Tottenham i Jose Mourinho ra në humbjen e tretë radhazi të enjten mbrëma pasi Chelsea shënoi të tre pikët falë penalltisë së Jorginhos në pjesën e parë.

Me të dy palët të angazhuara në 20 minutat më të trazuara të futbollit që mund të keni parë ndonjëherë, Eric Dier bëri më të mirën për të shtuar një argëtim duke hakuar ngathët Timo Werner në kutinë e Tottenham, me Jorginho që dërgoi dënimin që rezultoi.

Ekipi vendas panë pak më shumë topin në pjesën e dytë, por në të vërtetë ata kurrë nuk dukeshin me të vërtetë si zgjedhja e bllokimit të Chelsea, me Carlos Vinicius që rrëzoi mundësinë më të mirë të Spurs gjatë lojës kur goditi me kokë topin nga afër.

Kjo është pikat kryesore të ndeshjes, tani për ato Spurs dhe vlerësimet e lojtarëve të Chelsea.

Timo Werner, Eric Dier
Eric Dier shkatërron Timo Werner | Clive Rose / Getty Images

Hugo Lloris (GK) – 6/10 – Asgjë nuk mund të bënte në lidhje me penalltinë e Jorginho. Prodhoi një pritje të mençur nga Mason Mount në pjesën e dytë për të mbajtur anën e tij në lojë.

Serge Aurier (RB) – 6/10 – Në të drejtë të mbrojtësit të çrregullt, ai tregoi një gatishmëri dhe një përpjekje për të provuar dhe për të marrë Tottenham në fushë – diçka që nuk mund të thuhej për shumë nga shokët e tij të skuadrës.

Toby Alderweireld (CB) – 5/10 – Nuk e dinte se çfarë të bënte me Mount ndërsa njeriu i Chelsea ra në xhepat e hapësirës dhe vazhdoi t’i shmangej.

Eric Dier (CB) – 4/10 – E vetmja gjë që mungonte ishte tema e Benny Hill. Mungesa totale e vetëdijes ndërsa ai u përpoq të hakonte topin larg dhe në vend të kësaj goditi shpinën e viçit të Werner, ndërsa ai pothuajse ndihmoi një të dytin Chelsea pasi qëlloi pa nevojë topin në Lloris.

Ben Davies (LB) – 5/10 – Një performancë pak e asgjë. Ofroi pak në rrugën e një kërcënimi sulmues, por ishte në fushën e futbollit gjatë gjithë kohës – kjo është më e mira që kemi marrë. Shënjestruar shpesh nga Chelsea gjatë pjesës së parë.

Hojbjerg mbajti vendin e tij në fillimin e XI
Hojbjerg mbajti vendin e tij në fillimin XI | Matthew Ashton – AMA / Getty Images

Moussa Sissoko (CM) – 5/10 – Vraponi shumë pa bërë shumë. Kopjoni dhe ngjisni nga pothuajse çdo vlerësim i lojtarëve të Spurs që keni lexuar ndonjëherë.

Pierre-Emile Hojbjerg (CM) – 5/10 – Bënte punën e tij të zakonshme të rrinte në qendër të fushës dhe ta mbante atë të thjeshtë, por nuk mund të ecte me mesfushën e Chelsea.

Tanguy Ndombele (CM) – 5/10 – Në një sistem të ngurtë si ‘Spurs’ duhet të ketë një shkëndijë, dhe ky njeri është një nga të paktët në ekip që mund ta sigurojë atë – por e enjtja natë nuk ishte nata e tij. Entuziazmi i tij ishte i dukshëm, por ai vetëm përfundoi duke vrapuar në qarqe në mesfushë.

Spurs janë duke u mbështetur në Son Heung-min për të marrë golat në mungesë të Harry Kane
Spurs janë duke u mbështetur në Son Heung-min për të marrë golat në mungesë të Harry Kane | Mike Hewitt / Getty Images

Steven Bergwijn (RW) – 4/10 – Keni harruar ndonjëherë plotësisht se një futbollist po luante derisa ata morën topin rreth 50 minuta në të? Po, kjo

Carlos Vinicius (ST) – 5/10 – Detyra për të udhëhequr linjën Spurs në vend të Harry Kane. I izoluar në pjesën më të madhe të lojës dhe i detyruar të ushqehet me mbetje. Kur shansi i tij i madh arriti vonë ai nuk mund ta gjente shënjestrën.

Son Heung-min (LW) – 5/10 – Nëse Spurs me të vërtetë shpreson të bëjë katër të parët, atëherë ky njeri ka nevojë të gjejë prekjen e tij shënuese. Një mbrëmje e vështirë për të ndërsa u prangos nga linja prapa Chelsea.

Erik Lamela (RW) – 7/10

Lucas Moura (LW) – 6/10

Cesar Azpilicueta, Son Heung-Min
Azpilicueta betejat me Son | Clive Rose / Getty Images

Edouard Mendy (GK) – 6/10 – Një nga lojërat më të lehta që ai do të luajë kundër një klubi të ashtuquajtur ‘top six’. Trajtim i denjë, por jo shumë më shumë për të thënë përveç një ruajtje solide nga Erik Lamela vonë.

Cesar Azpilicueta (CB) – 7/10 – Pritini prapavijën e Spurs-it të hapur me një diagonale të saktë brenda dhjetë sekondave të hapjes. Vendosi tonin për mbrëmjen e tij dhe ishte me klas gjatë gjithë kohës.

Antonio Rudiger (CB) – 7/10 – Shfaqje shumë e fortë nga gjermani i madh. Sfiduar për absolutisht gjithçka që i ndodhi dhe nuk kishte frikë të luftonte me Carlos Vinicius.

Thiago Silva (CB) – 6/10 – Bëri një punë shumë të mirë duke shkelur në gishtat e Vinicius dhe duke mos lejuar që koha braziliane të vendoset. E tërhoqi kërdhokullën në mes të gjysmës së parë dhe u detyrua të lëkundet.

Jorginho
Jorginho i jep epërsinë anës së tij | Pishinë / Getty Images

Reece James (RWB) – 6/10 – Ishte me fat që u largua me një sfidë të vonë shumë herët në lojë. U desh pak kohë që të vendoste ritmin e lojës, por dukej mirë pasi kishte bërë.

Jorginho (CM) – 7/10 – Ditched vrapimin e tij të zakonshëm belbëzuar kur mori goditjen në vend, por dërgoi përpjekjen e tij me lehtësi. U ul në bazën e mesfushës së Chelsea dhe i mbajti gjërat mirë.

Mateo Kovacic (CM) – 7/10 – Një ekran i mirë plot vrapim dhe energji. Bënë një vrapim fantastik vozitje drejt kutisë së Spurs në pjesën e dytë, por thjesht nuk patën gjakftohtësinë për të siguruar përfundimin.

Marcos Alonso (LWB) – 6/10 – Ruajti vendin e tij në Chelsea duke filluar XI pas golit të tij në fundjavë. Luajti më shumë si një anësor sesa mbrojtës krahu dhe siguronte gjerësi konstante në të majtë.

Timo Werner, Ben Davies
Timo Werner pohon Dier në një faull | Pishinë / Getty Images

Callum Hudson-Odoi (RW) – 5/10 – E mbajti veten të zënë me Chelsea në të djathtë, por me të vërtetë nuk mund të merrte një vend në lojë.

Mason Mount (ST) – 8/10 – Luajti si një numër i rremë nëntë kur Chelsea ishte në zotërim, duke rënë në mesfushë kur nuk kishin topin. Bëri një punë të shkëlqyeshme për të mbledhur xhepat e hapësirës dhe Spurs thjesht nuk mund ta mbante atë.

Timo Werner (LW) – 7/10 – Fleta e ekipit dukej se sugjeronte që ai do të luante në qendër, por ai kaloi shumë kohë duke u tërhequr në të majtë dhe duke kaluar me Mount. Përmbysi disa mundësi, por ai vazhdoi të përfshihej në lojë dhe bëri mirë që fitoi penalltinë.

Andreas Christensen (CB) – 6/10

N’Golo Kante (CM) – 6/10

Christian Pulisic (RW) – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu