Një gol i Casemiro dhe një gol i vonë i Karim Benzema janë siguruar Real Madrid ruajtën serinë e tyre të fitoreve me një fitore 2-0 në shtëpi ndaj Granada në La Liga, duke lëvizur menjëherë në nivelin e pikëve me udhëheqësin Atletico Madrid.

Shansi i parë erdhi brenda 30 sekondave kur Raphael Varane humbi zotërimin me një pasim të ngathët, vetëm për Antonio Puertas që të pushonte linjat e tij dhe të zinte topin nga dhjetë jardë larg. Gjysma vazhdoi me një ritëm pa frymë dhe të dy ekipet do ta gjenin veten me shanse për të kaluar bllokimin Benzema dhe Huamarrësi i Chelsea Kenedy përkatësisht, edhe pse asnjëri nuk mund të gjente prekjen klinike.

Asnjë nga skuadrat nuk u ngadalësua pas intervalit pasi Roberto Soldado – po, ai njëri – krijoi një shans brenda 30 sekondave nga rifillimi i cili përfundimisht u tret. Mikpritësit gjetën këmbët dhe gjakftohtësinë e tyre pas kësaj dhe rrjetën e hapës përmes një goditje të fortë me kokë Casemiro pas 57 minutash.

Një përzierje mbrojtëse i dha Jorge Molina një shans të lehtë për të barazuar rezultatin në minutën e 15: të, por spanjolli nuk mundi të shënonte me kapital. Vizitorët shijuan një presion në fazat e fundit, por nuk mundën të gjenin niveluesin para se Benzema të fitonte të tre pikët me një gol në minutën e fundit për Los Blancos.

E drejtë, le të shkojmë te vlerësimet.

Carlos Neva, Dani Carvajal
Dani Carvajal ishte një kërcënim djathtas | Nxit imazhe / Getty Images

Thibaut Courtois (GK) – 6/10 – Nuk kishte shumë për të bërë, por pas një fillimi të lëkundur belgu bëri mirë me detyrat që iu dha. Bëri një pritje të mirë menjëherë pasi ekipi i tij shkoi përpara për të mbajtur rezultatin në 1-0.

Dani Carvajal (RB) – 8/10 – Një paraqitje solide në mbrojtje, duke bërë dy trajtime, por ishte më mbresëlënëse në sulm. Ishte i rrezikshëm sa herë që shkelte përpara dhe bënte disa pasime kryesore për lojtarët përpara tij.

Raphael Varane (CB) – 5/10 – Vendosni kolegët e tij në rrezik me lojë vërtet të çrregullt në tre raste. Duhej të shpëtonte nga përvoja e partnerit të tij në qendër të mbrojtjes.

Sergio Ramos (CB) – 7/10 – Lexoni ndeshjen në mënyrë të përsosur, duke bërë tre përgjime dhe duke fituar katër duele ajrore. Ishte vendimtar në mbajtjen e çarçafit të pastër.

Ferland Mendy (LB) – 6/10 – Francezi ishte duke shkuar mirë dhe u kombinua mirë me anësorët në të majtë, dhe fitoi zotërimin dy herë. Një shfaqje pa kuptim.

Federico Valverde (CM) – 6/10 – Uruguajani nuk kishte ndeshjet më të mira, por ishte gjithmonë i gatshëm të bënte vrapime të vrullshme në të tretën e fundit për të hapur hapësirë ​​për partnerët e tij në mesfushë. Një kontribut jo-frymëzues, por i rëndësishëm.

Casemiro (CM) – 9/10 – Ndërprenë lojën fantastike mirë dhe e shënuan golin e tretë në sezonin e ligës me një kërcim të fortë dhe goditje me kokë në pjesën e dytë. Braziliani gjithashtu siguroi bllokun thelbësor nga përpjekja e Molina me 15 për të mbetur.

Toni Kroos (CM) – 8/10 – Një tjetër shëtitje me të vërtetë klasike për gjermanët. Ai bëri 77 pasime në ndeshje, dhe e përfundoi natën e tij me 95% saktësi të pasimit. Ai gjithmonë dukej se gjente një top të saktë, përpara, pavarësisht se shtypej vazhdimisht nga numrat e tij të kundërt.

Karim Benzema
Karim Benzema duke e bërë rezultatin 2-0 pak para bilbilit me kohë të plotë | Denis Doyle / Getty Images

Lucas Vazquez (RW) – 7/10 – Spanjolli ishte një ferrë në mbrojtje e Granadës dhe e gjeti veten duke vozitur disa herë nga krahu.

Karim Benzema (ST) – 8/10 – vulosi rezultatin me goditjen e fundit të lojës për të kapur golin e tij të tetë në sezonin e ligës. Gjatë gjithë lojës, francezi ishte i gjallë dhe bashkëveprimi i tij inteligjent krijoi hapje për shokët e skuadrës vazhdimisht.

Rodrygo (LW) – 6/10 – u detyrua të largohej pas 37 minutash nga lëndimi. Ai mund të ketë qenë më herët me një goditje në dukje të dobët ndaj Dimitri Foulquier, e cila kaloi pa u vënë re. Në përgjithësi, 19-vjeçari dukej shumë i ndritshëm në të tretën e fundit, duke siguruar tre pasime kryesore në kohën e tij të shkurtër në fushë.

Marco Asensio (LW) – 8/10 – Dukej tepër i ndritshëm në pjesën e dytë dhe ishte shumë i pafat për të mos shënuar atë që do të kishte qenë një nga golat e sezonit me një prapambetje të egër, pak para se të siguronte një asistim të mrekullueshëm për golin e Casemiro.

Isco (RW) – 6/10 – Nuk pati shumë ndikim, por goditi një asist për Benzema.

Vinicius Junior – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu