Leicester shkoi në krye të Premier League me mirësjelljen e një fitore 2-0 ndaj Chelsea të martën në mbrëmje, me rezultatin duke grumbulluar mjerim të mëtejshëm ndaj shefit të Blues nën-zjarr Frank Lampard

Pritësit filluan një fluturim brenda gjashtë minutash kur Wilfred Ndidi goditi me këmbë në këmbë një makinë me të majtën nga pusi jashtë kutisë, pas një rutine të zgjuar të këndit.

Pak para pushimit, Foxes dyfishuan epërsinë e tyre me James Maddison që përfundoi i qetë, pasi topi i gjatë i Marc Albrighton e kishte lënë të lirë pas linjës poroze të Chelsea.

Në pjesën e dytë, vetëm Leicester dukej sikur shënoi me Youri Tielemans, Jamie Vardy dhe James Justin, të gjitha këto mundësi të përshtatshme.

Këtu janë dhelprat tuaja dhe Chelsea vlerësimet e lojtarëve nga King Power Stadium …

Christian Pulisic, Wesley Fofana
Fofana edhe një herë luajti mirë | Michael Regan / Getty Images

Kasper Schmeichel (GK) – 7/10 – Gjëra shumë mbresëlënëse. Në pak momente që Leicester po dukej i lëkundur, lidershipi i tij ishte jetësor.

Timothy Castagne (RB) – 7/10 – Një kërcënim real që shkon përpara. Një driblim i çmendur çoi në Maddison që goditi shiritin. Kalimi ishte gjithashtu i shkëlqyer.

Wesley Fofana (CB) – 8/10 – Një shfaqje tjetër e shkëlqyer. Pozicionimi i tij ishte i dukshëm gjatë gjithë mbrëmjes, gjë që është e jashtëzakonshme për një 20-vjeçar.

Jonny Evans (CB) – 8/10 – Me fat që të mos pranojë një penallti por nuk e le që kjo të ndikojë në performancën e tij stoike pas kësaj.

James Justin (LB) – 8/10 – Solid në mbrojtje me Pulisic mezi duke marrë një nuhatje gjatë gjithë lojës. Kontribuoi gjithashtu në të tretën e fundit.

Wilfred Ndidi
Ndidi hapi rezultatin me një gol të mirë | Michael Regan / Getty Images

Marc Albrighton (RM) – 8/10 – Dorëzimi i tij ishte i bujshëm gjatë gjithë mbrëmjes. Siguroi asistimin për golin e Maddison dhe regjistroi tre pasime kryesore në të gjitha.

Wilfred Ndidi (CM) – 8/10 – Thjesht një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në planet. Mori mirë qëllimin e tij dhe i shkatërroi gjërat shkëlqyeshëm.

Youri Tielemans (CM) – 8/10 – Një shfaqje e mesfushës me të gjitha veprimet. Ndeshje, bllokime, pasime të ndara, performanca e tij kishte gjithçka.

Harvey Barnes (LM) – 7/10 – Disa momente vërtet mbresëlënëse. Dukej shkatërruese në tranzicion.

James Maddison (AM) – 8/10 – Përfundoi i qetë për golin e tij të tretë në po aq ndeshje. Oreksi i tij i fundit për duke hyrë pas shton aq shumë në lojën e tij.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-CHELSEA
Vardy luftoi fort për ekipin e tij | RUI VIEIRA / Getty Images

Jamie Vardy (ST) – 7/10 – Një nga fitoret e rralla, të famshme të Leicester në të cilën ai nuk u paraqit në fletën e shënimeve. Megjithatë ai filloi shtypin, gjë që ishte e rëndësishme.

Brendan Rogers, Ricardo Pereira
Ricardo dhe Perez hynë në vend të nikoqirëve | Michael Regan / Getty Images

Ricardo Pereira – 6/10 – E shkëlqyeshme për ta parë atë përsëri, megjithëse në një rol kameo.

Ayoze Perez – 5/10 – Nuk bëri asgjë të keqe pasi erdhi.

Kelechi Iheanacho – N / A

Pranoj James
James bëri disa gabime mbrojtëse | Pishinë / Getty Images

Edouard Mendy (GK) – 6/10 – Pak ai mund të bënte për secilin qëllim. Bëri mirë që mbajti rezultatin poshtë.

Reece James (RB) – 5/10 – Mbrojtje mjaft komike për golin e Maddison. Gjithashtu lejoi Justin një kokë të lirë. Edhe pse shkoi mirë përpara, siguroi kërcënimin më të mirë të Chelsea.

Thiago Silva (CB) – 5/10 – Lëvizja e Leicester i shkaktoi atij probleme të vërteta. Duket shumë larg lojtarit që bëri përshtypje në fillim të sezonit.

Antonio Rudiger (CB) – 4/10 – Një farë mënyre e paqartë, veçanërisht herët. Mbrojtja për të dytën ishte e tmerrshme.

Ben Chilwell (LB) – 5/10 – Dukej pak nervoz herët, duke bërë disa gabime. U fut në lojë ndërsa gjërat përparuan, por gjithsesi nuk dukeshin kurrë plotësisht rehat. Kalimi ishte i dobët.

Mason Mount
Mount u përpoq të bënte gjërat të ndodhin për Blues | Pishinë / Getty Images

Kai Havertz (CM) – 5/10 – Çfarë ka ndodhur me këtë lojtar dikur pa mundim? Luftuar përsëri këtë mbrëmje, duke dhënë disa kontribute të rëndësishme.

Mateo Kovacic (CM) – 5/10 – Disa pasime të hetimit, por ai shpesh ishte pak shumë konservativ në qasjen e tij.

Mason Mount (CM) – 7/10 – U përpoq maksimalisht të frymëzonte ekipin e tij dhe arriti të bënte gati, duke bërë pesë trajtime të përgjithshme.

Callum Hudson-Odoi
Hudson-Odoi nuk ishte aq mbresëlënës për atë që ishte një fillim i rrallë | Michael Regan / Getty Images

Callum Hudson-Odoi (RW) – 4/10 – Ekran nën mesataren. Mezi u përfshi dhe krijoi shumë pak.

Tammy Abraham (ST) – 5/10 – Dukej mirë nga standardi i kërkuar. Luftuar për ta bërë topin të ngjitet gjatë gjithë kohës. U afrua me kokë pas pushimit.

Christian Pulisic (LW) – 5/10 – Nuk mund të fajësohet për golin e parë pasi shokët e tij të skuadrës e lanë të izoluar. Dukej e rrezikshme në top disa herë, por duhet të fillojë të ofrojë më shumë.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-CHELSEA
Greva e Werner u përjashtua | Michael Regan / Getty Images

Hakim Ziyech – 5/10 – Mori disa vendime të dobëta pasi të keni ardhur në.

Timo Werner – 6/10 – A do të ndryshojë ndonjëherë fati i tij? Kishte përjashtuar një gol për jashtë loje pas një kontrolli VAR.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu