Manchester United u kthye në krye të Premier League me një fitore 2-1 ndaj Fulham në Craven Cottage të Mërkurën në mbrëmje.

Ademola Lookman i dha epërsinë Fulham brenda gjashtë minutave, duke goditur pasimin e lartë të Andre-Frank Zambo Anguissa dhe një vend të ftohtë.

United u rrit në lojë dhe ishte i barabartë pas 21 minutash. Krosimi i Bruno Fernandes u zhvendos në shtegun e Edinson Cavani nga Alphonse Areola, dhe sulmuesi uruguajan nuk bëri asnjë gabim nga një distancë e afërt.

Djajtë e Kuq kaluan në epërsi në pjesën e dytë me një moment gjenialiteti të pastër, Paul Pogba duke dërguar një goditje mahnitëse me një distancë të largët në rrjetë.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Edinson Cavani, Alphonse Areola
Areola kishte një dorë në barazimin e United | Clive Rose / Getty Images

Alphonse Areola (GK) – 6/10 – Nuk arriti të merrej me kryqin e ulët të Fernandes, duke e futur atë në rrugën e Cavani ndërsa United barazoi. Bëri një moment të mirë shpëtimi më vonë për të mbajtur një përpjekje të Fernandes, dhe një ndalesë përrallore në pjesën e dytë për të mohuar Cavani.

Kenny Tete (RB) – 6/10 – Big kërkon të merret me Martial dhe Shaw, por me ngulm i qëndroi detyrës së tij.

Tosin Adarabioyo (CB) – 7/10 – U shfaq me një bllok të rëndësishëm për të mohuar Greenwood në fund të pjesës së parë dhe u kthye në një shfaqje vërtet këmbëngulëse.

Joachim Andersen (CB) – 6/10 – Ndihmoi për të mbajtur një linjë të zgjuar të Fulham, duke kapur offside të United në disa raste.

Ola Aina (CB) – 6/10 – I sigurt duke luajtur nga mbrapa dhe u kthye në një ndërrim të mbrojtur.

Joe Byran (LB) – 6/10 – Bëri një punë të mirë në Mason Greenwood, duke e mbajtur anësorin e United relativisht të qetë.

Andre-Frank Zambo Anguissa, Bruno Fernandes
Anguissa ishte në zemër të aksionit për Fulham | Pishinë / Getty Images

Harrison Reed (CM) – 5/10 – Pogba e kaloi më mirë atë në ndërtimin e dytë me United, me Reed që i dha Manchester United pak më shumë hapësirë ​​në buzë të kutisë së Fulham. I zoti dhe i rregullt në posedim.

Andre-Frank Zambo Anguissa – 6/10 – Zgjodhi Lookman me një top të përsosur, të lundruar pas, ndërsa Cottagers morën epërsinë. Në pjesën e trashë të veprimit, u shfaq me disa topa të pastra.

Ademola Lookman
Lookman i dha epërsinë Fulham | Pishinë / Getty Images

Ruben Loftus-Cheek (RW) – 6/10 – Një çift i shkëlqimit të cilësisë në pjesën e dytë, duke lëvizur topin pas Maguire, duke udhëtuar drejt anës dhe duke vendosur një shpërndarje joshëse. Mund të kishte barazuar rezultatet, por u mbajt larg nga një pritje e mirë e De Gea.

Ademola Lookman (ST) – 7/10 – I dha epërsinë Fulham në minutën e pestë me një përfundim klinik nga afër, duke goditur prapa dhe duke mos i dhënë asnjë mundësi De Gea.

Ivan Cavaleiro (LW) – 4/10 – Shpërtheu nxehtë dhe ftohtë – dukej sikur ai mund të kishte pasur rrahjen e Wan-Bissaka, por prekja e tij e parë dhe vendimmarrja mungonin disa herë.

Aboubakar Kamara – 5/10

Mario Lemina – 5/10

Aleksandar Mitrovic – 5/10

Aaron Wan-Bissaka, Ivan Cavaleiro
Wan-Bissaka filloi në mbrojtjen e djathtë për United | Clive Rose / Getty Images

David de Gea (GK) – 7/10 – Prodhoi një pritje të rëndësishme për të mohuar Loftus-Cheek në pjesën e dytë.

Aaron Wan-Bissaka (RB) – 6/10 – Luajti Lookman brenda për hapjen e Fulham. Duke pasur parasysh një kohë pak të vështirë nga Lookman dhe herë pas here të dobët në posedim në pjesën e parë, shumë më e sigurt në mbrojtje në pjesën e dytë.

Eric Bailly (CB) – 6/10 – Pikëpyetjet mbi të dyja pjesët e qendrës së United për hapjen e Fulham, Lookman dhuroi hektarë hapësirë ​​për të drejtuar pas të pashënuar.

Harry Maguire (CB) – 6/10 – Dyshimet mbi mbrojtjen e United për fillimin e Fulham dhënë lehtësinë në të cilën Lookman depërtoi drejt portës pa kundërshtim. Dështoi për të goditur objektivin me një goditje të lirë me kokë nga një kënd.

Luke Shaw (LB) – 7/10 – Vendosi disa krosime të rrezikshëm në pjesën e dytë dhe u sigurua edhe një herë në mbrojtje.

Bruno Fernandes
Fernandes filloi në mesfushë për United | Pishinë / Getty Images

Fred (CM) – 6/10 – Zakonisht këmbëngulës dhe luftarak, duke u dhënë lirinë Pogba dhe Fernandes për të punuar magjinë e tyre.

Paul Pogba (CM) – 8/10 – I dërguar në një top të shkëlqyeshëm për të zgjedhur Fernandes në pjesën e dytë, para se t’i jepte United epërsinë me një goditje solo mahnitëse të guximshme nga distanca. Një gjë me bukuri të vërtetë.

Bruno Fernandes (CAM) – 7/10 – Përplasi shtyllën me shikimin e tij të parë të golit me një përpjekje të goditur ëmbël në pjesën e parë, para se krosimi i tij i rrezikshëm të kthehej në rrugën e Cavani për barazimin e United.

Edinson Cavani
Cavani barazoi rezultatet për United | Clive Rose / Getty Images

Mason Greenwood (RW) – 6/10 – Të ngatërruar brenda dhe jashtë loje, duke dërguar disa dërgesa ngacmuese dhe herë pas here duke arritur në vijën e prapme të Fulham, por kryesisht pak të izoluar.

Edinson Cavani (ST) – 8/10 – Doli në vendin e duhur në kohën e duhur për të hedhur mbi derdhjen e Areola dhe për të barazuar rezultatet. Vendoseni në një ndryshim të tillë dhe i shkaktoi Fulham të gjitha llojet e problemeve me lëvizjen e tij inteligjente.

Anthony Martial (LW) – 6/10 – U ngrit më i miri dhe shënoi një gjysmë shansi drejt fundit të periudhës së parë.

Marcus Rashford – N / A

Scott McTominay – N / A

Nemanja Matic – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu