Një performancë spektakolare nga anësori brazilian Raphinha frymëzoi Leeds në një fitore mbresëlënëse që i zhvendosi në gjysmën e parë të tabelës së Premier League në kurriz të Crystal Palace të hënën në Elland Road.

Skuadra e Marcelo Bielsa filloi në këmbën e përparme dhe iu deshën më pak se tre minuta për të kaluar në avantazh, kur Jack Harrison goditi një nga skaji i zonës me ndihmën e një devijimi të Gary Cahill.

Kjo ishte e gjitha që Leeds i duhej për të përdorur stilin dhe – i udhëhequr nga energjia dhe entuziazmi i hajmaliit të tyre brazilian, i cili rrotulloi, kërceu dhe arrinte rrugën e tij në të gjithë Pallati ekipi në një pikë apo në një tjetër – ata morën kontrollin.

Ata ishin 2-0 deri brenda disa minutave nga rinisja, kur goditja e Raphinha u dha nga Vicente Guaita, por ra në rrugën e Patrick Bamford, i cili goditi në golin e tij të 100-të në karrierë.

Leeds hoqën këmbën nga gazi nga atje, por prapë kishin disa mundësi për golin numër tre. Bamford mund të kishte një hat-trick nëse jo për disa ndalesa të mira nga Guaita, ndërsa Harrison tronditi traversën vonë, ndërsa vendasit dominonin plotësisht.

Ata do të duhej të pranonin vetëm për të dy, por kjo ishte e mjaftueshme për Bielsa.

Sidoqoftë, bisedë e mjaftueshme – le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve!

Ezgjan Alioski
Alioski lëkundet një në | Pishinë / Getty Images

Ilan Meslier (GK) – 5/10 – Mund të ketë qenë duke parë nga shtrati i tij si ne të tjerët.

Luke Ayling (RB) – 8/10 – U ngrit dhe zbriti në krahun e djathtë me rregullsi, fitoi topin kur ishte e mundur, dhe i mbajti gjërat të rregullta dhe të pastra kur ai e mori atë.

Pascal Strujik (CB) – 5/10 – Shpërtheu disa raste të shkëlqyeshme me kokë në pjesën e parë, ku ai kaloi më shumë kohë në kutinë e Palace se sa të tijin.

Liam Cooper (CB) – 7/10 – Duhej ta hidhte veten në pengesë për disa gjëra, por ky rrallë paraqet problem për mbrojtësin skocez.

Ezgjan Alioski (LB) – 6/10 – Dorëzimet nga e majta ishin të mprehta ndërsa mbrojtësi i majtë i konvertuar doli me një ekran tjetër të gjallë.

Luka Milivojevic, Mateusz Klich
Klich sfidon Luka Milivojevic | Pishinë / Getty Images

Kalvin Phillips (CDM) – 8/10 – Pra, shumë nga ato që bën ai kalon pa u vënë re, por kjo është bukuria e një mesfushori të shkëlqyeshëm.

Stuart Dallas (CM) – 7/10 – Më aventuresku nga mesfushori i Leeds, kishte një dorë të madhe në portën e parë dhe në përgjithësi drejtoi trafikun në mes të fushës.

Mateusz Klich (CM) – 6/10 – Vrapoi rreth shumë siç prisnit nga një mesfushor i Bielsa dhe e bëtë atë në mënyrë efektive.

Raphinha (RW) – 9/10 – Futbollisti më i mirë i pastër në fushë me një milje absolute, aftësia dhe hileja e tij e drejtoi shfaqjen gjatë një skrapi tjetër në mes të tryezës. Një gjeni krijues.

Patrick Bamford (CF) – 7/10 – Pashë shumë topin dhe gdhendi disa raste të mira për veten e tij. Ishte në vendin e duhur në kohën e duhur për të gjuajtur në një kërcim kundër ish-klubit të tij.

Jack Harrison (LW) – 7/10 – Meriton kredi të plotë për një gol të mrekullueshëm të hapjes edhe nëse një devijim e ndihmon atë në rrugën e tij. Mund të kisha një sekondë kur ai tronditi lokalin.

Jamie Shackleton (Phillips, 87) – N / A

Vlerësimet e lojtarëve të Pallatit

Vicente Guaita
Guaita mbeti i zhgënjyer nga bashkëlojtarët e tij | Pishinë / Getty Images

Vicente Guaita (GK) – 6/10 – I shitur me devijim për golin e parë dhe i shitur nga mungesa e ndonjë mbrojtjeje të dukshme për të dytin.

Nathaniel Clyne (RB) – 5/10 – I mbajti gjërat të ngushta në krahun e tij dhe nuk bëri shumë gabim.

Scott Dann (CB) – 4/10 – Kaloi gjithë ndeshjen në xhepin e pasmë të Bamford pasi sulmuesi vazhdimisht dukej se kishte një oborr shtesë mbi të.

Gary Cahill (CB) – 4/10 – Mungesa e ritmit u ekspozua brutalisht në disa raste dhe pozicionimi i tij la shumë për të dëshiruar gjithashtu.

Tyrick Mitchell (LB) – 4/10 – U përpoq të shkonte përpara tani dhe përsëri, por ishte shumë i zënë duke u masakruar nga Raphinha në skajin tjetër për ta bërë këtë në mënyrë efektive. Djalosh i varfër.

Pallati FBL-ENG-PR-LEEDS-CYSTAL
Ishte larg Eze për Palace | TIM KEETON / Getty Images

Eberechi Eze (RM) – 6/10 – U përpoq të bënte gjërat të ndodhnin, por shokët e tij të ekipit nuk ishin me të vërtetë në humor për ta ndihmuar atë të dilte.

Luka Milivojevic (CM) – 5/10 – Kapiteni ishte jashtëzakonisht i lëngshëm në zotërim dhe i paaftë për të vulosur ndonjë lloj autoriteti në mesfushë.

Jairo Riedewald (CM) – 6/10 – Ndoshta më i miri nga mesfushorët e Palace por nuk mund të ndikonte vërtet në lojë në mënyrë domethënëse.

Patrick van Aanholt (LM) – 5/10 – Energjia dhe përpjekja nuk mund të kompensonin mungesën e tij të dëshpëruar të një produkti përfundimtar. I tëri në gjysmë të kohës.

Pallati FBL-ENG-PR-LEEDS-CYSTAL
Mateta ‘bëri debutimin e tij’ na u tha | TIM KEETON / Getty Images

Jordan Ayew (CF) – 6/10 – Disa lidhje të rregullta luajnë por u desh të dilnin nga pozicioni për ta marrë atë, duke zbutur çdo ndikim të mundshëm që ai mund të kishte në lojë.

Jean-Philippe Mateta (CF) – 5/10 – Një debutim në Premier League për ta harruar pasi ishte pothuajse i izoluar plotësisht.

Andros Townsend (Van Aanholt, 46) – 5/10 – Nuk e patën ndikimin e synuar pasi Leeds vazhdoi të mbizotërojë.

Michy Batshuayi (Mateta, 65) – 5/10

Christian Benteke (Ayew, 76) – 4/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu