Cristiano Ronaldo u bë golashënuesi kryesor i të gjitha kohërave në historinë e futbollit ndërsa Juventusi fitoi Supercoppa Italiana të Mërkurën në mbrëmje.

Pas një vakumi – me të vërtetë, me të vërtetë, i vakët – pjesa e parë, loja më në fund ndezi jetën në minutën e 65-të kur Ronaldo goditi një top të lirshëm në kutinë me gjashtë oborre për të goditur me gol 760-tën në karrierën e tij.

Juve dominoi pas kësaj derisa një sfidë e ngathët nga Weston McKennie në Dries Mertens i dha Napolit një mundësi për të barazuar. Dhe ishte një shans që Lorenzo Insigne nuk e shfrytëzoi, pasi u dredhua duke shënuar mirë një goditje dënimi (mire) e gjerë e postës.

Ndërsa Napoli shtyhej përpara në kërkim të golit të barazimit në thëngjijtë e vdekur të lojës, La Vecchia Signora rrëmbeu një të dytë me anë të Alvaro Morata dhe një kundërsulm të shpejtë.

Këtu janë vlerësimet e lojtarëve.

Juan Cuadrado, Lorenzo Insigne
Performancë e mirë gjatë natës nga Cuadrado | Marco Luzzani / Getty Images

Wojciech Szczesny (GK) – 9/10 – Bënë ndoshta pritja më e mirë e sezonit deri më tani për të mohuar Hirving Lozano një gol të caktuar në pjesën e parë, dhe më pas bëri pritjen e dytë më të mirë të sezonit me këmbët e tij në minutën e 93-të. Ai është thjesht kaq dreq i mirë.

Juan Cuadrado (RB) – 8/10 – Në një distancë mjaft të madhe, shitja më e mirë e Juventusit në këtë sezon. Një performancë tjetër e shkëlqyer.

Leonardo Bonucci (CB) – 6/10 – Duket se më në fund do të gjente sërish distancën e tij të kalimit të Mërkurën në mbrëmje.

Giorgio Chiellini (CB) – 6/10 – Duket shumë më tepër si vetja e tij e vjetër gjatë natës.

Danilo (LB) – 6/10 – Marrë në shtyllën e pasme nga Lozano në pjesën e parë, por solide pas kësaj.

Kalidou Koulibaly, Weston McKennie
McKennie punoi shumë tërë natën | Claudio Villa / Getty Images

Weston McKennie (RM) – 6/10 – Kurrë, kurrë, nuk ndalet së vrapuari. Gjithnjë Futbollist cilësor, por dha një penallti në pjesën e dytë, të cilën ai ishte me fat që e pa Insigne duke u dredhur larg shtyllës.

Arthur Melo (CM) – 6/10 – Ai është shumë më i mirë se Adrien Rabiot … edhe pse ndoshta jam edhe unë.

Rodrigo Bentancur (CM) – 5/10 – Askund afër pohimit sa duhet në posedim. Një lojtar jashtëzakonisht i talentuar, por ka nevojë të komandojë mesfushën në mënyrë më efektive.

Federico Chiesa (LM) – 4/10 – Ai nuk u përfshi me të vërtetë dhe qartë ishte më i përshtatshëm për të luajtur në krahun e djathtë. Hauled off në gjysmën e kohës.

Cristiano Ronaldo
Ronaldo shënoi | Nxit imazhe / Getty Images

Dejan Kulusevski (ST) – 6/10 – Nisi në jetë në orën e orës dhe filloi t’i shkaktojë probleme Napolit me lëvizjen e tij.

Cristiano Ronaldo (ST) – 8/10 – Kishte disa shikues në pjesën e parë dhe më në fund mori golin e tij në minutën e 65-të.

Federico Bernardeschi – 6/10 – I gjallë kur hyri në lojë dhe mund të kishte (ndoshta duhet të kishte shënuar) shënuar, por goditi portën nga vetëm pesë jardë larg.

Alvaro Morata – 6/10 – Shënoi një gol të shpejtë në kundërsulm në minutën e 96-të.

Adrien Rabiot – N / A – Gjithmonë N / A.

David Ospina
Ospina filloi për Napolin | Marco Luzzani / Getty Images

David Ospina (GK) – 6/10 – Ai nuk duhej të bënte asnjë mbrojtje të vetme në pjesën e parë. Asnjë. Pastaj brenda sekondave të para të pjesës së dytë ai u detyrua të bënte një mrekulli, duke mbajtur larg një përpjekje të Bernardeschi nga një hapësirë ​​bosh. Nuk mund të bëja asgjë për asnjë nga qëllimet.

Giovanni Di Lorenzo (RB) – 6/10 – Përmbajti mirë Chiesa – edhe pse nuk ishte veçanërisht e vështirë – në pjesën e parë. Bernardeschi i shkaktoi atij një ose dy probleme më shumë, por në përgjithësi një paraqitje të denjë nga Di Lorenzo.

Kostas Manolas (CB) – 6/10 – Pashë një përpjekje të mirë me kokë të fluturonte pak mbi shiritin në gjysmën e parë. Solid si gjithmonë në mbrojtje.

Kalidou Koulibaly (CB) – 5/10 – Solid në pjesën e parë, por kapi dremitje për hapjen e Ronaldos.

Mario Rui (LB) – 5/10 – Punoi shumë në krahun e majtë, por në fund të fundit një performancë e harruar nga futbollisti i paharrueshëm Mario Rui.

Diego Demme, Dejan Kulusevski
Demme ishte më i miri nga mesfushorët e Napolit. | Claudio Villa / Getty Images

Diego Demme (DM) – 6/10 – Rrahu një kros të shkëlqyeshëm në kutinë për një goditje me kokë të Lozano. Performancë e denjë.

Tiemoue Bakayoko (DM) – 5/10 – U ul para Koulibaly dhe Manolas gjithë natën dhe u bë mirë. Asgjë për të shkruar në shtëpi dhe akoma këtu jam, duke shkruar për të.

Piotr Zielinski (AM) – 4/10 – Të pakujdesshëm në posedim. Thjesht ashtu.

Lorenzo Insigne
Shenjoj … o jo … | Marco Luzzani / Getty Images

Hirving Lozano (RW) – 5/10 – Mohoi një gol në pjesën e parë me një mrekulli të jashtëzakonshme për Woj të madh.

Andrea Petagna (ST) – 4/10 – Gëzoi betejën fizike kundër Chiellini – veçanërisht kur ai e bëri me bërryl (pa dashje) në fytyrë – por u mundua të mbante topin në mënyrë efektive.

Lorenzo Insigne (LW) – 2/10 – Epo … penalltia e tij ishte një nga penalltitë më të këqija që kemi parë në një kohë …

Elif Elmas – 5/10.

Dries Mertens – 6/10 – Fitoi një penallti.

Matteo Politano – N / A.

Fernando Llorente – N / A – Akoma një futbollist. Mirë për të.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu