Aston Villa mbajti Brighton & Hove Albion në një barazim pa gola në stadiumin Amex të Shtunën në mbrëmje, me Emi Martinez që vodhi shfaqjen si lojtari më i mirë në fushë.

Pjesa e parë ishte një çështje e zymtë, pasi Pulëbardhat përfundimisht morën kontrollin e lojës. Ata gdhendën një shans të vonë, ndërsa gjysma përparonte dhe Martinez duhej të ishte në të mirën e tij për të prodhuar një sërë kursimesh të mençura për të mbajtur larg pritësit.

Argjentinasi provoi të jetë ndryshimi edhe një herë në pjesën e dytë, duke dhënë një ndalesë spektakolare zhytjeje për të mbajtur larg makinës së Joel Veltman nga distanca. Të dyja Brighton dhe VIlla kishin shanse për të fituar ndeshjen, por asnjëri nuk mund të godiste vrasësin, që do të thotë se plaçkitja ishte ndarë në Amex.

Le të hedhim një vështrim në vlerësimet e lojtarëve nga një mbrëmje e tensionuar e futbollit në bregdetin e jugut.

Bertrand Traore, Dan Burn
Një copëz në pjesën e prapme | Pishinë / Getty Images

Robert Sanchez (GK) – 6/10 – Nuk kishte asgjë për të bërë në një pjesë të parë të qetë, pasi Villa nuk arriti të klikonte në ingranazh. As shumë tjetër për t’u shqetësuar në të dytën, ose.

Ben White (CB) – 7/10 – I sigurt në punën e tij mbrojtëse, dhe luajti topin mirë për të lëvizur Brighton. U rrit gjatë gjithë lojës.

Lewis Dunk (CB) – 8/10 – Solid dhe luftarak në trajtimin e Watkins, të cilin ai e anuloi në mënyrë efikase. Kaq i fortë në ajër dhe përtej tokës.

Dan Burn (CB) – 7/10 – Pothuajse u fut në fletën e shënimeve me një kokë të drejtuar mirë. Pas disa sekondash më vonë, por goditja e tij u bllokua mirë.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-ASTON VILLA
Në shtrirje | SALLA E NEIL / Getty Images

Joel Veltman (RWB) – 7/10 – Bëri një punë të shkëlqyeshme për të mbajtur të qetë Grealish në pjesën e parë, duke e detyruar anësorin të ndërronte krahët për t’u përpjekur dhe për të gjetur gëzim. Një punë po aq e suksesshme e natës edhe në periudhën e dytë.

Pascal Gross (CM) – 7/10 – Një lojtar jashtëzakonisht i rregullt. Mirë në top dhe kurrë nuk ndalet së vrapuari – kaq shumë energji. Bosi në mesfushën e Villa.

Alexis Mac Allister (CM) – 6/10 – Një kërcënim në zotërim, dhe ngriti një goditje të lirë pak mbi traversën nga një pozicion i rrezikshëm.

Yves Bissouma (CM) – 7/10 – Pra, aq mirë në atë mesfushë. E çoi topin përpara, e luajti atë në mes të linjave, goditi përsëri zotërimin për shokët e tij të skuadrës. Shumë mirë për këtë ekip.

Steven Alzate (LWB) – 6/10 – Zhytur për të hequr Grealish në pjesën e parë, duke e vendosur veten nën presion serioz. Përballuar mirë për pjesën tjetër të ndeshjes.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-ASTON VILLA
Maupay në veprim | MIKE HEWITT / Getty Images

Leandro Trossard (ST) – 7/10 – Fitoi një goditje të lirë në buzë të kutisë me një arrëmyshk të pacipë mbi Luiz. Bënë një goditje helmuese drejt golit të cilin Martinez duhej ta linte prapa.

Neal Maupay (ST) – 6/10 – Luftuan për t’i bërë mbrëmjet e Mings dhe Konsa të pakëndshme. Sidoqoftë, shansi i madh nuk i ra plotësisht.

Adam Lallana
Lallana ishte një zëvendësues i gjysmës së dytë | Matthew Ashton – AMA / Getty Images

Adam Lallana (CM) – 6/10

Danny Welbeck (ST) – N / A

Emi Martinez (GK) – 9/10 – Çfarë performance! Ruaj pas ruaj pas ruaj. Bëri mirë që të shuante topin mbi traversë nga një goditje e Trossard, dhe pastaj goditi me kokë Burn rreth krosit nga këndi që rezultoi. Një çift më shumë ndalesa në pjesën e dytë, gjithashtu. Një kursimtar i pikave.

Para të gatshme (RB) – 7/10 – I vendosur në atë krah të djathtë, por nuk u përball me shumë rrezik në formën e Alzate. I detyruar nga dëmtimi në pjesën e dytë.

Ezri Konsa (CB) – 6/10 – Bashkëpunoi mirë së bashku me Mings, duke mbajtur Maupay dhe Trossard nën kontroll, pavarësisht nga dominimi i hershëm i pulëbardhave.

Tyrone Mings (CB) – 7/10 – Bllokoi mirë goditjen e Burn nga një distancë e afërt. Marshalled Brighton përpara në mënyrë komanduese, por u përpoq pak pasi mesfusha u tejkalua.

Matt Targett (LB) – 7/10 – Nuk mund të ngrihej në fushë për të mbështetur Grealish ashtu siç do të shpresonte, pasi kishte shumë shqetësime në një të tretën e tij të fushës.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-ASTON VILLA
Luftimi larg | SALLA E NEIL / Getty Images

John McGinn (CM) – 7/10 – I shtyrë për të bërë më shumë mbrojtje nga sa mund të donte dhe nuk mund të ndikonte në gjysmën e Brighton. Vendoseni në një bllok të shkëlqyeshëm në kutinë gjatë pjesës së dytë.

Douglas Luiz (CM) – 7/10 – Kishte shumë mbrojtje për të bërë dhe u detyrua të jepte një goditje të lirë të çuditshme nga sulmuesit e tifozëve të Brighton.

Ross Barkley (CM) – 6/10 – Shpesh lojtari më i lartë në fushë, duke luajtur nokautet dhe lidhjet e Watkins. Gjithmonë në dorë për t’i dhënë Grealish një trup për të kërcyer topin.

Jack Grealish
Gjithmonë në kërkim për të krijuar | Pishinë / Getty Images

Bertrand Traore (RW) – 6/10 – Nuk mund të hyja në lojë, por bëri një punë të mirë për të mbrojtur dhe mbajtur formën e ekipit nga e djathta. Nënshtruar në gjysmën e dytë.

Ollie Watkins (ST) – 6/10 – Pak shërbim për të punuar në gjysmën e parë, dhe prerë një figurë të izoluar jashtëzakonisht në fund të fushës. Luftuar kundër vendit të gjigantëve mbrojtës që e rrethojnë atë.

Jack Grealish (LW) – 6/10 – Në fundin e marrjes së disa trajtimeve të përafërta në gjysmë ore të hapjes, ndërsa Brighton u përpoq të trondiste hajmali. Asnjëherë mos shiko më së miri mëndafshtë.

Ahmed El Mohamady (RB) – 6/10

Trezeguet (RW) – 6/10

Morgan Sanson (CM) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu