Manchester City arriti të fitonte 2-0 ndaj Newcastle United të Shtunën në mbrëmje, duke mbyllur diferencën e Liverpoolit në pesë pikë në krye të tabelës.

Qytetarët morën epërsinë në fillim të pjesës së parë, kur Raheem Sterling u zhvendos në hapësirë ​​në zonën e penalltisë dhe ia preu topin Ilkay Gundogan, i cili shpoi shtëpinë përmes një deti trupash. Mikpritësit patën një numër shansesh për të rritur avantazhin e tyre në 45 minutat e para, por ata nuk arritën të mposhtin Karl Darlow për herë të dytë.

Njeriu Qytet kurrë nuk dukej sikur humbja e kontrollit të kësaj loje, dhe thënë Newcastle në shtrat në 55 minuta, kur Ferran Torres goditi një goditje në cep të rrjetës nga një distancë e afërt, pas një krosimi të Joao Cancelo.

Mikpritësit kishin shumë më shumë shanse për të fituar ndeshjen, por në fund të fundit u vendosën për fitoren 2-0.

Le të shikojmë vlerësimet e lojtarëve nga një mbrëmje e rehatshme për Man City në stadiumin Etihad.

Jacob Murphy, Joao Cancelo
Anulohet kërcimi më i lartë | Clive Brunskill / Getty Images

Ederson (GK) – 6/10 – Kur Ederson hodhi një vështrim në kalendarin e tij për të parë se cilat lojëra mund të qëndronte zgjuar më parë dhe të shikonte Gossip Girl pa pasur frikë se ndikonte në performancën e tij, ai me siguri e lapsi këtë si një natë të tërë. Pothuajse asgjë për të bërë.

Joao Cancelo (RB) – 8/10 – Luajti më shumë një rol qendror në mesfushë për Qytetarët, duke bombarduar dhe shtuar praninë e tij në zonën e ngushtë. Siguroi para-asistimin për golin e Gundogan, dhe gjeti Sterling herë pas here me atë top prerës mbi mbrojtjen.

John Stones (CB) – 7/10 – Në një farë mënyre anoi me kokë një gjuajtje të gjerë në pjesën e dytë, duke kërkuar ta katandiste atë te një shok skuadre. Ndoshta duhet të kishte patur një gol vetë. Edhe një herë dominojnë në mbrojtje. Mirë për të parë.

Ruben Dias (CB) – 7/10 – Detyroi thjesht me punë mbrojtëse, dhe megjithëse kishte pak për të bërë, ai e bëri atë mirë. Një performancë tjetër e qëndrueshme dhe në heshtje mbresëlënëse.

Nathan Ake (LB) – 8/10 – Një shfaqje e shkëlqyeshme. Lart e poshtë fushës, duke u bashkuar në sulme dhe duke shuar zjarrin e rastit pas tij. Asnjëherë nuk dukej jashtë vendit.

Ilkay Gundogan, Raheem Sterling
Golashënuesi dhe ndihmësi | Pishinë / Getty Images

Kevin de Bruyne (CM) – 6/10 – Jashtëzakonisht e kotë para golit. Kishte pothuajse shumë kohë për të menduar kur një mbi një me Darlow, dhe fluffed linjat e tij. Ende një balerinë në mesfushë.

Rodrigo (CM) – 7/10 – U ul në bazën e mesfushës, duke mbajtur kujdes për çdo sulm të guximshëm të Newcastle. Nuk kisha shumë për të bërë, dhe ndoshta mund të kisha tundur me kokë nëse duhej. Zëvendësohet.

Ilkay Gundogan (CM) – 8/10 – Koha drejtoi drejt përsosmërisë për të shënuar golin e parë të rëndësishëm, duke u futur në kuti dhe duke vendosur topin përmes mbrojtësve të panumërt.

Ciaran Clark, Raheem Sterling
Skrapimi i sprovuar | Clive Brunskill / Getty Images

Bernardo Silva (RW) – 7/10 – Më pak efektivi i lojtarëve sulmues. I ndezur dhe dukej për të pushtuar zona të rrezikshme, por shpesh i detyruar të binte thellë në kërkim të gëzimit. Goditi shtyllën kur dhuroi një goditje në portë.

Ferran Torres (ST) – 8/10 – Nuk e humbi rastin e tij kur iu paraqit një mundësi e artë. Goditi shtëpinë nga një distancë e afërt me të gjithë qëllimin për të synuar. Akoma, njerëzit kanë humbur në atë pozicion më parë.

Raheem Sterling (LW) – 9/10 – Lojtari më i mirë në fushë. Shigjetuar në hapësira të rrezikshme herë pas here, zgjodhi pasimin e duhur ose kishte çarje të mira në portë. Furnizoni hapësin me durim dhe aftësi të pafund.

Fernandinho (CM) – 7/10

Sergio Aguero (ST) – 6/10

Phil Foden (CM) – N / A

Matthew Longstaff, Karl Darlow, Ferran Torres
Darlow në veprim | Pishinë / Getty Images

Karl Darlow (GK) – 7/10 – I rrahur nga shpikja e Sterling në golin e parë, dhe u la i ekspozuar plotësisht nga një mbrojtës zhytjeje për goditjen e dytë. Disa kursime inteligjente në mes dhe pas atyre monumenteve.

Fabian Schar (CB) – 6/10 – Detyrë për të ndaluar Titanikun nga fundosja me asgjë, por një lugë çaji për të shpëtuar ujin. E dhashë një lëvizje por e pashmangshmja shpejt mbërriti.

Federico Fernandez (CB) – 5/10 – Duhet të kishte menduar se ai po bënte gjënë e duhur duke u hedhur në shtegun e krosit të Cancelo, por në vend të kësaj vrau topin të vdekur tetë jardë nga goli për Torres. Asistimi i fundit.

Ciaran Clark (CB) – 5/10 – I shqyer nga lëvizja e Sterling dhe Torres, dhe kapi anën e tij në raste të panumërta. Një mbrëmje e vështirë për të gjithë.

Deandre Yedlin
Yedlin duke mbajtur topin | Pishinë / Getty Images

DeAndre Yedlin (RWB) – 5/10 – Nuk mund të ndalonte rrjedhën e karikimeve të De Bruyne ose lëvizjen e zgjuar të Sterling. Me kusht që asgjë të mos ecë përpara dhe as prapa.

Isaac Hayden (CM) – 6/10 – Vendosi veten dhe u përpoq të shkatërrojë sulmet e rrjedhura të Man City. Mbërthyer në planin e lojës, dhe bëri më të mirën e tij në një ekip që arriti të zotëronte vetëm 24% të topit.

Matty Longstaff (CM) – 6/10 – Ndoshta më i miri i grupeve të mesfushës, megjithëse ai nuk mund të siguronte asgjë tjetër përveç dëshirës dhe grindjes. Tifozët duan ta shohin atë, por së bashku duhet edhe pak cilësi.

Matt Ritchie (LWB) – 5/10 – Kishte një tronditës vërtet. I gjithë gëzimi i Man City zbriti atë krah të majtë, dhe Ritchie nuk kishte asnjë përgjigje për shpejtësinë ose zanatin e tyre. Nënshtruar.

Joao Cancelo, Joelinton
Rrethuar | Clive Brunskill / Getty Images

Jacob Murphy (RW) – 6/10 – Duhej të ngrihej dhe zbreste në fushë dhe rrallë ishte i talentuar si sulm. Testuar Ederson me një makinë të ulët kur të izoluar plotësisht. Një pasdite e vështirë.

Joelinton (ST) – 5/10 – Kaloi mbrëmjen duke u hedhur aq lart sa mundi për të provuar dhe rrahur tre mbrojtës në ajër. Një taktikë që vështirë se do të sillte fryte.

Miguel Almiron (LW) – 5/10 – Vrapoi shumë – edhe pse jo me topin në këmbët e tij. Fatkeqësisht humbi topin në ndërtimin e tij deri në golin e dytë. Jo pasditja e tij aspak.

FBL-ENG-PR-MAN QYTET-NEWCASTLE
Lewis duke u ngrohur | JASON CAIRNDUFF / Getty Images

Jamal Lewis (LWB) – 5/10

Andy Carroll (ST) – 6/10

Dwight Gayle (ST) – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu