Një palë golash të shkëlqyeshëm nga Jean-Philippe Mateta dhe Christian Benteke ndihmuan Crystal Palace në një përplasje dhe të fitonte fitoren ndaj rivalëve Brighton në Amex Stadium të hënën në mbrëmje.

Pulëbardhat mbizotëruan zotërimin e procedurave dhe goditjet me mençuri, por ishte Palace ai që kaloi në avantazh kur janari nënshkroi Mateta u kthye me shkëlqim pas Robert Sanchez.

Joel Veltman goditi dhjetë minuta pas intervalit për të ngritur procedurat, por zëvendësuesi Benteke vulosi një fitore të paharrueshme me një fitues të kushtueshëm, të volejbollit. Belgu u përplas ulët në këndin e largët për t’i dhënë Palace fitoren e tretë në Premier League në pesë ndeshje.

Brighton bëri 25 gjuajtje në portë por vetëm një ishte e mjaftueshme për të gjetur një mënyrë për të kaluar Guaita, ndërsa Pallati iu deshën vetëm tre për të fituar fitoren.

Le të futemi në vlerësimet e lojtarëve nga ato që ata i quajnë derbi A23.

Burn u ndëshkua për sfidën e tij në Ayew
Burn u ndëshkua për sfidën e tij në Ayew | Mike Hewitt / Getty Images

Robert Sanchez (GK) – 5/10 – Kishte shumë, shumë pak për të bërë, por nuk mund të ndalonte asnjë gol.

Dan Burn (CB) – 5/10 – U mor me gaz nga Ayew për golin e Palace. Rezervuar gjithashtu për një pushim në fillim të pjesës së dytë.

Lewis Dunk (CB) – 6/10 – Një tjetër performancë e qëndrueshme nga kapiteni i Brighton. I fortë në ajër dhe e përdori mirë topin.

Ben White (CB) – 5/10 – Nuk mund të merresha me lëvizjen e Matetës për të ndaluar sulmuesin e Pallatit duke shënuar golin e parë.

Joel Veltman, Yves Bissouma
Greva e Veltman ishte e para për Brighton | Mike Hewitt / Getty Images

Joel Veltman (RWB) – 8/10 – U përplas në barazimin në fillim të pjesës së dytë, goli i tij i parë për Brighton, dhe ishte një ndikim pozitiv sulmues për pjesën më të madhe të lojës nga mbrojtësi i krahut të djathtë.

Pascal Gross (CM) – 6/10 – Gjuajtja e tij e shkrifët përplasi rrugën drejt Veltman për golin e Brighton. I denjë përndryshe.

Yves Bissouma (CM) – 7/10 – Një tjetër performancë e qëndrueshme nga lojtari më i mirë i Brighton deri më tani këtë sezon. Mopped topin e lirë dhe bëri disa ndërhyrje.

Steven Alzate (LWB) – 5/10 – Ishte pak shumë lart në fushë për golin e Palace që la Burn një mbi një me Ayew. Nënshtruar në gjysmë kohe ndërsa Brighton ndiqte ndeshjen.

Alexis Mac Allister (AM) – 5/10 – Disa prekje të këndshme këtu dhe atje, por asgjë përcaktuese. Nxirret për Lallanën.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-PALACE KRISTAL
Maupay kishte një ditë pushimi | FRANK AUGSTEIN / Getty Images

Neal Maupay (ST) – 5/10 – Disa prekje të lira në kutinë e Palace vranë disa sulme në Brighton. Prodhoi një arrëmyshk të bukur në vijën e prekjes për të krijuar një mundësi për veten e tij, por qëlloi butësisht në Guaita.

Leandro Trossard (ST) – 5/10 – Buzzed rreth përpara me inteligjencë para se të kthehej në të majtë ndërsa Danny Welbeck hyri në vend.

Adam Lallana, Tyrick Mitchell
Lallana refuzoi dy nga shanset më të mëdha të Brighton | Mike Hewitt / Getty Images

Danny Welbeck – 6/10 – Ishte një grusht në ndërtimin e grevës së Veltman. I dha Brighton më shumë shtysë por në fund të fundit llogaritej për pak.

Adam Lallana – 5/10 – I pushuar nga puna kur vendoset në mënyrë të shkëlqyeshme në kuti disa momente pas prezantimit të tij. Bëri pikërisht të njëjtën gjë momente më vonë në pothuajse të njëjtin vend në kutinë e Pallatit.

Alireza Jahanbakhsh – 5/10

Alireza Jahanbakhsh, Jordan Ayew, Gary Cahill
Sanduiç Cahill me Maupay me Ayew | Mike Hewitt / Getty Images

Vicente Guaita (GK) – 6/10 – Ndërsa numrit të tij të kundërt iu dha pak për të bërë, Guaita bëri katër mbrojtje për ta mbajtur larg Brighton.

Joel Ward (RB) – 6/10 – Një tjetër performancë e qëndrueshme nga mbrojtësi i gjithanshëm i Palace. Bënë katër prekje, pesë pastrime dhe tre përgjime në një performancë të denjë gjatë gjithë kohës.

Cheikhou Kouyate (CB) – 6/10 – Kishte një dëmtim të dëmtuar, por e shkundi atë për të vazhduar. A ishte aty për të shfryrë një numër të sporteleve të Brighton.

Gary Cahill (CB) – 7/10 – Alwaysshtë gjithmonë në të mirën e tij me kurrizin në mur. Pastroi gjithçka që iu hodh.

Tyrick Mitchell (LB) – 6/10 – Bënë pak përshtypje duke shkuar përpara, por shumë pak kaluan të riun në mbrojtje. Ai bëri gjithsej katër trajtime.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-PALACE KRISTAL
Eze nuk e mori topin shumë të hënën në mbrëmje | MIKE HEWITT / Getty Images

Jairo Riedewald (CM) – 5/10 – Nuk e përdori topin veçanërisht mirë, por ndihmoi për ta bërë mesfushën e Palace të paqëndrueshme dhe të vështirë për të anashkaluar.

Luka Milivojevic (CM) – 5/10 – Pothuajse identike me shfaqjen e Riedewald.

Eberechi Eze (CM) – 5/10 – Duke pasur një rol qëndror më të rreptë dhe nuk kishte shumë raste me topin në këmbë. Një gabim i vështirë pothuajse çoi që Brighton të kalonte në avantazh.

Jean-Philippe Mateta, Luka Milivojevic, Andros Townsend
Mateta bëri një hapje brilante | Mike Hewitt / Getty Images

Andros Townsend (RW) – 7/10 – Kishte disa raste për të sulmuar kundërshtarët, por shumica e punës së tij të mirë erdhi në mbrojtje. Disa hapa mbikëqyrës të markës tregtare u hodhën për masë të mirë dhe kryqi i tij i vonë vendosi fituesin e Benteke.

Jean-Philippe Mateta (ST) – 7/10 – Prodhoi një lëvizje të shkëlqyeshme dhe një zhurmë të pasme instiktive për t’i dhënë Palace epërsinë në pjesën e parë. Thjesht pa shumë pak topin për të pasur më shumë ndikim dhe u mor me vete për Christian Benteke.

Jordan Ayew (LW) – 7/10 – Puna e tij këmbëngulëse në të djathtë e pa atë të kalonte Burn dhe ta ngrinte Mateta.

Christian Benteke – 7/10 – Dërgoi një goditje të fortë kundër golit të Brighton dhe vodhi shfaqjen në kohën e lëndimit me një goditje të topit në një kënd të largët.

James McCarthy – N / A

Për më shumë nga Jude Summerfield, ndiqeni atë Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu