Interi kaloi më mirë se rivalët e qytetit Milan të martën në mbrëmje, duke kaluar në gjysmëfinale të Coppa Italia me një fitore të vonë, ku ata presin Atalanta ose Lazio.

Pavarësisht një periudhe të fortë hapëse nga Milani, ishin Nerrazzuri ata që dominuan zotërimin në pjesën e parë dhe dukej më shumë gjasa të shënonin të parët. Ndërtimi i shpejtë dhe marrja e topit në zona të gjera me Ivan Perisic duke shkaktuar probleme, por kurrë nuk ishte e mjaftueshme për të gjetur një mënyrë për të kaluar një mbrojtje të vendosur të Milanit.

Dhe për tërë pasurinë e tyre, Inter pranoi i pari. Një kundërsulm i shpejtë kundër rrjedhës së lojës i dha mundësinë Zlatan Ibrahimovic të shkëpusë shtëpinë nga brenda zonës brenda 31 minutave. Tensionet vluan midis tij dhe Romelu Lukaku në fund të pjesës, ndërsa Interi kaloi 1-0 poshtë.

Interi dominoi edhe njëherë procedurat pas pushimit. Sidoqoftë, zotërimi i tyre dukej përsëri i humbur derisa Ibrahimovic u përjashtua pas një ore, duke i bërë gjërat shumë më të vështira për skuadrën e tij. Milano u pengua dhe një penallti e shënuar nga Lukaku barazoi gjërat pas 70 minutash.

Me lojën gati për 20 minutat e fundit intriguese, e gjithë energjia u harxhua ndërsa gjyqtari Paolo Valeri u tërhoq i dëmtuar dhe duhej të zëvendësohej nga zyrtari i katërt, duke rezultuar në dhjetë minuta kohë të lëndimit. Loja dukej e destinuar për kohën shtesë, derisa goditja e lirë sublime e Christian Eriksen vodhi fitoren për një Inter dominues.

Në një derbi në Milano, fjalë për fjalë pak nga gjithçka, këtu janë vlerësimet e lojtarëve tuaj nga San Siro.

Stefan de Vrij, Zlatan Ibrahimovic
De Vrij ishte mbrojtësi më i mirë i Interit | Marco Luzzani / Getty Images

Samir Handanovic (GK) – 5/10 – Nuk mund të bëja asgjë për të ndaluar goditjen e Ibrahimoviç dhe mezi pashë topin ndryshe.

Milan Skriniar (CB) – 5/10 – Skriniar nuk ishte në të mirën e tij kur Milani u tërhoq përpara gjatë gjithë pjesës së parë dhe nuk solli mjaftueshëm për të kontribuar përpara.

Stefan de Vrij (CB) – 6/10 – De Vrij ishte mbrojtësi më i mirë i Interit dhe prania më e përbërë. Të rehatshme në posedim dhe të pastër me mjete për trajtim.

Aleksandar Kolarov (CB) – 5/10 – Pak për të bërë gjatë gjithë pjesës së parë, por u ndërpre kur u thirr që e lejoi Ibrahimoviç të shënonte kundër rrjedhës së lojës. E ngriti atë në lojën e dytë dhe u afrua me një goditje të lirë pas 49 minutash.

KUPI FBL-ITA-ITALIAN-INTERMILAN-AC MILAN
Perisic dukej i ndritshëm por nuk mund ta gjente rrjetën | MIGUEL MEDINA / Getty Images

Matteo Darmian (RWB) – 4/10 – Darmian ishte mirë në mbrojtje, por si zakonisht, luftoi për të vazhduar në sulm dhe ngadalësoi Inter masivisht. I tëri në gjysmë të kohës si rezultat.

Nicolo Barella (CM) – 6/10 – Mori pozicione të mira midis linjave dhe bëri disa pasime të këndshme në një hapësirë ​​të gjerë përgjatë pjesës së parë. Barella gjithashtu u ndëshkua shpesh, gjë që e ndaloi atë të kishte ndikimin që mund të kishte.

Marcelo Brozovic (CM) – 7/10 – Drejtuar shfaqjen në mesfushë në pjesën e parë dhe u afrua fuqimisht me një goditje të mirë gjysmë-breshëri në goditje të pjesës së parë.

Arturo Vidal (CM) – 5/10 – Vidal ishte lidhja e dobët në mesfushë. Agresiviteti dhe asgjë më shumë, Inter mund të ketë përfituar ndoshta nga një prani më krijuese.

Ivan Perisic (LWB) – 6/10 – Perisic rregullisht merrte përsipër Diogo Dalot në zona të gjera dhe vendosi disa kryqëzime të rrezikshme, por pa rezultat. Mund dhe ndoshta duhet të kishte shënuar me një goditje me kokë që kaloi pak mbi bar përpara se të zëvendësohej. Mbrëmje zhgënjyese.

Romelu Lukaku (ST) – 6/10 – Fatkeq që nuk shënoi me një përpjekje të fortë, të kthyeshme në pjesën e parë, por ishte gjithashtu me fat që të qëndrojë në fushë pas përleshjes së tij me Ibrahimovic. Suedezi me përvojë fitoi betejën mendore; ai duhet të jetë i kujdesshëm.

Alexis Sanchez (ST) – 6/10 – U fut në lojë dhe e përdori mirë trupin e tij për të tërhequr mbrojtësit nga pozicioni dhe për të nxjerrë disa faulla. Sidoqoftë, nuk bëri mjaft vrapim drejt qëllimit.

Achraf Hakimi – 7/10 – Siguroi një sulm pafundësisht më sulmues sesa Darmian pas prezantimit të tij dhe i dha Interit më shumë cilësi nga krahu i djathtë.

Lautaro Martinez – 6/10 – Kishte një shans të fortë në minutën e 88-të, por nuk mund t’i shmangej Romagnolit për të shënuar një me një me portierin.

Christian Eriksen – 8/10 – Heroi më i pabesueshëm, Eriksen shënoi një goditje dënimi të përsosur në inç në kohën e dëmtimit për të bërë mirë ekipin shtesë dhe për ta dërguar skuadrën e tij në gjysmëfinale.

Ashley Young – N / A

Romelu Lukaku, Alessio Romagnoli
Duelët e Romagnoli me Lukakun | Marco Luzzani / Getty Images

Ciprian Tatarusanu (GK) – 7/10 – Shfaqje me përvojë nga 34-vjeçari i cili mbajti anën e tij në barazim me një katalog të kursimeve inteligjente dhe shumë të rëndësishme dhe asnjëherë nuk u fik. Nuk kishte asnjë shans të ndalonte barazimin e Lukaku, ose goditjen e lirë të Eriksen.

Diogo Dalot (RB) – 5/10 – Luftuar kundër Ivan Perisic, por nuk u ndihmua nga Alexis Saelemaekers duke mos arritur të kthehen kur ishin në zotërim.

Simon Kjaer (CB) – 4/10 – Kjaer bëri një sfidë të shpejtë ndaj Alexis Sanchez pas 16 minutash dhe u ndëshkua si rezultat, por gjithashtu dëmtoi veten në proces dhe duhej të zëvendësohej.

Alessio Romagnoli (CB) – 7/10 – Performancë autoritare dhe e përqendruar nga Romagnoli i cili duhej të ishte në të mirën e tij për të lehtësuar nervat e Tomorit i cili u hodh në fund të thellë.

Theo Hernandez (LB) – 5/10 – Jo vetja e tij e zakonshme progresive me topin në krah, por e mbajti veten të tij në mbrojtje.

Arturo Vidal, Franck Kessie
Kessie ishte kudo për Milan edhe një herë | Jonathan Moscrop / Getty Images

Soualiho Meite (DM) – 4/10 – Meite u kap disa herë pozitivisht ndërsa Interi grumbulloi vazhdimisht presionin. Ai është ende i ri, megjithëse është duke u përshtatur qartë për të rritur nivelet pas një lëvizje nga Torino, por ai ka shumë për të mësuar.

Franck Kessie (DM) – 6/10 – Ivoriani vazhdoi sezonin e tij yjor deri më tani me rikuperime të palodhshme dhe lojë inteligjente të mbajtjes. Meite mund të mësojë shumë nga thjesht duke luajtur së bashku me Kessie.

Alexis Saelemaekers (RM) – 4/10 – Saelemaekers u zhduk me Milanin të ulur mbrapa dhe duke thithur presion dhe bëri shumë pak për t’u përfshirë. Nuk e lehtësoi presionin ndaj Dalot dhe nuk u përfshi në sulmet më të mira të skuadrës së tij.

Brahim Diaz (AM) – 6/10 – Diaz dukej i rrezikshëm në paraqitje të shkurtër, por nuk mund të shijonte një lojë të lirë për të përdorur topin dhe u flijua për Ante Rebic pas kartonit të kuq të Ibrahimovic.

Rafael Leao (LM) – 5/10 – Performancë mbresëlënëse nga Leao në zotërim; shkaktoi një problem me çdo prekje të topit duke shkuar përpara, por një sfidë dembel dhe e panevojshme brenda zonës së tij rezultoi në një penallti të guximshme të Inter. Naiv.

Romelu Lukaku, Zlatan Ibrahimovic
Ibrahimovic u përlesh me Lukakun në fund të pjesës së parë dhe u përjashtua shumë pak pas | Marco Luzzani / Getty Images

Zlatan Ibrahimovic (ST) – 4/10 – Ibrahimoviç vendosi në një libër shkollor Performanca e Ibrahimoviç. Shënoi një hapës të mirë për ekipin e tij kundër rrjedhës së lojës, mori një rezervim për një zënkë me Romelu Lukaku dhe u përjashtua pas një ore për një shkelje të dytë të kartonit të verdhë. Humbur anën e tij të lojës.

Alexis Sanchez, Fikayo Tomori
Tomori bëri debutimin e tij për Milanin në askënd tjetër përveç Derby della Madonnina | Marco Luzzani / Getty Images

Fikayo Tomori – 7/10 – U hodh në skajin e thellë si një nën-skuadër e hershme për debutimin e tij në Rossoneri, por luajti si një veteran. Tomori e lexoi lojën jashtëzakonisht mirë dhe bëri disa ndërhyrje të pastra brenda kutisë së tij. Një debutim seriozisht mbresëlënës.

Ante Rebic – 5/10 – Rebic e ndoqi ndeshjen nga minuta kur u prezantua dhe nuk pati një shans për t’i bërë Interit një problem në anën e pasme.

Rade Krunic – N / A

Samuel Castillejo – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu