mahrez shkoi drejtpërdrejt në duart e Runarsson për t’i dhënë City epërsinë, para se Phil Foden të përfundonte një sulm të shpejtë kundër një sulmi të bukur të zhytur në ujë vetëm disa minuta më vonë. City shtoi një të katërtin në minutën e 72-të kur Foden kaloi dhe Laporte mundi kurthin jashtë loje për të tundur me kokë.

Alex Runarsson (GK) – 2/10 – Një pjesë e parë shumë e lëkundur, por nxori një pritje të jashtëzakonshme për të mohuar Jezusin. Ulërimë absolute për të dytin e City gjithashtu. Në përgjithësi, të varfër.

Cedric Soares (RB) – 5/10 – Nuk ishte veçanërisht i keq, por i qartë për të parë se ai nuk është niveli që Arsenal duhet të aspirojë të ketë në skuadrën e tyre.

Shkodran Mustafi (CB) – 3/10 – I tmerrshëm për golin e hapjes dhe nuk bëri asgjë për të zgjidhur nervat e njerëzve që pyesnin pse ai duhet të luante mbi të tjerët. Rezervuar

Gabriel (CB) – 5/10 – Më e mira e një tufë e keqe për Arsenalin, jo shumë që ai mund të bënte për ndonjë nga golat, por duhet të tregojë më shumë udhëheqje për t’i çuar të gjithë të tjerët në nivelin e tij.

Sead Kolasinac (LB) -3/10 – Nuk jam i sigurt se si ai ende merr minuta për këtë ekip. Poor pozitivisht tërë natën dhe luajti të gjithë brenda për golin e katërt të City.

Dani Ceballos, Joao Cancelo, Fernandinho
Ceballos provoi gjithë natën | Catherine Ivill / Getty Images

Dani Ceballos (CM) – 6/10 – Gjithmonë lëvizte dhe kërkonte topin, ndërsa përpiqej të ishte progresiv me pasimin e tij. Meritonte më mirë rreth tij.

Mohamed Elneny (CM) – 4/10 – Nuk vazhdoi mbrojtjen duke ndaluar një magji 15 minutëshe në fund të pjesës së parë. U rezervua gjithashtu. Nënshtroheni pas 65 minutash.

Ainsley Maitland-Niles (CM) – 5/10 – Ende nuk jam i sigurt se ku është pozicioni i tij më i mirë. Filloi në krahun e mbrojtjes dhe u zhvendos në mesfushë por pasimi i tij nuk ishte i shkëlqyeshëm, duke kompletuar vetëm 62% të pasimeve.

Joe Willock (RW) – 4/10 – Provoi më të mirën për të krijuar hapësirë, por në fund u vendos në tre pozicione të ndryshme në lojë. Dështoi të bëja asgjë të dukshme dhe u përpoqa të bëja një ndikim fare.

Alexandre Lacazette (ST) – 5/10 – Shënoi barazimin e Arsenalit me atë që u duk si prekja e tij e parë e lojës. Mezi pashë topin pas kësaj, ndërsa Gunners u vunë në shpatë.

Gabriel Martinelli (LW) – 6/10 – Ishte i qetë për të filluar me të, por drejtoi akuzën pasi Arsenal luftoi përsëri në 1-1 me një asist të shkëlqyeshëm. Mori një dëmtim në fund të pjesës së parë dhe zgjati vetëm dy minuta nga e dyta para se të zëvendësohej.

Nicolas Pepe (RW) – 4/10 – Harroi që ai madje erdhi në fushë për Martinelli për shkak të ndikimit të vogël që ai kishte. Kishte një përpjekje në kohën e dëmtimit të kursyer mirë.

Emile Smith-Rowe (LW) – 5/10 – Kishim disa momente të mira në krahun e majtë, por nuk ishte nata e Arsenalit në realitet. Ndoshta meriton më shumë një shans në këtë anë të lëkundur.

Folarin Balogun (ST) – N / A

Aymeric Laporte
Laporte bëri gabime për gabimin e tij me një gol | Catherine Ivill / Getty Images

Zack Steffen (GK) – 5/10 – Nuk kishte asgjë për të bërë gjatë gjithë natës bar duke parë kokën e Lacazette duke lundruar pranë tij. Megjithatë ishte i mirë në top, duke plotësuar 29 nga 35 pasimet e tij.

Joao Cancelo (RB) – 6/10 – Një tjetër performancë e shkëlqyer nga mbrojtësi i gjithanshëm. Kthimi në rolin e tij natyror, ishte një kërcënim që vazhdonte përpara dhe e mbajti Arsenalin të qetë për pjesën më të madhe të lojës.

Ruben Dias (CB) – 6/10 – Po bëhet shpejt udhëheqësi i mbrojtjes së Qytetit. Marshalled Lacazette mirë gjithë natën dhe shpërndau edhe topin, duke plotësuar 87% të pasimeve të tij.

Aymeric Laporte (CB) – 6/10 – Lacazette e humbi për golin e Arsenalit sepse ai ishte shumë i përqendruar në atë që ishte pas tij, por u ndreq duke shtuar golin e katërt vonë. Bënë më shumë pastrime se çdo mbrojtës i Qytetit dhe fitoi 100% të trajtimeve të tij natën.

Oleksandr Zinchenko (LB) – 6/10 – Nuk kishte asgjë për të bërë në mbrojtje dhe mori një asistim që herët. U zhvendos në mesfushë më vonë gjatë lojës dhe dukej aq rehat sa prisnit.

Phil Foden, Joao Cancelo
Foden shënoi një alkool të bukur për të gjithë, por e vulosi atë | Catherine Ivill / Getty Images

Rodri (DM) – 6/10 – Duket shumë më komod në mesfushë kur përkrah Fernandinho. Bënë më shumë pasime nga secili prej gjashtë pjesëve të para të Qytetit (63) deri në pikën ku ai u zëvendësua.

Fernandinho (DM) – 7/10 – Kthehet prapa në më të mirën e tij. Bëri shtatë trajtime, më shumë se kushdo tjetër, dhe mbajti posedimin mirë gjatë gjithë natës.

Riyad Mahrez (RM) – 6/10 – Nuk e kishte lojën më të mirë në top, por u gjend në fletën e shënimeve falë gishtërinjve të portierit të Arsenalit.

Bernardo Silva (LM) – 5/10 – Ende në kërkim për të rizbuluar formën e tij më të mirë. Nuk përfundoi asnjë driblim ose provoi asnjë gjuajtje gjatë 70 minutave të tij në fushë. Do të humbasë ndeshjen e parë gjysmëfinale pasi të jetë rezervuar gjithashtu.

Phil Foden (AM) – 7/10 – Vazhdimisht duke lëvizur për topin dhe duke e marrë atë në xhepa dhe meritonte golin e tij. Rrëmbeu një asist për golin me kokë të Laporte. Performanca më e mirë gjithëpërfshirëse nga i riu.

Gabriel Jesus (ST) – 6/10 – Shënoi golin e parë për t’i dhënë fund një thatësire me tetë ndeshje, por më pas humbi një shans të madh në 1-1. Ishte i qetë në pjesën e dytë dhe u zëvendësua pas 74 minutash.

Ferran Torres (RW) – N / A

Sergio Aguero (ST) – N / A

Kyle Walker (RB) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu