Klubi Athletic fitoi një fitore 3-2 ndaj Barcelonës pas një kohe shtesë falë një goditje të Inaki Williams për të ngritur trofeun e Supercopa de España të Dielën në mbrëmje.

La Blaugrana pa pjesën më të madhe të topit në fazat e hershme të ndeshjes, por e kishte shumë të vështirë të shponte përmes linjave të ngurta dhe të organizuara të Bilbao. Thënë kjo, Marc-Andre ter Stegen u detyrua të bëjë një pritje të shkëlqyer nga goditja e Ander Capa në 25 minuta.

Sidoqoftë, ishte Barcelona i cili gjeti golin e parë ndërsa topi thyente rrugën e Antoine Griezmann në kutinë, përpara se francezi të çonte në shtëpi klinikisht. Sidoqoftë, Bilbao u ngjit drejt në fushë nga fillimi dhe u përgjigj menjëherë kur krosimi i Williams gjeti Oscar de Marcos, i cili përfundoi i qetë në shtyllën e pasme pas një Ter Stegen sulmues për të vendosur palët në kushte të barabarta në pushim.

Bilbao nuk lejoi një gol dhjetë minuta në pjesën e dytë kur goditja e lirë e Iker Munain gjeti Raul Garcia në një pozicion jashtë loje. Pjesa e dytë vazhdoi me një ritëm të ngadaltë deri në minutën e 77-të kur Barcelona gjeti një të dytë përmes Griezmann, i cili qetësisht shënoi pas një pune të mirë në të majtë midis Ousmane Dembele dhe Jordi Alba.

La Blaugrana nuk mund ta shihte lojën jashtë, megjithatë, dhe pranoi një gol zhgënjyes zhgënjyes në minutën e 90-të, kur një pjesë e caktuar gjeti Asier Villalibre, i cili përfundoi nga tre jardë larg për ta çuar ndeshjen në kohën shtesë.

Nuk u desh shumë që skuadra baske të kalonte në avantazh për herë të parë ndërsa Williams prodhoi pak magji për të gjetur këndin e sipërm me një goditje spektakolare për goditjen vendimtare të lojës.

Pavarësisht se trokitën në derën e Athletic gjatë gjithë kohës shtesë, Barcelona nuk mundi të gjente një përgjigje në goditjen e Williams. Çështjet u përkeqësuan kur Lionel Messi mori një karton të kuq për një incident jashtë fushe me Villalibre, duke i dhënë fund shpresave të La Blaugrana dhe duke lejuar Bilbao të shihte një fitore 3-2.

Tani, në vlerësimet e Barcelonës.

Një shfaqje tjetër mbresëlënëse nga Ronald Araujo
Një shfaqje tjetër mbresëlënëse nga Ronald Araujo | Nxit imazhe / Getty Images

Marc-Andre ter Stegen (GK) – 6/10 – Përkundër disa kursimeve të mira, ai nuk mund të siguronte të njëjtën heroikë si gjysmëfinalja dhe me të vërtetë nuk u ndihmua nga mbrojtësit e tij.

Sergino Dest (RB) – 5/10 –
U detyrua të largohej në gjysmën e kohës përmes lëndimit. Ai nuk mungoi, megjithatë, pasi nuk arriti të bënte një ndikim sulmues në 45 të parat – pa krosime ose pasime kyçe.

Ronald Araujo (CB) – 7/10 – Një performancë tjetër e sigurt në pjesën e pasme. Uruguajani bëri një ndërhyrje të rëndësishme ndërsa Williams shikoi golin në 1-1, si dhe pesë hapësira për të skuadrën e tij jashtë rrezikut.

Clement Lenglet (CB) – 6/10 –
Fitoi topin tre herë për ekipin e tij, por duhej të mbështetej në ritmin e Araujo në disa raste.

Jordi Alba (LB) – 3/10 – Siguroi një asistim të mirë për skuadrën e tij të dytë, por ishte fajtor për të dy barazimet e Bilbaos në kohën normale me një mbrojtje me të vërtetë të tmerrshme – një për të harruar, për të thënë të paktën.

Sergio Busquets ishte i sigurt në mesfushë
Sergio Busquets ishte i sigurt në mesfushë | David Ramos / Getty Images

Sergio Busquets (DM) – 7/10 – Bënë 124 prekje ndërsa lidhte mbrojtjen dhe lojtarët para tij, ndërsa fitoi gjithashtu topin pesë herë. Një shfaqje tjetër solide para se të hiqet.

Frenkie de Jong (CM) – 7/10 – Një performancë e dobët në 45 të parët, por normaliteti vazhdoi më pas ndërsa ai eci përpara, siguroi mundësi në të tretën e fundit dhe shpërndau topin shpejt dhe me efikasitet, duke arritur përfundimisht një saktësi të pasimit prej 96%.

Pedri (CM) – 5/10 – Ishte mezi i dukshëm në pjesën e parë dhe me të vërtetë luftoi në pjesën e dytë pasi fizikiteti i Bilbao nuk i dha atij asnjë kohë ose hapësirë ​​për topin.

Ousmane Dembele (RW) – 5/10 – Anësori ishte vendimtar në ndërtimin e golit të dytë të Barcelonës, por për pjesën më të madhe nuk gjeti asnjë produkt përfundimtar në ndeshjen e tij pasi ai favorizonte në mënyrë të pashpjegueshme prerjen në një det trupash sa herë që kishte topin.

Lionel Messi (ST) – 5/10 – Një për ta harruar Messi. Dështoi të bëjë një ndikim pasi luajti një rol jetik në hapës, duke u marshuar në përsosmëri kur ai ra thellë. Dalja e tij e ashpër u mbyll në fund kur ai u përjashtua në minutën e 119-të.

Antoine Griezmann (LW) – 7/10 – Një tjetër paraqitje e mirë nga francezi pasi shënoi golat e tij të tretë dhe të katërt në tre ndeshje për La Blaugrana. Sulmuesi kishte një shans të vështirë në minutën e 110-të por nuk mundi të godiste në shtëpi për të barazuar anët.

Oscar Mingueza (RB) – 6/10 – 21-vjeçari siguroi një shtysë më sulmuese në të djathtë në vend të Dest, por gjithsesi luftoi në mbrojtje, duke bërë vetëm një ndërhyrje.

Miralem Pjanic (CM) – 5/10

Martin Braithwaite (RW) – 6/10

Riqui Puig (CM) – 7/10 – Shfaqi një gamë të mrekullueshme të aftësive kaluese dhe teknike. La Blaugrana dukej më kërcënues pasi ai hyri në lojë, duke përfunduar driblimet dhe duke përfunduar me një saktësi të pasimit prej 96%.

Trincao (ST) – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu