Manchester United rezervoi vendin e tij në gjysmëfinale të Carabao Cup me një fitore 2-0 ndaj Everton në Goodison Park të Mërkurën në mbrëmje.

Në një lojë me pak mundësi, ishte një moment cilësor nga Edinson Cavani që u tregua vendimtar. Uruguajani goditi një makinë këmbëzimi të majtë nga buza e zonës në këndin e poshtëm për t’i dhënë United epërsinë dy minuta nga koha.

Zëvendësuesi Anthony Martial konfirmoi vendin e katërt të fundit të United në vdekje me një përfundim të ftohtë, nga një distancë e afërt.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Robin Olsen
Olsen filloi mes shkopinjve për Everton | Pishinë / Getty Images

Robin Olsen (GK) – 5/10 – Dukej pak kaotik në shkëmbimet hapëse, duke e bërë Mina rrotull hundës ndërsa ai u përpoq të grushtonte, para se pothuajse të merrej nga Cavani pasi luajti topin. Mirë bëri që mbajti një goditje të lirë të Fernandes.

Seamus Coleman (RB) – 6/10 – Nisi një vrapim veçanërisht këmbëngulës, vozitje në krahun e djathtë në gjysmën e parë, duke e bërë më të mirë të Telles para se të ushqente Calvert-Lewin.

Michael Keane (CB) – 6/10 – Dukej i ngadaltë në shkëmbimet hapëse, të zhvendosur nga Cavani dhe Greenwood brenda tetë minutave të para

Yerry Mina (CB) – 7/10 – Prodhoi një pastrim të mrekullueshëm, shtrirë në goditjen e pjesës së parë për të parandaluar që Cavani të luhej në portë.

Ben Godfrey (LB) – 6/10 – Ashtu si shumica e pesë kthyesve të Everton, dukej i çrregullt në fillim të pjesës së parë dhe u grabit nga Axel Tuanzebe ndërsa Toffees ishin afër të pranonin. U rrit në besim ndërsa loja përparonte dhe shijoi disa sulme përpara. Lejohet Cavani të prerë brenda në të majtë të tij për fituesin e United.

Nemanja Matic, Gylfi Sigurdsson
Sigurosson filloi në mesfushë për Everton | Clive Brunskill / Getty Images

Andre Gomes (CM) – 5/10 – Asnjëherë me të vërtetë në gjendje të vulosë autoritetin e tij në lojë, me Doucoure shumë më të gjallë të çiftit të mesfushës. E dha topin në të tretën e fundit në disa raste dhe u zëvendësua para se të mbaronte ora.

Abdoulaye Doucoure (CM) – 7/10 – Ofrohet aq shumë në mesfushë, duke prishur lojën në mënyrë efektive dhe duke ecur përpara me qëllim kur zotëron. Në një mbrëmje uneventful, ai ishte një nga interpretuesit më të shquar të Everton.

Gylfi Sigurdsson (CAM) – 6/10 – Krijoi hapjen më premtuese të Everton të pjesës së parë, duke i kaluar sfidat brenda zonës përpara se të shikonte bllokimin e përpjekjes së tij drejt portës. Forcoi Henderson në një pritje të mirë nga një gjuajtje e lirë e mirë.

Dominik Calvert-Lewin
Calvert-Lewin filloi në krye për Everton | Clive Brunskill / Getty Images

Richarlison (LW) – 5/10 – Ndërronte krahët e shpeshtë me Iwobi por luftonte për të arritur më mirë Telles ose Tuanzebe. I detyruar me një dëmtim në kokë pas një përplasjeje me Bailly pas 55 minutash.

Dominic Calvert-Lewin (ST) – 5/10 – Vështirë se kishte një nuhatje të golit, me mbrëmjen e tij kryesisht të kufizuar për të mbajtur lojën.

Alex Iwobi (RW) – 6/10 – Dukej me të vërtetë e gjallë, duke demonstruar shkrehtësi të aftësive të vërteta, por topi i tij i fundit shpesh mungonte – veçanërisht gjatë një kundërsulmi premtues të pjesës së dytë kur ai goditi masivisht një krosim nga e majta.

Bernard – 5/10

Tom Davies – 6/10

Cenk Tosun – N / A

Dean Henderson
Henderson filloi mes shkopinjve për United | Matthew Ashton – AMA / Getty Images

Dean Henderson (GK) – 6/10 – Mbajti një goditje të lirë të Sigurdsson me një pritje të fortë dhe shtrirëse, por përndryshe kishte shumë pak për të bërë.

Axel Tuanzebe (RB) – 7/10 – Bëri mirë që u ngrit në këmbë Richarlison dhe përjashtoi njeriun e Everton ndërsa ai u rrit me rrezikshmëri në kutinë e United në pjesën e parë, duke tipizuar paraqitjen e tij të fortë mbrojtëse.

Eric Bailly (CB) – 7/10 – Një performancë e vendosur mbrojtëse ndërsa Everton përpiqej të gdhendte çdo mundësi kuptimplotë. Mopped mirë për të parandaluar garën Calvert-Lewin në pjesën e dytë pas një gabimi të Maguire.

Harry Maguire (CB) – 6/10 – Bënë një përgjim të rëndësishëm për të parandaluar që topi të binte te Godfrey në kutinë ndërsa mbrojtësi i Everton u përgatit të godiste drejt portave. Me fat që nuk ndëshkohet pasi dha dhuratën e Calvert-Lewin brenda gjysmës së tij.

Alex Telles (LB) – 7/10 – Zgjodhi Cavani në shtyllën e pasme me një hark të shpejtë në pjesën e parë, me sulmuesin e United më pas duke siguruar një pritje nga Olsen. Prodhoi një tjetër ofertë tërheqëse që u hodh një vështrim të gjerë nga Greenwood. Coleman e mundi atë një herë në pjesën e parë, por përndryshe siguroi plotësisht mbrojtjen.

Nemanja Matic, Abdoulaye Doucoure
Matic filloi në mes për United | Clive Brunskill / Getty Images

Nemanja Matic (CDM) – 6/10 – Tingëlloi në zotërim, duke lëvizur topin shpejt dhe me efikasitet dhe bëri një punë të denjë duke mbrojtur katër mbrapa pasi Everton nuk arriti të kërcënonte.

Paul Pogba (CM) – 6/10 – Ngacmoi Van de Beek me një thembra të lezetshme për hapjen e parë të United të lojës. Në krye të një rasti të mirë drejt e në fytin e Olsen në pjesën e parë, zhvendosi Sigurdsson me një sfidë veçanërisht të mirë rrëshqitëse në pjesën e dytë.

Bruno Fernandes (CAM) – 6/10 – Përplasi një shans të mirë nga skaji i zonës në pjesën e dytë – një pozicion nga i cili normalisht pritet të provojë portierin në minimum. Goditi traversën në vdekje.

Edinson Cavani
Cavani ishte shumë i përfshirë në shkëmbimet hapëse | Clive Brunskill / Getty Images

Mason Greenwood (RW) – 5/10 – Vështroi një goditje me kokë mjaft të gjerë në pjesën e parë. I gjallë dhe i rrezikshëm gjatë epokës së hershme të dominimit të United por u zbeh pak ndërsa loja përparonte. Zëvendësuar para shënimit të 70 minutave.

Edinson Cavani (ST) – 8/10 – Pothuajse hapi rezultatin me një goditje të topit nga një kënd i ngushtë, por u mohua nga Olsen. Një shqetësim i vërtetë gjatë shkëmbimeve të hapjes, por pa më pak topin ndërsa Everton u rrit në lojë. Goditi fituesin me një makinë përrallore me këmbë të majta nga buza e zonës.

Donny van de Beek (LW) – 5/10 – Pa një përpjekje të pjesës së parë të devijuar. Të zhytur brenda në vend që të përqafonin vijën e majtë të kontaktit, por kaluan një mbrëmje relativisht të qetë. Zëvendësohet para shenjës 70-minutëshe.

Marcus Rashford – 6/10

Anthony Martial – 7/10 – Përfundoi fitoren me një fund të ftohtë në vdekje.

Luke Shaw – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu