Barcelona goditi Alaves 5-1 në Camp Nou të Shtunën në mbrëmje për të ruajtur rekordin e tyre të ligës 100% në 2021, dhe për t’u kthyer në vendin e dytë në La Liga.

Për çudi, skuadra e Ronald Koeman dominoi topin plotësisht nga fillimi, por e patën të vështirë të prisnin një linjë të organizuar të Alaves. Sidoqoftë, La Blaugrana e gjeti lojën hapëse në 29 minuta kur një krosim i ashpër i Oscar Mingueza u rrëzua nga debutuesi i ligës Ilaix Moriba, i cili më pas vendosi Trincao për të shënuar.

Barcelona vazhdoi të sulmonte dhe i bëri dy në prag të pjesës së parë kur Lionel Messi prodhoi një moment magjie. Argjentinasi mori topin rreth 35 jardë larg portës, skuadra ngriti një sfidë nga Rodrigo Battaglia dhe gjuajti në këndin e poshtëm pas një të dëshpëruari Fernando Pacheco.

Barcelona vazhdoi të dominonte procedurat, por vetëm pas një trembjeje nga vizitorët. Luis Rioja tërhoqi një gol mbrapa për Alaves pesëmbëdhjetë minuta pas rifillimit, ndërsa ai kaloi në një pasim të gabuar Moriba në mesfushë dhe u sul përpara para se të kalonte përpara Marc-Andre ter Stegen.

Por Barça më pas goditi kalimin dhe tregoi cilësinë e tyre. I treti erdhi përmes Trincao në minutën e 74-të, i cili shënoi të dytin e tij të natës nga një kërcenim i kërcënuar Messi e shtënë Argjentinasi pastaj e bëri atë katër katër minuta më vonë, kur lëshoi ​​një bukuroshe në këndin e sipërm nga 25 jardë për të siguruar mbajtjen e tij.

Rezultati u rrumbullakos nga Junior Firpo i cili kishte detyrat më të thjeshta të goditjes në një tërheqje të Antoine Griezamnn pas një topi fenomenal mbi krye nga Messi.

E drejtë, le të shkojmë në vlerësimet e lojtarëve të Barcelonës.

Marc-Andre ter Stegen (GK) – 6/10 – Gjermani kishte shumë pak për të bërë, por gjithnjë e mbante fokusin e tij, duke lexuar mirë ndeshjen nga krosimet dhe duke bërë disa mbrojtje të mira dhe mund të bënte pak për qëllimin e kundërshtarit.

Oscar Mingueza (RB) – 8/10 – Një shfaqje e stilit të lartë nga i riu. Shumë i fortë në mbrojtje, duke prishur disa kundërsulme të rrezikshme të Alaves, ndërsa siguroi gjithashtu një krosim të shkëlqyeshëm që çoi në hapjen e Barça.

Frenkie De Jong (CB) – 6/10 – Ishte solid në mbrojtje në qendër të mbrojtjes në periudhën e parë dhe dukej më komod kur u shty në qendër të fushës në pjesën e dytë, por nuk mund të ndikonte aspak në procedurat, duke mos bërë asnjë pasim kyç.

Clement Lenglet (CB) – 7/10 – Performancë e mirë, duke treguar cilësinë e tij ndaj Lucas Perez dhe Joselu. Francezi gjithashtu shpëtoi portierin e tij nga një në një në pjesën e parë me një pjesë të fortë të mbrojtjes.

Junior Firpo (LB) – 7/10 – Një performancë shumë sulmuese, pothuajse duke vepruar si një krah i majtë kur La Blaugrana kishte topin, dhe i dha vetes një gol me 15 për të shënuar ndërsa goditi nga tërheqja e Griezmann.

Ilaix Moriba tregoi premtime të vërteta në debutimin e tij në La Liga
Ilaix Moriba tregoi premtime të vërteta në debutimin e tij në La Liga | LLUIS GENE / Getty Images

Sergio Busquets (DM) – 7/10 – Një ekran i tillë efektiv si zakonisht, duke fituar topin pesë herë. Prodhoi gjithashtu disa pasime të shkëlqyera, më e rëndësishmja duke ushqyer Messin nga thellësia për golin e dytë para se të dilte në gjysmë kohe.

Ilaix Moriba (CM) – 7/10 – Shumë i ndritshëm nga minuta e parë, duke treguar gjakftohtësi të madhe dhe një qëndrim vetëmohues për të ndihmuar Trincao për hapësin. Por pasimi i ngathët që çoi në golin e Alaves njollosi debutimin e 18-vjeçarit përndryshe të shkëlqyer në La Liga.

Riqui Puig (CM) – 7/10 – Klasa e treguar me disa prekje të bukura të topit, duke endur rrugën e tij midis lojtarëve të opozitës. Ishte thelbësore në bërjen e Barcës, duke ruajtur një saktësi 94% të pasimit.

Messi magjik
Messi magjik | Eric Alonso / Getty Images

Trincao (RW) – 9/10 – Kërcënoi Alaves gjatë gjithë kohës dhe me meritë rrëmbeu golat e tij të dytë dhe të tretë në dy ndeshje me përfundimin e ftohtë, klinik, duke zhdukur pjesën e gjysmës së kohës.

Lionel Messi (ST) – 9/10 – Messi i cilësisë së mirë. Prodhoi magji me një gol të mrekullueshëm për skuadrën e tij të dytë. Pastaj tundi shkopin e tij përsëri, duke lëshuar një grevë të mrekullueshme nga 25 jardë larg për të katërtën e Barcelonës. Dhe krijoi të pestën me një top mbi majë që mund të përshkruhet vetëm si një pjesë e artit.

Antoine Griezmann (LW) – 7/10 – Një lojë e shanseve të humbura për francezin i cili kompensoi që të mos shënonte duke kapur asistimet për të katërtin dhe të pestën e Barçës.

Samuel Umtiti (CB) – 7/10 – Shumë i fortë në zemër të mbrojtjes, duke bërë disa spastrime thelbësore dhe përgjime ndërsa Alaves u ngrit në fushë drejt fazave të mëvonshme.

Pedri (CM) – 7/10 – Ndikoi në lojë menjëherë pas prezantimit të tij, duke spërkatur topin në mënyrë progresive në zona të mira, dhe madje krijoi edhe të tretin e Barcës me një top të bukur.

Miralem Pjanic (CM) – 6/10

Sergino Dest (RB) – 6/10

Ousmane Dembele (LW) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu