Manchester City përfundoi fituesit përfundimtar 2-0 në një garë të luftuar ashpër kundër Aston Villa, duke i dërguar ata në krye të kampionatit Premier League për momentin.

Villa filloi shkëlqyeshëm dhe ishte i etur për të çuar ndeshjen në City gjatë 10 minutave të para, por shpejt u ftoh. City mbajti kontrollin e zotërimit gjatë gjithë pjesës së parë, por nuk arriti të bënte mirë në kënde të panumërta dhe kalime magjepsëse me vizitorët që prodhuan një paraqitje të shkëlqyer mbrojtëse.

Raheem Sterling, Matt Targett
Matt Targett bëri përshtypje për Villans | Clive Brunskill / Getty Images

Skuadra e Pep Guardiola vazhdoi të mbizotërojë pas pushimit dhe pa një numër goditjesh kudo përveç pjesës së prapme të rrjetës. Joao Cancelo goditi traversën dhe Ilkay Gundogan mund të kishte një përplasje, por rastet e humbura lejuan Villa të rikthehej në lojë.

Ndeshja u hap në 20 minutat e fundit dhe ekipi i Dean Smith u afrua fuqishëm përmes Bertrand Traore dhe Douglas Luiz, por shanset e humbura rezultuan në një humbje të përqendrimit në pjesën e pasme. Bernardo Silva e fitoi topin dhe e goditi Emi Martinez në minutën e 79 për t’i dhënë epërsinë skuadrës së tij pavarësisht thirrjeve jashtë loje, para se Ilkay Gundogan të siguronte pikët për Qyteti me një penallti në minutën e 90-të.

Në një lojë që kishte më shumë shanse se kurrë, ja si vlerësuan lojtarët në Etihad Stadium.

Ilkay Gundogan, Ruben Dias, Bernardo Silva
Dias ishte përsëri i patëmetë | Clive Brunskill / Getty Images

Ederson (GK) – 6/10 – Ederson kishte pak për të bërë në disa raste, por duhej të ishte në majë të gishtave me Villa dukej e rrezikshme në lëkundje. Katër mbrojtjet e tij ishin thelbësore për tre pikë.

Kyle Walker (RB) – 5/10 – Walker u përpoq me një dëmtim por duroi derisa duhej të dilte i turpshëm nga gjysma e orës.

John Stones (CB) – 6/10 – Pasi shënoi një gol barazimi të fundit, Stones ishte i etur të grumbullohej përpara dhe të ishte njeriu që të dilte nga bllokimi.

Ruben Dias (CB) – 8/10 – Dias i mbajti gjërat të shtrënguara në pjesën e pasme dhe ndaloi çdo kundërsulm me Cityn që grumbulloi njerëz përpara.

Joao Cancelo (LB) – 6/10 – Dukej e rrezikshme nga mbivendosja dhe i shkaktoi dhimbje koke Villait në krahun e majtë. Rrahu traversën në minutën e 54-të pas ndërrimit të krahëve.

Ilkay Gundogan, John Stones, Matty Cash
Gundogan ishte aq i pafat që nuk u largua me një gol | Clive Brunskill / Getty Images

Kevin de Bruyne (CM) – 6/10 – Luftonte të imponohej ndonjëherë, por u shndërrua në lojë me disa pasime të jashtëzakonshme të gjata. Nxirre rreth orës në favor të një ndryshimi të sistemit, me Gabriel Jezusin që po prezantohej.

Rodri (CM) – 7/10 – Rodri ishte ndikimi qetësues në bazën e mesfushës së City.

Ilkay Gundogan (CM) – 7/10 – Gundogan ishte një kërcënim i vazhdueshëm për City dhe mohoi një gol nga Villa duke mbrojtur që ishte asgjë më pak heroike. Një prani e palodhur dhe kaq fatkeqe për të mos shënuar.

Bernardo Silva (RW) – 8/10 – Reprezentuesi Portugez shënoi një gol të mrekullueshëm dhe tepër të rëndësishëm.

Raheem Sterling (ST) – 5/10 – Sprovuar u përpoq të pohonte veten si nëntë të rremë dhe rrotullohej vazhdimisht me Bernardo Silva, por pa rezultat. Pas kthimit në gola në ndeshjen e mëparshme, kjo ishte një për të harruar.

Phil Foden (LW) – 7/10 – E ktheu Matty Cash brenda disa herë gjatë pjesës së parë dhe vazhdoi të dukej kërcënuese përtej pushimit. Foden duket i rrezikshëm me çdo prekje të topit.

Oleksandr Zinchenko – 5/10 – Zinchenko ishte në lojë pas gjysmë ore për të zëvendësuar një të dëmtuar Kyle Walker, por nuk ofroi të njëjtën prani sulmuese si Cancelo në të majtë.

Gabriel Jesus – 6/10

Riyad Mahrez – 6/10

Bernardo Silva, Emiljano Martinez
Martinez ishte madhështor në të gjithë | Clive Brunskill / Getty Images

Emi Martinez (GK) – 7/10 – Bëri një ruajtje të mirë, të bardhë, për të mohuar Bernardo Silva pas vetëm tre minutash. Nuk mund të bëja asgjë për të ndaluar golin e Silva.

Para të gatshme (RB) – 5/10 – U punua jashtëzakonisht shumë nga Phil Foden gjatë gjithë pjesës së parë dhe u përjashtua disa herë. Dhënia e dënimit në një mënyrë fatkeqe – një ditë e keqe në zyrë.

Ezri Konsa (CB) – 8/10 – Performancë e jashtëzakonshme nga Konsa i cili ishte kudo. 23-vjeçari lexoi lojën jashtëzakonisht të vullnetshme për të zhdukur rrezikun disa herë. Qëllimi nuk ishte aspak faji i tij.

Tyrone Mings (CB) – 6/10 – Dominant nga ajri dhe një lider në pjesën e pasme për kaq shumë kohë, derisa një humbje e përqendrimit e pa atë të zhveshur me lehtësi dhe lejoi Cityn të shënonte.

Matt Targett (LB) – 7/10 – Sulmet më të forta të City erdhën nga e majta, por Targett bëri mirë kur u thirr dhe i mbajti të qetë nga e djathta. Ndikimi i tij u rrit pas pushimit, kur sulmi erdhi nga të gjitha këndet, por përfundimisht u detyrua të largohej nga dëmtimi.

Douglas Luiz (CM) – 6/10 – Më i miri në qendër të dyfishtë të Vilës, Luiz ishte një kërcënim kundër ish-punëdhënësve të tij.

John McGinn (CM) – 5/10 – Punoi shumë larg topit, por i mungonte qëndrueshmëria e tij e zakonshme dhe vozitja në zotërim nga thellësia. Një sasi e pazakontë e pasimeve kaloi nga McGinn.

Bertrand Traore (RM) – 6/10 – Traore është plot vetëbesim pas një vargu mbresëlënës të formës dhe dukej i rrezikshëm në kundërsulm, por i mungonte qetësia përpara portës.

Ross Barkley (AM) – 6/10 – Barkley ishte i etur për të ndikuar në lojë për Villa, por i mungoi një top i prerë përfundimtar që kishte qenë jashtë veprimtarisë për kaq kohë. Një inkurajues rreth 70 minuta në rezervuar pas një spell të gjatë.

Jack Grealish (LM) – 6/10 –
Nuk ishte në të mirën e tij të zakonshme, me ndikim për habinë e shumë vetave. Grealish u rrit në ndikim ndërsa loja po fillonte, megjithatë, duke ushqyer kolegët në kundërsulm me një pasim të bukur.

Ollie Watkins, John Stones
Thatësira e qëllimit të Watkins vazhdon | Clive Brunskill / Getty Images

Ollie Watkins (ST) – 6/10 – Mezi e pa topin me Villa në pjesën më të madhe të lojës, por erdhi në jetë në 15 minutat e fundit me disa krosime të kompozuara dhe të sakta për shokët e skuadrës.

Anwar El Ghazi – 5/10

Jacob Ramsey – 6/10

Neil Taylor – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu