Manchester City regjistroi fitoren e shtatë me kërcim me një fitore 1-0 ndaj Brighton në Etihad Stadium të Mërkurën në mbrëmje.

Goli i Phil Foden në gjysmën e kohës u tregua vendimtar, i riu i Qytetit duke kaluar Adam Webster me një prekje të parë përrallore dhe duke e kaluar topin në cep të rrjetës.

Raheem Sterling ekzekutoi një goditje të lehtë në kohën e ndërprerjes pasi Kevin De Bruyne ishte rrëzuar nga Robert Sanchez – gabimi i vetëm që portieri i pulëbardhave bëri të gjithë ndeshjen, pasi prishi Cityn me një numër të mirë të pritjeve.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Ruben Dias
Dias filloi në pjesën e pasme për City | James Williamson – AMA / Getty Images

Ederson (GK) – 6/10 – Mbajtur përpjekjen e Propper nga distanca, por përndryshe vështirë se mund të bëhej një kursim.

Oleksandr Zinchenko – 5/10 – Luftuar pak kundër Tau të gjallë, i cili e mori më të mirë atë në disa raste.

Ruben Dias – 7/10 – I qetë, i sigurt dhe i përbërë. Mopped deri në pjesën e pasme me zgjuarsi dhe mezi e dha topin larg.

John Stones – 7/10 – Një tjetër performancë e siguruar në heshtje nga Stones, i cili vështirë se vuri një këmbë gabim.

Joao Cancelo – 7/10 – Zgjodhi Mahrez me një pasim fantastik prapa, nga i cili sulmuesi i Cityt duhet të kishte shënuar, dhe mund të ishte futur në fletën e shënimeve vetë, por u mohua nga Sanchez.

Kevin De Bruyne, Ben White
De Bruyne ka kapitenuar City | Laurence Griffiths / Getty Images

Ilkay Gundogan (CM) – 6/10 – Mbajtur nga afërsia nga një dorë e fortë e Sanchez në pjesën e dytë.

Rodri (CM) – 6/10 – Në mënyrë tipike të rregullt për topin pasi City dominonte në masë të madhe topin.

Kevin De Bruyne (CM) – 7/10 – Zgjodhi Mahrez me një top të kushtueshëm pas në pjesën e parë dhe u mohua tre herë nga tre mbrojtje të mira të Sanchez. Sulmuar nga Sanchez në kohën e ndaljes për të fituar goditjen e shënuar të Qytetit.

Phil Foden
Foden hapi rezultatin për City | Clive Brunskill / Getty Images

Riyad Mahrez (RW) – 6/10 – Gjuajti një mundësi me të vërtetë të mirë një për një, fare pak në pjesën e dytë, pasi kishte dhënë kohën e tij drejt përsosmërisë.

Bernardo Silva (ST) 7/10 – Duke vepruar në rolin e nëntë të rremë, tronditi traversën në pjesën e dytë pas një cope të zgjuar të improvizimit në kutinë e Brighton për të punuar dhomën për goditjen.

Phil Foden (LW) – 8/10 – I dha City epërsinë në goditjen e pjesës së parë me një prekje të jashtëzakonshme për të krijuar hapjen dhe përfundimin e ulët në këndin e poshtëm të djathtë.

Gabriel Jesus – 6/10

Raheem Sterling – 5/10 – Zjarri goditi në vend në kohën e ndaljes.

Kevin De Bruyne, Robert Sanchez
Sanchez bëri dy mbrojtje të mira të pjesës së parë | Clive Brunskill / Getty Images

Robert Sanchez (GK) – 7/10 – Bënë një përzgjedhje të mirë të pritjeve për të mbajtur larg De Bruyne, Cancelo dhe Gundogan dhe për të mbajtur Brighton në garë. Pranoi një penallti në vdekje duke rrëzuar De Bruyne.

Adam Webster (CB) – 6/10 – Bëri mirë për të bllokuar një gol të detyruar De Bruyne në pjesën e parë. Soldshtë shitur nga prekja e parë e Foden në ndërtimin e hapës deri në hapësin e qytetit, duke i dhënë lojtarit anglez një bollëk hapësire në kutinë që ai të hapte zjarr në shtëpi.

Lewis Dunk (CB) – 6/10 – Duke qenë solid gjatë gjithë lojës, ishte faji që i dha City një penallti në vdekje me një goditje të dobët me kokë drejt Sanchez.

Dan Burn (CB) – 6/10 – Tipifikuar performancën e Brighton me një ndryshim të fortë, të fortë mbrojtës.

FBL-ENG-PR-MAN CITY-BRIGHTON
Bernardo filloi gjerë për Brighton | CLIVE BRUNSKILL / Getty Images

Joel Veltman (RWB) – 5/10 – Humbur Foden në ndërtimin e hapjes ndaj City, lojtari anglez duke marrë anën e gabuar të tij me një kthesë të shpejtë të ritmit.

Ben White (CM) – 6/10 – Duke vepruar në një rol mesfushor qendror pak më pak të njohur, ishte vetja e tij e zakonshme e përbërë dhe e prishi lojën në mënyrë efektive.

Davy Propper (CM) – 5/10 – Goditja e një goditje të ëmbël nga skaji i zonës në pjesën e dytë – por ishte drejtpërdrejt te Ederson.

Bernardo (LWB) – 6/10 – Bëri një përgjim jetësor për të prerë gjysmën e parë të kryqit të De Bruyne dhe për të parandaluar një goditje të Mahrez.

Riyad Mahrez, Alexis Mac Allister
Mac Allister filloi në frontin e Brighton tre | Pishinë / Getty Images

Percy Tau (FW) – 6/10 – Demonstroi një kthesë të shkëlqyeshme të ritmit për t’u shkëputur nga Zinchenko në pjesën e parë dhe dukej mjaft i gjallë sa herë që zotëronte.

Leandro Trossard (ST) – 5/10 – Kishte shansin më të mirë të Brighton për pjesën e parë, por anuloi përpjekjen e tij nga brenda zonës vetëm pak.

Alexis Mac Allister (FW) – 6/10 – Dërguari Trossard me një pasim të shkëlqyeshëm me breshëri në pjesën e parë dhe ishte shpesh forca qendrore krijuese për çdo hapje premtuese të gdhendur nga Brighton.

Vetëm Mars – 6/10

Neal Maupay – 5/10

Reda Jousef Khadra – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu