Barcelona siguroi tre pikë vonë, por jetike larg Real Betis në një triller me pesë gola të Dielën në mbrëmje, duke i vendosur ata të dytët në La Liga përkrah Real Madrid.

Skuadra e Ronald Koeman dominoi zotërimin në pjesën e parë më parë duke u kapur pas 38 minutash kur Borja Iglesias përfundoi një kundërsulm. Për të gjithë dominimin e tyre, La Blaugrana shkoi në zvarritje të gjysmës së kohës.

Ishte Los Verdiblancos i cili përsëri dukej më i gjallë pas pushimit, por Lionel Messi barazoi si një zëvendësim i ndikimit pas 59 minutash, para se të rrëshqiste përmes Jordi Alba krosimi i të cilit ishte i mjaftueshëm për të detyruar një autogol 11 minuta më vonë.

Ata u përplasën përsëri, megjithatë, dhe Betis barazoi rezultatin kur Victor Ruiz shënoi me kokë nga një goditje e lirë në minutën e 75: të. Loja u hap në fazat e mbylljes si rezultat, por ishte Barcelona ajo që kapitalizoi kur Francisco Trincao uli fituesin në shtëpi me tre minuta të mbetura.

Ja se si vlerësoi skuadra e Koeman në thriller.

Jordi Alba, Emerson Royal
Alba është më e mira kur është në mbivendosje | Fran Santiago / Getty Images

Marc-Andre ter Stegen (GK) – 5/10 – Gjermani mund të bënte pak për të ndaluar hapësin e hapjes nga Real Betis, por ndoshta mund të kishte bërë më shumë për të sulmuar goditjen e dënimit që rezultoi në barazimin.

Oscar Mingueza (RB) – 5/10 – U përpoq të merrej me përparimet e Betis kur ishte i izoluar disa herë, por lëvizi topin mirë në sulm dhe nxori disa krosime seriozisht tërheqëse të ulëta përtej portës.

Ronald Araujo (CB) – N / A – Uruguajani u detyrua të plagoset para se të ishin luajtur dhjetë minuta dhe dukej në siklet. Shpresojmë se nuk është asgjë shumë serioze.

Clement Lenglet (CB) – 6/10 – E pozicionoi veten mirë gjatë gjithë kohës dhe bëri mirë të merrte drejtimin e kutisë së tij prej 18 oborresh, por humbi një goditje me kokë krejtësisht të lirë në pjesën e parë që mund – dhe duhej – t’i kishte dhënë epërsinë skuadrës së tij.

Jordi Alba (LB) – 6/10 – Alba nuk ishte aq i shpejtë sa të mbyllte kryqin nga Emerson gjatë hapjes deri në hapës. Por kontributet e tij sulmuese e kompensuan atë; mbivendosja e tij në krahun e majtë ishte e vazhdueshme dhe përfundimisht thelbësore në tërheqjen e anës së tij përpara për herë të parë.

Marc Andre Ter Stegen, Sergio Busquets
Busquets u mundua të mbante ritmin kundër Betis | Fran Santiago / Getty Images

Sergio Busquets (CM) – 4/10 – Busquets u ul në bazën e mesfushës dhe ndiqte mirë, por ishte shumë i ngadaltë për të dominuar në asnjë mënyrë. Pranoi një goditje të lirë që rezultoi në golin e barazimit të Betis dhe u desh më shumë se pak në kokë.

Miralem Pjanic (CM) – 4/10 – Pjanic ishte shumë i rastësishëm në zotërim si një i tërë. Ishte performanca letargjike e Barcelonës në mesfushë që i ndaloi ata të prisnin Betisin përpara se të bëheshin ndryshimet.

Riqui Puig (CM) – 6/10 – I riu ishte i etur të bënte një ndikim në fillimin e tij të parë të ligës këtë sezon, por u përpoq me Busquets dhe Pjanic duke mbajtur ritmin e ngadaltë. Gëlltitur dhe i fiksuar për Messin rreth orës.

Alexandre Moreno, Ousmane Dembele
Dembele ishte në hap të plotë | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Ousmane Dembele (RW) – 8/10 – Dembele bëri mirë të shkaktojë probleme për mbrojtjen e opozitës me disa shembuj të driblimit të ngushtë dhe pasimit të mprehtë, me një prekje. Ai u përpoq të gjente një rrugëdalje para prezantimit të Messit, ku e përdori atë driblim për të prodhuar një asistim të shkëlqyeshëm.

Martin Braithwaite (ST) – 4/10 – Shumë zhgënjyese 45 minuta nga Braithwaite i cili ishte fiksuar në pjesën e parë pas një pjesa të parë tepër të qetë.

Antoine Griezmann (LW) – 7/10 – Griezmann dukej shumë më mirë kur iu dha liri për të bredhur pas zëvendësimit të Braithwaite dhe u lidh mirë me kolegët e tij më teknikë. Fatkeqësi që nuk shënoi skuadrën e tij të dytë, pasi preku krosimin e Alba-s në mbrojtës për autogolin.

Lionel Messi
Ndikimi i Messit ishte i menjëhershëm | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Frenkie de Jong – 5/10 – U hodh herët për të zëvendësuar Araujo në qendërmbrojtës, por mund të isha pozicionuar më mirë për të mbrojtur dhe ndaluar hapësin nga Betis. Vështirë që holandezi të ndikojë me të vërtetë në lojë nga një pozicion kaq i thellë.

Lionel Messi – 9/10 – Njeriut magjik iu desh të bënte biznesin nga stoli në këtë, por a luftoi ai? Sigurisht që jo. Argjentinasi mori topin në buzë të kutisë dhe gjuajti në shtëpi barazimin me hapësirën e lejuar për të.

Francisco Trincao – 9/10 – 21-vjeçari përpëlitej kur kishte më shumë rëndësi, duke vjedhur topin në skajin e kutisë dhe duke e dredhur atë në shtëpi pa mundim në këndin e largët për të fituar ndeshjen për Barcelonën. Akull në venat e tij.

Pedri – 6/10

Samuel Umtiti – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu