Liverpool u trondit në bregdetin jugor ndërsa një përpjekje e bukur e hershme nga Danny Ings dënoi kampionët në një humbje 1-0 kundër Southampton, e para në 12 ndeshjet e ligës.

Ings u kthye për të ndjekur ish punëdhënësit e tij me më pak se dy minuta kohë për të marrë Southampton duke filluar një fluturim. Një goditje e lirë e James Ward-Prowse, e plotësuar me një vrapim të maskuar nga Theo Walcott, kapi Trent Alexander-Arnold në dy mendje dhe Ings në zjarr e ngriti atë mbi Alisson me këmbën e majtë kur dukej e pamundur të shënonte.

Southampton mund të ketë pritur të vijë në një sulm pasi shënoi kaq herët, por kjo nuk erdhi nga një Liverpool ekip i cili dukej i munguar nga idetë. Një skuadër e veçuar që paraqiti Jordan Henderson në qendërmbrojtës nuk arriti të thyej në mënyrë domethënëse Shenjtorët, të cilët shkuan në shtëpi me tre pikë të merituara.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve …

Fraser Forster (GK) – 6/10 – Paraqitja e parë e portierit me përvojë në Premier League që nga prilli i vitit të kaluar, por ai dukej i sigurt në aftësitë e tij, edhe nëse do të kishte një mbrëmje shumë më të qetë sesa do të kishte parashikuar. Nuk u përball me një goditje në shenjë deri në minutën e 75-të, kur mbajti larg Sadio Mane.

Kyle Walker-Peters (RB) – 8/10 – Prania e tij gumëzhitëse sulmuese e mbajti Andy Robertson me mend disa herë dhe u mor me kërcënimin e Mane në mënyrë të admirueshme.

Jan Bednarek (CB) – 8/10 – Një tjetër performancë e qëndrueshme, e kontrolluar nga një lojtar që bëhet qetësisht një nga mbrojtësit më të mirë qendrorë në Premier League. Hodhi veten përpara gjithçkaje siç është natyra e lojës së tij – ai nuk i lë asgjë rastësisë.

Jack Stephens (CB) – 7/10 – Një tjetër performancë e madhe mbrojtëse nga një lojtar që bëhet qendror në anën e Ralph Hasenhuttl.

Ryan Bertrand (LB) – 7/10
– Më i qetë se homologu i tij në anën tjetër të fushës, por nuk bëri asnjë gabim në asnjë punë të tij.

Roberto Firmino, James Ward-Prowse
Ward-Prowse duke garuar me Roberto Firmino | Naomi Baker / Getty Images

Stuart Armstrong (RM) – 6/10 – Nuk pata shumë mundësi për të hyrë në top, por kjo ishte pasoja e Southampton që shënoi herët më shumë se gjithçka. Ndjekur mirë Robertson dhe kontribuoi në një shfaqje të jashtëzakonshme mbrojtëse.

James Ward-Prowse (CM) – 8/10 – Seksioni i tij i zgjuar, si zakonisht, krijoi golin e tyre të parë dhe ai solli përqendrimin dhe udhëheqjen në mesfushën e tyre ndërsa mbronin epërsinë.

Ibrahima Diallo (CM) – 7/10 – Vetëm fillimi i tij i dytë për ekipin e parë pas një fillimi zhgënjyes të jetës në Angli, por ai bëri që të mos dëmtonte shpresat e tij ndërsa shikonte në shtëpi në mesfushën e Hasenhuttl me intensitet të lartë.

Moussa Djenepo (LM) – 5/10 – Mezi kishte një prekje para se një dëmtim i dukshëm i kërdhokullës ta detyrojë atë të largohej.

Danny Ings
Ings bën një përpjekje mbi Alisson | Naomi Baker / Getty Images

Danny Ings (CF) – 8/10 – Përfundim absolutisht i guximshëm për golin e parë ndërsa loboi Alisson nga një kënd i pamundur. Ai mbajti qendërmbrojtësit e improvizuar të Liverpoolit duke supozuar me lëvizjen e tij zgjuar dhe ishte një kërcënim i vazhdueshëm.

Theo Walcott (CF) – 7/10 – Vrapimi i maskuar shiti Trent Alexander-Arnold poshtë lumit për golin e parë dhe ai vazhdoi të ishte një fjollë e zgjuar dhe efektive për Ings.

Nathan Tella – 7/10

Daniel N’Lundulu – 6/10

Yann Valery – 6/10

Alisson Becker GIF nga Liverpool FC - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Alisson (GK) – 6/10 – Kishte pak për të bërë përtej marrjes së topit nga rrjeta e tij, por nuk kishte asgjë që mund të bënte për përfundimin qesharak të Ings.

Trent Alexander-Arnold (RB) – 4/10 – Dëshpërimisht gjykoi gabimisht fluturimin e topit për hapësin e Southampton dhe u përpoq të ofrojë kërcënimin e tij të zakonshëm në të tretën e fundit. E dha topin larg 38 herë, më shumë se çdo lojtar në një ndeshje të Premier League këtë sezon, dhe zëvendësimi i tij për 15 të fundit i tha të gjitha.

Jordan Henderson (CB) – 6/10 –
I detyruar të tërhiqet me Klopp duke zgjedhur përvojën përballë një skuadre të Southampton që ai priste të bënte pyetje serioze nga linja e tij e prapme. E bëri punën me kompetencë, por prania e tij e kufizuar ajrore u përpoq në disa raste.

Fabinho (CB) – 6/10 – Duke filluar të shikoj në shtëpi në qendërmbrojtës tani por do të kem shfaqje më të sigurta se kjo.

Andy Robertson (LB) – 6/10 – Ndoshta kërcënimi më i fuqishëm sulmues i Liverpoolit, por që në të vërtetë nuk do të thotë shumë pas një dite të dobët në zyrë.

Kryeministri Video GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Georginio Wijnaldum (CM) – 6/10 – Nuk është shpesh që natyra e nënvlerësuar e Wijnaldum është një dobësi e vërtetë, por Liverpool mund të ketë qenë duke bërë me të duke siguruar diçka këtu.

Thiago (CM) – 5/10 – Në mënyrë tipike i mprehtë në kalimin e tij, por ishte i kufizuar në prekje shumë më pak sesa ai është mësuar nga një ekip i Southampton i cili dha pak në dhomën e motorit. Prenotimi i hershëm e largoi disi nga ritmi i tij.

Alex Oxlade-Chamberlain (CM) – 4/10 – I thirrur për t’i dhënë Klopp diçka ndryshe, por dukej i përkohshëm ndërsa vazhdonte kthimin nga dëmtimi. Ende duke gjetur këmbët e tij dhe kjo tregoi pasi ai u zëvendësua para datës së orës.

Të shtëna GIF të qëlluar nga GIF nga BT Sport - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Mohamed Salah (RW) – 5/10 – Provoi, u përpoq dhe u përpoq përsëri, por mezi gjeti gjysmën e një oborri hapësire ndërsa Southampton përplasi derën me mbyllje.

Roberto Firmino (CF) – 4/10 – Absolutisht anonim për pjesën më të madhe. Me të vërtetë zhgënjyese, ndërsa forma e tij dukej se po ngrihej.

Sadio Mane (LW) – 5/10 – Më i miri në tre frontet e Liverpool por kjo ishte pak a shumë si të zgjedhësh një goditje të preferuar në arra një natë për ta harruar.

Xherdan Shaqiri – 5/10

James Milner – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu