Real Madrid mbylli hendekun në Atletico Madrid në tre pikë në krye të La Liga, duke luftuar për të mposhtur Real Valladolid 1-0 të Shtunën në mbrëmje.

Los Blancos për pak sa nuk vonoi herët dhe u desh të mbështetej te Thibaut Courtois për të prodhuar një pritje të dyfishtë mahnitëse për të mohuar goditjen e devijuar të Saidy Janko drejt portës. Madrid u rikuperua dhe mori një kontroll të lojës, megjithëse nuk arritën të gjenin një përparim në pjesën e parë.

FBL-ESP-LIGA-VALLADOLID-MADRID REAL
Ruajtja përcaktuese | CESAR MANSO / Getty Images

Mariano Diaz erdhi më afër për kampionët, dy herë duke parë që goli i tij përjashtohej për offside, pasi të dy ekipet hynë në dhomat e zhveshjes edhe në pushim. Courtois ishte heroi edhe në fillim të pjesës së dytë, duke zmbrapsur një goditje të topit mbrapa pasi Ferland Mendy pa dashje kaloi topin në kutinë e tij.

Dhe heroikat e Belgjikës u shpërblyen në skajin tjetër të fushës, kur Casemiro u ngrit më lart për të tundur me kokë goditjen e lirë të ligë të Toni Kroos. Madrid panë ndeshjen për të kërkuar tre pikë masive dhe për të hedhur një hap tjetër në ndjekjen e tyre drejtuesve të kampionatit Atleti.

Le të shikojmë vlerësimet e lojtarëve nga një mbrëmje e tensionuar në La Liga.

Janko, Lucas Vazquez, Thibaut Courtois
Urdhrat e lehjeve | Nxit imazhe / Getty Images

Thibaut Courtois (GK) – 8/10 – Nxori një ndalim të çmendur të dyfishtë në minutat e hapura për të mbajtur Madridin në kushte të barabarta. Palmed largoi një tjetër goditje nga distanca menjëherë pas. Ndaloi një goditje të fuqishme në pjesën e dytë. Një fletë e pastër e fituar mirë.

Lucas Vazquez (RB) – 7/10 – Gjithmonë vraponi drejt linjës për të provuar dhe kapur një kryq nga krahu i djathtë. I vendosur si një mbrojtës sulmues me shumë më pak mbrojtje se zakonisht.

Raphael Varane (CB) – 8/10 – I tronditur nga shanset fillestare që ranë te nikoqirët, por kapi një pikë themelore pasi Madridi mori kontrollin e lojës.

Nacho Fernandez (CB) – 7/10 – Sigurisht relativisht në pjesën e pasme, dhe duke u rritur në vrapimin e tij të zgjatur në zemër të anës. Rrezikoi të jepte një penallti, por i shpëtoi dënimit për një ndërhyrje të lehtë.

Ferland Mendy (LB) – 6/10 – Galloped lart e poshtë në të majtën, por luajti një pasim katastrofik në kutinë e tij për të dhënë gati Valladolid për barazimin.

Luka Modric, Sergi Guardiola
Në ndjekje | Nxit imazhe / Getty Images

Luka Modric (CM) – 6/10 – Ofroi disa lëvizje të rregullta për këmbët dhe u shfaq në zona të ndryshme të fushës, duke u përpjekur ta nxirrnin Madridin në lëvizje. Nuk mund të ndikonte në lojë me klasën dhe inteligjencën e tij të zakonshme.

Casemiro (CM) – 8/10 – Një nga sulmuesit më të mirë të një pike të vendosur në Spanjë. Shkuan shkëlqyeshëm në pushtet Madrid përpara. Kur kanë nevojë për një hero, Casemiro është kaq shpesh atje.

Toni Kroos (CM) – 8/10 – Mjeshtri i kalimit. E mbajti të thjeshtë kur ishte e nevojshme dhe pastaj e ndezi atë për të bambuluar mbrojtjen e Valladolid. E rrezikshme në sete si gjithnjë, duke ndihmuar në thyerjen e ngërçit.

Mariano Diaz
Offside offside | Nxit imazhe / Getty Images

Marco Asensio (RW) – 6/10 – I fantazoi shanset e tij nga distanca, duke u dredhur mbi traversë nga këndi i zonës së rreptësisë. Nuk vrapoi në mbrojtje ose bëri pyetje të mjaftueshme. Nënshtruar.

Mariano Diaz (ST) – 6/10 – Mendoi se ai kishte hapur rezultatin, por ai u largua vetëm jashtë loje në ndërtim. Gjeta rrjetën për herë të dytë, por pësoi të njëjtin fat.

Vinicius Junior (LW) – 6/10 – Panë shumë pak top në pjesën e parë, pasi Madrid dukej sikur kërcënonte nga e djathta, sesa nga e majta. Paefektshëm dhe i nënshtruar.

Sergio Arribas (RW) – 6/10

Isco (LW) – 7/10

Hugo Duro (ST) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu