Një mbajtëse mahnitëse nga Mohamed Salah ndihmoi Liverpool-in të sigurojë një fitore 3-0 ndaj West Ham dhe të ngjitet në vendin e tretë në tabelën e Premier League.

Pas një pjesa të parë të qetë, loja ndezi jetën me Michail Antonio që gjuajti nga brenda zonës. West Ham u detyrua të ndëshkonte rastin e humbur disa minuta më vonë, kur zëvendësuesi Curtis Jones ia dha topin Salah, i cili kërceu në mbrojtjen e Hammers dhe u kthye në këndin e sipërm.

Liverpool atëherë dyfishoi avantazhin e tyre me një gol edhe më të mirë. Salah ishte edhe një herë heroi, duke marrë krosimin e Xherdan Shaqirit në mënyrë perfekte para se të kalonte Lukasz Fabianski për të përfunduar një sulm të përsosur kundërveprues.

Zëvendësuesi Roberto Firmino ishte i dobishëm ndërsa Reds morën një të tretën gjashtë minuta nga koha, duke luajtur një-dy të pastër përpara se të gjenin një Georginio Wijnaldum të pashënuar i cili trokiti në shtëpi. West Ham më pas mori një ngushëllim me Craig Dawson duke u kthyer nga një cep.

Këtu janë tuajat Çekanë dhe Të kuqtë vlerësimet e lojtarëve nga Stadiumi i Londrës …

Mohamed Salah, Lukasz Fabianski
Fabianski nuk mund t’i mbajë përpjekjet e Salah | Justin Setterfield / Getty Images

Lukasz Fabianski (GK) – 5/10 – Nuk la asnjë shans nga përfundimet e shkëlqyera të Salah. Kalimi i tij i gjatë nuk ishte më i miri.

Vladimir Coufal (RB) – 6/10 – Jo aq me ndikim në fazën e sulmit. Lexoni mirë gjërat në mënyrë mbrojtëse.

Craig Dawson (CB) – 7/10 – Me mirënjohje rrëmbeu shumicën e topave të gjata të Liverpool, duke fituar pesë ajrore në përgjithësi. Gjithashtu filloi lëvizja më e mirë e West Hamit në lojë me një ndërhyrje të shkëlqyeshme dhe shënoi një gol ngushëllimi.

Angelo Ogbonna (CB) – 5/10 – Jo shëtitja më e mirë. Salah dukej se e synonte atë gjatë gjithë kohës.

Aaron Cresswell (LB) – 5/10 – Ndoshta mund ta kishte treguar Salah në mënyrë më efektive për golin e parë. Gjithashtu gjykoi keq gjërat për të dytin e Reds.

Tha Benrahma
Benrahma ishte një shkëndijë e rrallë e ndritshme në gjysmën e parë të dobët | Craig Mercer / MB Media / Getty Images

Tomas Soucek (CM) – 6/10 – Nuk ka shumë për të raportuar. Rutina e këndit e shënuar e West Ham në pjesën e parë do të ketë zhgënjyer Çekinë e dominuar nga ajri.

Declan Rice (CM) – 5/10 – Nuk ishte dita e tij. Luftuar për të ndaluar Liverpoolin duke luajtur rreth tij dhe gaboi një sasi të drejtë pasimesh.

Tha Benrahma (AM) – 6/10 – Tregoi cilësinë e tij me disa lëvizje të pasuksesshme dhe pasime herët. Zbehet keq ndërsa gjërat përparonin.

Michail Antonio, Nathaniel Phillips
Antonio kishte pak gëzim kundër Phillips | Craig Mercer / MB Media / Getty Images

Jarrod Bowen (RW) – 6/10 – Kaloi një punë të madhe mbrojtëse duke e mbajtur Robertson të qetë. Jepen pak shanse në të tretën e fundit.

Michail Antonio (ST) – 5/10 – humbi një mundësi të artë menjëherë pas pushimit. Përpiqet të imponohet kundër Phillips.

Pablo Fornals (LW) – 4/10 – Përfshirja minimale. Me të drejtë u zëvendësua në pjesën e dytë.

Andriy Yarmolenko – 5/10 – Kishte shumë pak ndikim pasi erdhi.

Mark Noble – 5/10 – Gjithashtu nuk bëri një marrëveshje të madhe.

Ryan Fredericks – 5/10 – Si më sipër.

Michail Antonio, Nathaniel Phillips
Phillips filloi së bashku me Henderson në pjesën e prapme | Clive Rose / Getty Images

Alisson (GK) – 7/10 – I fortë kur thirret dhe gjithashtu përfshiu disa topa të gjatë.

Trent Alexander-Arnold (RB) – 7/10 – Pasimi i gjatë nuk ishte gjithmonë më i miri, por topi i tij i jashtëm filloi lëvizjen që çoi në golin e dytë. Gjithashtu mbrohet mirë.

Nathaniel Phillips (CB) – 8/10 – Një goditje e shkëlqyer mbrojtëse me kokë në pjesën e parë rrumbullakosi një performancë të mirë. Shfaqja e tij e shkëlqyer vazhdoi pas pushimit, dhe ai përfundoi me katër hapësira.

Jordan Henderson (CB) – 7/10 – Pasimet e tij të gjata mbi krye ishin një kërcënim real në pjesën e dytë. Në përgjithësi solide në të gjithë.

Andy Robertson (LB) – 7/10 – Pastroi një nga linjat në pjesën e parë. Jo aq ndikues në një të tretën e fundit sa e dimë që mund të jemi.

Jarrod Bowen, Divock Origi, Thiago Alcantara
Thiago bëri tre faulle në pjesën e parë | Clive Rose / Getty Images

James Milner (CM) – 6/10 – 35-vjeçari dukej pak i butë. Megjithatë vihet ende në një ndryshim të pranueshëm.

Georginio Wijnaldum (CM) – 7/10 – Pak shumë konservator në pasimin e tij në pjesën e parë. Përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme pas pushimit dhe u shpërblye me një gol.

Thiago Alcantara (CM) – 7/10 – Disa faulle të panevojshme mund t’i kishin kushtuar skuadrës së tij. Klas në top, si zakonisht.

Xherdan Shaqiri (AM) – 7/10 – Ai ishte shumë pasiv në pjesën e parë. E përgatitur për këtë me një kros të përsosur inç për golin e dytë të Salah.

Mohamed Salah, Aaron Cresswell
Salah shënoi dy gola të shkëlqyeshëm | Justin Setterfield / Getty Images

Divock Origi (ST) – 6/10 – Bënë disa vrapime të mira në pjesën e parë, por nuk u gjet nga shokët e tij të skuadrës. Fajtor për disa të shtëna të egra.

Mohamed Salah (ST) – 9/10 – Mo Salah, ju balerin i vogël. Dy golat e tij e përfaqësuan atë përsëri në më të mirën e tij perandorake.

Georginio Wijnaldum, Roberto Firminho
Të gjithë zëvendësuesit e Liverpoolit bënë një ndikim | Clive Rose / Getty Images

Curtis Jones – 7/10 – Asistoi golat e Salah vetëm disa sekonda pasi erdhi në lojë.

Roberto Firmino – 7/10 – Bënë një ndikim të menjëhershëm duke vendosur qëllimin e tretë.

Alex Oxlade-Chamberlain – 7/10 – I përfshirë edhe në golin e tretë. Jo keq për një ndërrim 10 minutësh.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu