E Thomas Tuchel-it Chelsea përparoi në çerekfinalet e Kupës FA falë një fitore të dobët 1-0 kundër Barnsley në Oakwell, me Tammy Abraham duke marrë golin e vetëm.

Në një hapje shumë të barabartë të 45, ishte Barnsley ai që kishte shanset më të mira. Callum Brittain erdhi më afër për Tykes por përpjekjet e tij u shpëtuan nga hapësira bosh nga Kepa Arrizabalaga. Chelsea duhet të ishte vlerësuar me një goditje të lehtë në minutën e 20-të kur Abrahami u rrëzua padrejtësisht në zonë, por Martin Atkinson bëri lojë, duke e lënë barazimin pa gola në pushim.

Chelsea u përmirësua pas pushimit, duke ndryshuar formën dhe afrimin. Blutë i gjetën mundësitë dominuese të shënimit të golave ​​me Callum Hudson-Odoi dhe Antonio Rudiger që po afroheshin për të shënuar në gol. Por ishte Abrahami ai që gjeti goditjen vendimtare në minutën e 65-të kur goditi një kros të Reece James në një rrjetë bosh.

Sulmuesi i Anglisë u tregua jetik përsëri në skajin tjetër kur u largua nga linja e tij në mënyrë të shkëlqyeshme për të mohuar Barnsley në barazimin pas një gabimi të Kepa. Kjo provoi të ishte shansi i fundit i qartë i Tykes, dhe vizitorët vazhduan të përparonin.

Tani, le të hedhim një vështrim në vlerësimet e lojtarëve të Chelsea.

Kurt Zouma dukej i sigurt gjatë gjithë kohës
Kurt Zouma dukej i sigurt gjatë gjithë | Laurence Griffiths / Getty Images

Kepa Arrizabalaga (GK) – 6/10 – Ruajtje me të vërtetë e mirë në minutën e dhjetë për të mbajtur ndeshjen 0-0, por duhej të shkatërronte një paraqitje ndryshe të denjë me një gabim shumë të afërt nga një krosim me pak më shumë se dhjetë të mbetura.

Andreas Christensen (CB) – 6/10 – Fitoi topin pesë herë dhe bëri tre spastrime para se të dilte në pushim. Mund të ketë qenë diçka për të bërë me një goditje në kokë para pushimit – le të shpresojmë se nuk ka asgjë të qëndrueshme.

Kurt Zouma (CB) -7/10 – Provoi se ai nuk ka nevojë për Thiago Silva në krah me një dalje shumë solide. Francezi u mor me një vijë të përparme me pamje të ndritshme Barnsley, duke bërë pesë hapësira dhe duke fituar katër antena.

Emerson (CB) – 6/10 –
Performancë e qetë e siguruar në anën e majtë të mbrojtjes së Blues, duke humbur rrallë ndaj Barnsley sulmuesit, duke bërë katër hapësira dhe dy rikuperime të topit.

Billy Gilmour erdhi në jetë pas intervalit
Billy Gilmour erdhi në jetë pas intervalit | Laurence Griffiths / Getty Images

Callum Hudson-Odoi (RWB) – 6/10 – Shumë i qetë në pjesën e parë, por dukej shumë më mirë pasi u vendos në krahun e majtë në pjesën e dytë. Kërcënoi vijën e prapme të Tykes dhe gati sa nuk gjeti rrjetën me një përpjekje të bukur solo në orën e orës.

N’Golo Kante (CM) – 7/10 – Dukej shumë më i qetë kur ai mori rolin e tij të preferuar në mesfushë pas pushimit, duke rifituar posedimin pesë herë.

Billy Gilmour (CM) – 7/10 –
Dukej e mbytur në pjesën e parë, gjithmonë duke zgjedhur pasimin e lehtë. Përfitoi nga rritja e lirisë në sekondën dhe shqetësoi kundërshtarët e tij, duke luajtur përfundimisht një rol jetik në hapjen e Chelsea.

Marcos Alonso (LWB) – 6/10 – Kishte një thirrje zgjimi kur ai ishte fajtor për rastin Barnsley në minutën e dhjetë dhe më pas u mbrojt mirë, duke bërë pesë rikuperime të topit para se të hiqej në gjysmë kohe.

Hakim Ziyech (RW) – 5/10 – Bënë disa prekje të mira dhe dukej se kishte të ngjarë të zhbllokonte një mbrojtje të ngurtë të Barnsley, por asgjë nuk doli për Marokun, duke humbur topin nëntë herë para se të nxirrej jashtë.

Tammy Abraham (ST) – 9/10 –
Nuk ishte me fat që nuk u dha një penallti në pjesën e parë, por arriti të futet në fletën e rezultateve me hapjen e Blues. Gjithashtu shpëtoi skuqjet e Kepa-s dhe e mbajti anën e tij përpara me një goditje të shkëlqyeshme me kokë nga vija vonë – heroike.

Christian Pulisic (LW) – 5/10 –
Nuk mund të hyja në lojë dhe luftoi kundër fizikalitetit të mbrojtjes së Barnsley, duke humbur topin katër herë dhe duke bërë vetëm 40 prekje.

Antonio Rudiger (CB) – 6/10 – Solid mjaftueshëm pasi të keni ardhur, duke bërë disa pastrime dhe blloqe të mira.

Reece James (RB) – 7/10 – Dukej kërcënues djathtas pas prezantimit të tij dhe shënoi një asist të mirë për golin e Abrahamit.

Tino Anjorin (CM) – 6/10

Mateo Kovacic (CM) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu