Tottenham u kthye në katër të parët me një fitore 3-0 ndaj Leeds në Tottenham Hotspur Stadium në fillimin e hershëm të së Shtunës.

Leeds kishte shijuar më mirë shkëmbimet hapëse, por e gjeti veten pas 29 minutash kur Ezgjan Alioski u ndëshkua për një faull të ngathët mbi Steven Bergwijn në kutinë e vizitorëve. Harry Kane nuk gaboi nga pika e bardhë.

Spurs dyfishoi epërsinë e tyre në gjysmën e kohës, Kane dhe Son Heung-min kombinuan dhe këta të fundit shkathtësuan shtëpinë.

Mikpritësit e vendosën ndeshjen përtej arritjes së Leeds në pesë minuta në pjesën e dytë, ndërsa Toby Alderweireld goditi me kokë këndin e Son pas Illan Meslier. Matt Doherty pa skuadër për Spurs për një sulm të dytë të rezervuar në kohën e ndaljes, por ky ishte i vetmi negativ në një pasdite shumë të mirë për skuadrën e Jose Mourinho.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Jack Harrison, Matt Doherty
Doherty dhe Harrison patën një betejë bindëse poshtë Leeds majtas | Pishinë / Getty Images

Hugo Lloris (GK) – 6/10 – Në mënyrë të qetë mbajti disa përpjekje të Bamford, por përndryshe kishte shumë pak për të bërë.

Matt Doherty (RB) – 5/10 – Bëri një ndërhyrje të mirë për rikuperimin e hendekut të fundit për të mbajtur larg Harrison në pjesën e parë. Dukej sikur anësori i Leeds do ta dhuronte atë një pasdite të vështirë gjatë shkëmbimeve të hershme, por Doherty kryesisht e kaloi më mirë. U dërgua në pushim për pjesën e dytë për një shkelje të dytë të rezervueshme.

Toby Alderweireld (CB) – 7/10 – Kapi të tretin Spurs duke shpëtuar vëmendjen e Phillips dhe duke dërguar një top të ulët pas Meslier.

Eric Dier (CB) – 7/10 – Solid në mbrojtje dhe i përbërë në zotërim, duke sjellë topin nga prapa në një ndikim të madh në disa raste.

Ben Davies (LB) – 7/10 – Rrallë maraudohen përpara, por shndërroi në një ekran mbrojtës plotësisht mbresëlënës.

Harry Winks, Mateusz Klich
Winks filloi në mes për Spurs | Pishinë / Getty Images

Pierre-Emile Hojbjerg (CDM) – 8/10 – Valëzoi në kutinë e Leeds dhe shkaktoi kaos me një kryq të ulët të rrezikshëm pas gjysmës së orës. Fitoi posedimin në gjysmën e Leeds para se të ushqejë Kane në pjesën e dytë të Spurs. Leximi i tij i lojës ishte pjesë integrale e ekranit të fortë mbrojtës të Spurs.

Harry Winks (CDM) – 7/10 – Partneritet vërtet i fortë në mesfushë me Hojbjerg, vendimtar për një performancë të fortë mbrojtëse të Spurs. I zoti dhe i rregullt në posedim gjithashtu.

Tanguy Ndombele (CM) – 6/10 – Pothuajse rrëmbeu të tretën e Spurs me një përpjekje të goditur ëmbël që ishte ruajtur mirë nga Meslier. Tregoi shkëlqime cilësore me këmbët e tij mahnitëse të shpejta në disa raste.

Harry Kane, Djali Heung-Min
Kane dhe Son u kombinuan (përsëri) për të dytin e Spurs Pishinë / Getty Images

Son Heung-min (LW) – 8/10 – Gara në prapa vijës së pasme të Leeds gjithë pasditen dhe u shpërblye në kohën e pjesës së parë, duke udhëhequr me shkathtësi dorëzimin e Kane përpara Meslier, përpara se të siguronte kryqin për të tretin e Spurs.

Harry Kane (ST) – 8/10 – Dërgoi një përpjekje të goditur me egërsi nga afër brenda 20 minutave të para. Hapi rezultatin nga vendi, duke dërguar penalltinë e tij drejt në mes, përpara se të hapte Son për të dytin e Spurs me një krosim të ulët, të ulët nga thellësia.

Steven Bergwijn (RW) – 6/10 – Zvarriti një përpjekje mjaft të mirë në pjesën e parë, por fitoi penalltinë e Spurs duke rrotulluar Alioskin dhe duke tërhequr një faull nga mbrojtësi i Leeds. Zjarri mbi një shans të artë në pjesën e parë pas një kthesë të jashtëzakonshme në kutinë, dhe u mbajt jashtë nga një pritje e shkëlqyer Meslier në pjesën e dytë.

Moussa Sissoko – 6/10

Lucas Moura – 5/10

Carlos Vinicius – N / A

Ezgjan Alioski, Steven Bergwijn
Alioski ishte shumë i përfshirë në secilin fund | Julian Finney / Getty Images

Illan Meslier (GK) – 6/10 – Zotërimi i pranuar me një pasim të lirshëm në ndërtimin e penalltisë së Spurs. Prodhoi një përzgjedhje të shkëlqyeshme të pjesëve të dyta për të mbajtur larg Ndombele, Bergwijn dhe Kane, por u mund nga goditja me kokë e Alderweireld.

Stuart Dallas (RB) – 6/10 – Mopped mirë në pjesën e prapme në një numër rastesh kur Spurs u përpoq të hynte prapa vijës së prapme të Leeds. Mbajti topin mirë nga mbrojtja dhe doli përpara aventureske.

Luke Ayling (CB) – 6/10 – Përqasja e tipizuar e Leeds; trim në posedim, ndonjëherë në ndikim të madh, ndërsa nganjëherë ishte i lirshëm dhe çoi në anën e tij duke dorëzuar zotërimin në zona të rrezikshme. Por ai nuk kishte frikë ta provonte herë pas here.

Pascal Struijk (CB) – 6/10 – E nxori topin mirë nga mbrapa, por herë pas here luftonte për t’u marrë me lëvizjen dhe energjinë e Son dhe Kane.

Ezgjan Alioski (LB) – 5/10 – përplasi një përpjekje në rrjetën anësore brenda pesë minutave të para – një nga shumë fushatat aventureske përpara nga mbrojtësi i majtë. Pësoi një penallti për një sfidë të ngathët në Bergwijn nga e cila Spurs kaloi në epërsi.

Rodrigo Moreno, Harry Winks
Rodrigo filloi në mes për Leeds | Pishinë / Getty Images

Kalvin Phillips (DM) – 6/10 – Prodhoi një ndërhyrje të madhe për të mbajtur larg Dier në pjesën e parë, ndërsa burri i Spurs u rendit brenda në kutinë e Leeds. Zakonisht i mirë në zotërim dhe i fortë në mbrojtje – por pikëpyetjet mbi shënimin e tij për të tretin e Spurs.

Mateusz Klich (CM) – 7/10 – Rrëshqiti Alioskin gjatë shkëmbimeve hapëse me një pasim të hijshëm nga buza e zonës. Ndërlidhja e Klich ishte zgjuar dhe e ndërlikuar, duke e larguar Rodrigo në pjesën e parë me një goditje të lehtë.

Rodrigo (CM) – 5/10 – Nuk arriti të bënte kontakt të pastër me një distancë të afërt në pjesën e parë, pasi u luajt nga Klich. Zëvendësohet menjëherë pas shënimit të orës.

FBL-ENG-PR-TOTTENHAM-LEEDS
Harrison filloi në të majtë për Leeds | IAN WALTON / Getty Images

Rafina (RW) – 6/10 – Dërguar në një ofrim të shijshëm, kaçurrelë në pjesën e parë, nga e cila Bamford shënoi me një rast të mirë.

Patrick Bamford (ST) – 6/10 – Nuk arriti të kapërcente një krosim të Rafina, duke dërguar një goditje me kokë në pjesën e parë dhe gjuajti një gjysmë shansi drejt Lloris. Momente më vonë, Spurs dyfishoi epërsinë e tyre. Dukej e mprehtë dhe loja e tij me lidhje ishte veçanërisht e mirë në pjesën e parë.

Jack Harrisson (LW) – 5/10 – Bëni një përpjekje të mirë-goditur nga buza e kutisë ngushtë gjatë goditjes së gjysmës së kohës. Zëvendësohet pak para shenjës së orës.

Ian Poveda – 6/10

Jamie Shackleton – 5/10

Pablo Hernández – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu