Leicester City reagoi nga një gol për të mposhtur Brighton & Hove Albion 2-1 në Amex Stadium të Shtunën në mbrëmje, me Daniel Amartey që dëshmoi të ishte heroi i vështirë për ekipin e Brendan Rodgers.

Pulëbardhat thyen ngërçin në 10 minuta, kur Neal Maupay u fut në mbrojtjen e Leicester dhe kaloi një pasim të zgjuar drejt Adam Lallana, i cili përfundoi pa hezitim të një sekonde.

Dhelprat iu afrua barazimit përmes Sidnei Tavares, por gjysma e breshërisë së tij u kthye në mënyrë akrobatike rreth shtyllës nga Robert Sanchez. Lallana atëherë kishte një shans të madh për të dyfishuar avantazhin e nikoqirëve, por goditja e tij me kokë u kthye në shtyllë.

Leicester u përmirësua në pjesën e dytë, dhe ata e morën shpërblimin e tyre në 62 minuta, kur Kelechi Iheanacho goditi një goditje të bukur në këndin e sipërm, pasi ishte luajtur i pastër në portë.

Dhe vizitorët përfunduan kthesën e tyre dramatike në 88 minuta, kur Sanchez erdhi dhe përplasi në një cep, dhe Daniel Amartey ishte në krah për të përkulur dhe për të shënuar në shtëpi golin e fitores, duke u fundosur Brighton në një humbje tjetër të zorrëve.

E drejtë, le të vazhdojmë me vlerësimet e lojtarëve.

Lewis Dunk, Michael Oliver
Biseda larg | Mike Hewitt / Getty Images

Robert Sanchez (GK) – 4/10 – Tregoi mijëra trima për t’u hedhur në këmbët e Pereira për të ndaluar hyrjen e tij në kuti. Bëri në mënyrë të shkëlqyeshme për të informuar grevën e Tavares rreth shtyllës. I hodhi të gjitha larg, duke bërë gabimin vendimtar për fituesin, duke u përplasur plotësisht në një kënd para drejt. Tronditëse dhe e kushtueshme.

Joel Veltman (RB) – 6/10 – Luftuar kundër përcaktimit të lëvizjes sulmuese të vazhdueshme të Castagne. Mbërthyer përsëri në pjesën e dytë ndërsa pulëbardhat gërmonin thellë.

Ben White (CB) – 7/10 – Mbrojtur në një mënyrë shembullore në pjesën e parë, duke marshuar Vardy në mënyrë inteligjente dhe duke mos u kapur kurrë nga pozicioni nga sulmuesi dinak. Fatkeqësi për të qenë në anën e humbjes.

Lewis Dunk (CB) – 5/10 – Mori disa whacks të rënda ndërsa ai vuri trupin e tij në vijë. Humbur plotësisht Iheanacho për barazimin megjithëse, duke lejuar sulmuesin të hiqet dhe të kapte topin në shtëpi. I varfër

Dan Burn (LB) – 6/10 – Filloi i fortë, por filloi të tërhiqej i tërbuar ndërsa Leicester derdhej përpara. Asnjëherë një mbrojtës i majtë dhe mungesa e ritmit të tij ishte një problem. Jo faji i tij, me të vërtetë.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-LEICESTER
Bllokimi i thyer | SALLA E NEIL / Getty Images

Yves Bissouma (CM) – 7/10 – Metronomi në mesfushë. Lëvizi topin shpejt dhe kurrë nuk u dallua në zotërim. Vazhdimisht merrte vendimet e duhura. E pavlefshme për lojën e Brighton. Bëri një sfidë të çmendur rikuperimi për të mohuar Tavares kur kaloi në gol. Meriton më mirë.

Pascal Gross (CM) – 6/10 – E goditi në një goditje dënimi të bukur, të cilën Lallana mund ta kthente vetëm në shtyllë. Një prani e zënë në mesfushë, por humbi kontrollin e lojës në pjesën e dytë ndërsa vizitorët vërshuan përpara.

Adam Lallana (AM) – 8/10 – Brighton kishte nevojë për një burrë në fushë për të larguar topin dhe kjo ishte pikërisht ajo që bëri Lallana. Vrapim i shkëlqyeshëm pas mbrojtjes dhe një përfundim po aq i sigurt për ndeshjen. Pothuajse dyfishoi epërsinë me një goditje të fortë në kokë, por u mohua nga zdrukthëtari.

Neal Maupay, Caglar Soeyuencue
Rrethuar | Pishinë / Getty Images

Leandro Trossard (RW) – 6/10 – Pastroi pa pushim shënuesin e tij dhe vrapoi prapa për të marrë linjën e prapme. Thjesht nuk mund ta kaloja ekipin e tij në linjë.

Neal Maupay (ST) – 7/10 – Tregoi forcë dhe gjakftohtësi të çuditshme për të ngacmuar prapavijën e Leicester dhe më pas të kalonte në Lallana. Fatmirësisht, kjo ndërtesë u shpërblye. Sikur një përfundim i prerë i zgjuar të përjashtohej për jashtë loje pak para pjesës së parë. U zbeh në pjesën e dytë.

Alexis Mac Allister (LW) – 6/10 – Një lojtar i talentuar i cili, në ndezje, duket seriozisht mbresëlënës. Thjesht duhet të bëhet pak më i qëndrueshëm.

Steven Alzate
Nëna e parë e Brighton | Mike Hewitt / Getty Images

Steven Alzate (CM) – 5/10

Danny Welbeck (ST) – 6/10

Alireza Jahanbakhsh (CM) – N / A

Daniel Amartey, Caglar Soeyuencue
Një moment i madh në sezonin e Leicester | Pishinë / Getty Images

Kasper Schmeichel (GK) – 6/10 – Nuk ka shans për të ndaluar përfundimin e bukur të Lallana, pasi kishte mbetur i ekspozuar plotësisht nga mbrojtja e tij. Jo shumë më tepër për të bërë në drejtim të ndaljes së gjuajtjes, por qëndroi i qetë gjatë gjithë kohës.

Wesley Fofana (CB) – 7/10 – Pothuajse e ktheu topin në rrjetën e tij me një ndërhyrje rrëshqitëse, por sapo humbi shtyllën. Një shfaqje tjetër mbresëlënëse nga mbrojtësi i ri. Një nga më të mirët në kampionat.

Caglar Soyuncu (CB) – 6/10 – Nutmegged për hapjen e Brighton, duke lejuar që pasimi i Maupay të filtrojë drejtpërdrejt nëpër të. Duket se nuk është në gjendje të godasë lartësitë që ai menaxhoi vitin e kaluar.

Daniel Amartey (CB) – 8/10 – Ekran i fortë, pa kompromis. Një lojtar i rëndësishëm i shërbimeve për Rodgers, dhe një figurë dominuese në të dy kutitë. Dalë me fituesin në fund. Njeriu i orës.

Sidnei Tavares
Afër barazimit | Mike Hewitt / Getty Images

Ricardo Pereira (RWB) – 8/10 – Një ekran i lartë. Ndaloi Brighton të sulmonte në krahun e tij, ndërsa mbështeste shokët e tij të skuadrës ofensivë me saktësi dhe qëllim të rrezikshëm.

Wilfred Ndidi (CM) – 7/10 – Pati një betejë të ashpër midis tij dhe Bissouma. Të dy shikuan që ta merrnin ndeshjen me qafën e qafës së saj dhe të vinin ekipin e tyre në majë. Një lojtar dinamik dhe elegant.

Youri Tielemans (CM) – 7/10 – Muskuluar plotësisht topin nga Maupay për golin e hapjes. Jo mbulesa ideale mbrojtëse atje. E bërë për këtë duke rrëshqitur një top të çmendur pa shikimi drejt Iheanacho, i cili bëri pjesën tjetër.

Sidnei Tavares (CM) – 6/10 – Mendoi se ai do të barazonte me një goditje madhështore, por Sanchez disi e mbajti jashtë. Teknikë e shkëlqyeshme. Pothuajse shpërtheu në portë, por u ndalua me ekspertizë para se të mund të merrte një goditje larg.

Timothy Castagne (LWB) – 6/10 – Gjithmonë shikohej të fshikullonte disa krosime ose të mbivendosej për lojtarët e tij përpara. Mbrojtësi ideal i krahut për ekipin e tij.

Kelechi Iheanacho, Jamie Vardy
Partnerë në grevë | Pishinë / Getty Images

Jamie Vardy (ST) – 6/10 – Knockdown bukur për të furnizuar Tavares. Nuk mund të gëzoja shumë kundër kombinimit të ritmit dhe forcës së Brighton në zemër të mbrojtjes.

Kelechi Iheanacho (ST) – 7/10 – Ndez një goditje të fuqishme për herë të parë në rrjetën anësore. Një lojtar kaq frustrues, i nxehtë dhe i ftohtë. Tregoi cilësinë e tij reale me një përfundim mahnitës për të barazuar rezultatet.

Marc Albrighton (RW) – 6/10

Hamza Choudhury (CM) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu