Aston Villa siguroi një fitore të madhe në garën për futbollin evropian me një fitore 1-0 ndaj Arsenalit në Villa Park të Shtunën.

Goli i Ollie Watkins brenda dy minutash rezultoi vendimtar, me Bertrand Traore duke shfrytëzuar pasimin e lirshëm të Cedric Soares dhe duke ushqyer Villa përpara, përpjekja për herë të parë e të cilit gjeti rrjetën me një devijim të lehtë ndaj Rob Holding.

Arsenali erdhi në Villa në pjesën e dytë, por ishte Mat Ryan ai që ishte më i ngarkuari nga dy portierët, duke prodhuar një numër të mirë të pritjeve për të mohuar Watkins dhe Jack Grealish.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Tyrone Mings
Mbretërit filluan në zemër të Vilës | James Williamson – AMA / Getty Images

Emiliano Martinez (GK) – 6/10 – Bëri një pritje akrobatike për të mbajtur larg një goditje të lirë të Xhaka në majën e këndit në pjesën e parë, dhe një ndalesë e duhur për të mohuar Pepe në pjesën e dytë.

Para të gatshme (RB) – 7/10 – Prodhoi një zhvendosje të madhe mbrojtëse ndërsa Arsenal bombardoi krahun e djathtë – por Cash qëndroi i vendosur dhe i zhgënjeu Topçinjtë.

Tyrone Mings (CB) – 8/10 – Bëri dy blloqe jetike për të parandaluar që Lacazette të rrëshqasë Saka në pjesën e parë dhe për të ndaluar Smith Rowe të shënojë në një të dytë. Një shfaqje që lëshonte autoritet, Mings ishte Jackie Weaver e pastër.

Ezri Konsa (CB) – 7/10 – Vila ishte e shkëlqyeshme në pjesën e pasme, Konsa dukej me disa përgjime të rëndësishme.

Matt Targett (LB) – 8/10 – E gjithë linja e pasme e Vilës ishte e jashtëzakonshme dhe Targett e mishëroi këtë. I ndjekur, i vendosur dhe elastik.

Nakamba e mrekullueshme
Nakamba filloi në mesfushën e Villa | James Williamson – AMA / Getty Images

John McGinn (CM) – 7/10 – Pa një përpjekje thumbuese të pjesës së dytë të ruajtur mirë nga Ryan. Mopped mirë në pjesën e pasme dhe u desh të bëjë një zhvendosje të palodhshme mbrojtëse në pjesën e dytë.

Nakamba e Mrekullueshme (CM) – 6/10 – Kaloi në mesfushë pak në pjesën e dytë, por punoi çorapet ndërsa Villa bëri që burrat të qëndronin pas topit dhe të mbanin mirë formën e tyre mbrojtëse.

Ross Barkley (CAM) – 6/10 – Pashë më shumë topin në fillim të periudhës së dytë dhe dukej i rrezikshëm kur voziste në vijën e prapme të Gunners. Drifted brenda dhe jashtë loje.

Ollie Watkins, Jack Grealish
Watkins hapi rezultatin për Villa | Catherine Ivill / Getty Images

Bertrand Traore (RW) – 7/10 – Instrumental në hapësinën e Villa-së, duke kapur pasimin e ngathët të Cedric, duke ecur përpara dhe duke zgjedhur Watkins. Duhej të ishte futur në fletën e shënimeve vetë pasi bëri një gabim në portë, por përpjekja e tij e rrezikshme u shpëtua.

Ollie Watkins (ST) – 7/10 – Hapi rezultatin brenda dy minutash, duke futur topin e Traore në rrjetë me anë të një topi jashtë Holding. Detyroi Ryan në një pritje të mirë në pjesën e dytë me një përpjekje të mirë nga distanca dhe u kthye në një ndërrim tipik, të palodhur.

Jack Grealish (LW) – 6/10 – U kthye në një performancë më mbrojtëse, të disiplinuar ndërsa ndiqte me zell dhe u dyfishua me Saka me Targett – pak në dëm të ndikimit të tij sulmues në pjesën e parë. Shkova përpara më shumë në të dytën.

Trezeguet – 6/10

Jacob Ramsey – 6/10

Gabriel Magalhaes
Gabriel filloi në qendër të mbrojtjes për Arsenalin | Catherine Ivill / Getty Images

Mat Ryan (GK) – 7/10 – Bënë një numër të mirë mbrojtjesh për të mbajtur larg Traore në pjesën e parë, dhe Watkins dhe Grealish në pjesën e dytë.

Hector Bellerin (RB) – 6/10 – Drew bëri një pritje nga Martinez me një gjurmim të majtë në pjesën e dytë. Kishte një betejë të mirë me Grealish dhe nuk dilte përpara aq shpesh sa zakonisht ishte duke mbajtur skeda për kapitenin e Villa.

Rob Holding (CB) – 5/10 – Nuk u shtrëngua mjaft për Watkins ndërsa Villa kaloi në avantazh, përpjekja e sulmuesit devijoi nga Holding.

Gabriel (CB) – 6/10 – Një keq-komunikim i lehtë me Cedric në ndërtimin e hapës për hapjen e Villa – por Gabriel u shit shumë shpejt nga pasimi i dobët i shokut të tij të skuadrës.

Cedric Soares (LB) – 5/10 – Filloi ngadalë me pasimin e tij nën goditje për Gabriel të marrë nga Traore në ndërtimin e hapjes së Villa. Zëvendësohet menjëherë pas shënimit të orës.

Granit Xhaka, Matty Cash
Xhaka filloi në mesfushën e Arsenalit | James Williamson – AMA / Getty Images

Granit Xhaka (CM) – 7/10 – Pothuajse barazoi rezultatet me një goditje të lirë në pjesën e parë në mënyrë të jashtëzakonshme dhe luajti një numër të zgjuar, duke provuar pasime për ta lënë Arsenalin prapa.

Thomas Partey (CM) – 6/10 – Efikas në zotërim dhe ishte më efektiv në pjesën e dytë para se të detyrohej të largohej me dëmtim 17 minuta nga koha.

Emile Smith Rowe (CAM) – 6/10 – Pothuajse kaloi në gol në pjesën e dytë, por u mbajt jashtë nga Mings. Ndryshe u fut brenda dhe jashtë lojës – dhe Arsenali ishte më pak efektiv për mungesën e ndikimit të tij.

Bukayo Saka, Jack Grealish
Saka u ndëshkua këtu, atje dhe kudo | Shaun Botterill / Getty Images

Bukayo Saka (RW) – 6/10 – Duket se ndeshej i gabuar sa herë që prekte topin ndërsa Villa vështronte mbi njeriun e gjerë të Arsenalit. Lëvizur në të majtë mbrapa pas prezantimit të Odegaard.

Alexander Lacazette (ST) – 5/10 – Një pasdite goxha e qetë, vështirë se kishte një nuhatje të golit dhe u zëvendësua pak para orës.

Nicolas Pepe (LW) – 5/10 – Flashed një shans të mirë të gjerë në pjesën e parë, dhe kaloi një tjetër shans të mirë për pak pas shtyllës në pjesën e dytë.

Pierre-Emerick Aubameyang – 5/10

Martin Odegaard 6/10

Willian – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu