Aston Villa u kthye në rrugën e fitoreve të Shtunën në mbrëmje, duke kaluar në një fitore 2-0 ndaj Newcastle United në Villa Park.

Mikpritësit hapën rezultatin në 13 minuta kur Fabian Schar nuk arriti të kapte krosimin e Matt Targett nga e majta dhe Ollie Watkins kryesoi në shtëpi me vetëm portierin për të mundur. Watkins e kishte topin në rrjetë për herë të dytë në mes të pjesës së parë, por goditja e tij u përjashtua për shkelje jashtë loje.

Villans morën pjesën e dytë të tyre pak para pjesës së parë, kur Jack Grealish tërhoqi topin përsëri për Bertrand Traore që sulmonte, dhe anësori goditi një goditje të mrekullueshme në traversë.

Vilë vazhduan të mbizotëronin procedurat, duke krijuar një pjesë të vogël të rasteve në pjesën e dytë, por ata nuk arritën të gjenin një mënyrë për të kaluar Karl Darlow përsëri. Njerëzit e Dean Smith vulosën të tre pikat me një ekran të fortë dhe u zhytën Newcastle më tej në telashe, pasi pala e Steve Bruce bëri një hap tjetër drejt zonës së rënies.

Le të hedhim një vështrim në vlerësimet e lojtarëve nga një çështje e njëanshme.

Matt Targett, Javi Manquillo
Drejt në trajtimin | Gareth Copley / Getty Images

Emi Martinez (GK) – 7/10 – Mund të kishte regjistruar një podcast gjatë ndeshjes dhe askush nuk do ta kishte vërejtur mungesën e tij. Unë do t’i jap një shtatë – nuk është faji i tij Newcastle janë aq të këqij.

Para të gatshme (RB) – 8/10 – Ofrohet shumë më shumë sulmues sesa mbrojtja, mbështetja e Traore dhe ndihma e Villas në tranzicion në fushë. Kështu që në këtë ndarje të qetë.

Ezri Konsa (CB) – 7/10 – Nuk kishte shumë momente me flokë gjatë gjithë lojës, duke luajtur topin mirë dhe duke bërë punën e tij mbrojtëse me qetësi dhe në mënyrë efektive.

Tyrone Mings (CB) – 8/10 – Duhej të merrej me mullinjën e erës njerëzore që është Andy Carroll, por i mohoi sulmuesit mundësinë për të dominuar linjën e tyre prapa. Komandues si kurrë më parë.

Matt Targett (LB) – 8/10 – I rrahur në një kros djallëzor me të cilin Schar nuk mund të merrej për hapësin e hapës. Një prani e fortë në anën e pasme, dhe e gatshme për të mbivendosur Grealish herë pas here. Petë e përsosur.

Ollie Watkins, Ross Barkley
Barkley ishte i shkëlqyeshëm kundër Newcastle | Pishinë / Getty Images

Douglas Luiz (CM) – 7/10 – Siguroni disa lëvizje dhe prekje të mrekullueshme të vogla në të tretën e fundit, dhe përplaseni në mbrojtje kur është e nevojshme. Kontrolloi mesin e parkut dhe provoi pse Pep Guardiola dëshironte me dëshpërim ta mbante atë në Manchester City. I stilit të lartë por i zbehtë.

Nakamba e Mrekullueshme (CM) – 8/10 – Një shkatërrues në mes me qese energjie. Ndaloi Newcastle-in të përparonte dhe e mbajti të thjeshtë pasimin e tij, duke lejuar që top-lojtarët më të talentuar të dominonin ndeshjen.

Ross Barkley (CM) – 7/10 – Shpërtheu një top të mirë me kokë nga një goditje e lirë. Thyeu midis rreshtave për të mbështetur Watkins dhe Grealish në marshimin përpara.

Ollie Watkins, Karl Darlow
Bllokimi i thyer | Pishinë / Getty Images

Bertrand Traore (RW) – 8/10 – Më pak i përfshirë nga tre sulmuesit, por u fut në fletën e shënimeve me një fund të bukur i cili puthi traversën gjatë rrugës.

Ollie Watkins (ST) – 9/10 – Prodhoi një goditje me kokë të guximshme për të hapur rezultatin, duke u hedhur në vijën e zjarrit për të tundur topin pas Darlow. Mbarimi i një gjuetari pa leje. Terrorizoi Newcastle me lëvizjen dhe energjinë e tij. Një performancë e plotë.

Jack Grealish (LW) – 8/10 – Liroi Targett në krahun e majtë për të furnizuar me topin e hershëm Watkins. Një ndërprerje e bukur për të ndihmuar Traore për të dytin. Ekran i një kapiteni.

Anwar El Ghazi (LW) – 6/10

Trezeguet (RW) – 6/10

Jacob Ramsey (ST) – N / A

FBL-ENG-PR-ASTON VILLA-NEWCASTLE
Schar kishte një tronditës | CLIVE BRUNSKILL / Getty Images

Karl Darlow (GK) – 5/10 – I majtë i ekspozuar për kokën e Watkins, por nuk u mbulua me lavdi me ndalimin e tij të përpjekjes. Një njeri shumë, shumë i zënë.

Isaac Hayden (CB) – 5/10 – I rënë në rolin e qendërmbrojtësit kur mbrohej, por gjithnjë dukej më komod më tej në fushë. Luftimi i një beteje të humbur.

Fabian Schar (CB) – 4/10 – Mbrojtje e tmerrshme për hapjen e Watkins. U përpoq të kapte kryqin, por thjesht e ngacmoi atë për të sulmuarin me kokë në shtëpi. E tmerrshme

Jamaal Lascelles (CB) – 5/10 – Jo më mbrojtësi solid ai dikur. I rrethuar nga mediokriteti, dhe kjo depërtoi edhe në lojën e tij.

Jonjo Shelvey, Bertrand Traore
Shelvey në top | Clive Brunskill / Getty Images

Javier Manquillo (RWB) – 4/10 – Edhe maj nuk kanë qenë në fushë. Nuk ekziston në ndalimin e Grealish ose Targett poshtë vijës, dhe ofroi zilch ose përpara.

Jonjo Shelvey (CM) – 5/10 – Vendosni një ndërhyrje të keqe në Grealish. Vrapoi pak dhe bëri sikur e mbylli mesfushën e Villa.

Miguel Almiron (CM) – 5/10 – Tregoi një moment në klasë kur i dha një top Fraser në pjesën e dytë, por nuk mund të ofrojë shumë më tepër në sistemin e ngurtë dhe mbrojtës në të cilin ai luan. Turp.

Jeff Hendrick (CM) – 4/10 – U grind një grimë me Grealish, e cila ishte një nga herët e para që ai u vërejt në fushë. Hijet e ndjekura dhe shumë ishte një hije

Jamal Lewis (LWB) – 5/10 – Luajti lart në fushë dhe dha disa krosime nga ajo krah i majtë. Megjithatë, të majtë të ekspozuar tmerrësisht në kundërsulme. Mos përshtatja me kërkesat e Premier League.

FBL-ENG-PR-ASTON VILLA-NEWCASTLE
Një mbrëmje e vështirë | MIKE EGERTON / Getty Images

Andy Carroll (ST) – 5/10 – Fitoi një goditje me kokë të çuditshme thellë në zonën e penalltisë dhe shkaktoi një moment nervoz për mbrojtjen e Villa në orën e orës. Hyri në një sfidë tmerri në Nakamba në periudhën e dytë.

Callum Wilson (ST) – 5/10 – I izoluar përsëri përsëri, duke u përpjekur të pushtojë zona të rrezikshme, por mori pak shërbim. Një mbrëmje e mërzitshme për sulmuesin.

Allan Saint-Maximin (LW) – 6/10

Ryan Fraser (RW) – 6/10

Dwight Gayle (ST) – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu