Golat e pjesës së dytë nga Mohamed Salah dhe Sadio Mane i dhanë Liverpoolit një fitore 2-0 në ndeshjen e parë të raundit të 16 të Ligës së Kampionëve kundër RB Leipzig.

Në një pjesë të parë argëtuese, të dy palët patën mundësi për të shënuar. Dani Olmo shkoi më afër për Leipzig, duke goditur krosimin e Angelino në shtyllë, ndërsa Roberto Firmino i Liverpool kishte topin në rrjetë pak para pushimit, vetëm që të përjashtohej si top vetëm doli nga loja në ndërtim.

Shtatë minuta në pjesën e dytë, Reds gjetën një përparim kur Mohamed Salah vrapuan në pasimin e lirshëm të Marcel Sabitzer dhe përfunduan të qetë.

Menjëherë pas kësaj, Leipzig dha dhuratë Liverpool një gol i dytë. Këtë herë ishte Nordi Mukiele i cili nuk arriti të merrej me një top të gjatë rutinë, i cili i lejoi Sadio Mane një vrapim të pastër te Peter Gulacsi dhe ai nuk bëri asnjë gabim.

Pavarësisht nga një tubim i vonë nga Bundesliga skuadra, Liverpool arriti të mbajë epërsinë e tyre me dy gola, duke i lënë ata në pozicionin kryesor për të kaluar në çerekfinale, me këmbën e dytë planifikuar për në 10 Mars.

Këtu janë vlerësimet e lojtarëve tuaj për të dy ekipet nga Budapesti ..

FBL-EUR-C1-LEIPZIG-LIVERPOOL
Gulacsi e kapi kokën në rrjetë në pjesën e parë | FERENC ISZA / Getty Images

Peter Gulacsi (GK) – 6/10 – Bënë një pritje të rëndësishme në pjesën e parë dhe gjithashtu përfshiu topat e gjata të Liverpool në mënyrë efektive. Pak ai mund të bënte për qëllimet.

Nordi Mukiele (CB) – 4/10 – Shumë e tmerrshme. Mori një të verdhë të hershëm dhe i dhuroi Liverpool golin e dytë me një gabim vërtet të tmerrshëm.

Lukas Klostermann (CB) – 5/10 – Kapur në posedim në disa raste. Kalimi i tij ishte gjithashtu i ngathët.

Dayot Upamecano (CB) – 4/10 – Pasimi i tij në pjesën e parë ishte ofensivisht i keq dhe shpesh vinte nën presion shokët e tij të skuadrës. As nuk u përmirësua shumë pas pushimit.

Thiago, Marcel Sabitzer
Ishte një mbrëmje për tu harruar për Sabitzer | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Tyler Adams (RWB) – 6/10 – Ndikimi minimal po shkon përpara, por ai e ndaloi mjaft mirë ndikimin e Mane.

Marcel Sabitzer (CM) – 4/10 – Disa momente të ndritshme, por e vetmja gjë për të cilën do të mbahet mend në këtë lojë është pasimi i tij tronditës, i gabuar, i cili çoi në golin e parë.

Kevin Kampl (CM) – 5/10 – Zotërim i ricikluar, por ndonjëherë e gjente veten duke ndjekur hijet. U flijua për Hwang Hee-Chan në pjesën e dytë.

Amadou Haidara (CM) – 5/10 – Mbani gjërat e sigurta në zotërim. Nuk i prishi gjërat në mënyrë efektive siç bën zakonisht me Liverpoolin duke luajtur rreth tij mjaft lehtë.

Angelino (LWB) – 7/10 – Ofroi një kërcënim të qëndrueshëm në krahun e majtë, duke krijuar disa raste me krosimet e tij të sakta. Mbarimi ishte i dobët.

Dani Olmo, Jordan Henderson
Olmo shkoi më afër për Leipzig, duke goditur shtyllën me një kokë | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Dani Olmo (ST) – 6/10 – Goditi shtyllën me një kokë të lavdishme zhytjeje herët. Mori disa pozicione të rrezikshme gjatë gjithë kohës.

Christopher Nkunku (ST) – 6/10 – Shpërfilli një shans mjaft të mirë një për një. Vetëm u futa pas mbrojtjes së Liverpool në disa raste.

Willi Orban – 6/10 – Dukej më solid se shokët e tij të skuadrës. Mbase ai duhet të ishte nisur në atdheun e tij.

Yussuf Poulsen – 6/10 – Vëreni veten siç bën gjithmonë.

Hwang Hee-Chan – 5/10 – Punoi jashtëzakonisht shumë pasi erdhi. Ka humbur një-në-një që mund të kishte shënuar barazimin.

Ozan Kabak, Angelino
Kabak iu dorëzua fillimi i tij i parë i Champions League për Liverpool | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Alisson (GK) – 7/10 – Bëri një ruajtje të rëndësishme nga Nkunku menjëherë pas pushimit. Pa të, loja mund të ishte zhvilluar shumë ndryshe. Gjithashtu arriti të shkonte në një lojë pa bërë një gabim të tmerrshëm. Përparimi

Trent Alexander-Arnold (RB) – 7/10 – Një nga shfaqjet e tij më krijuese në kujtesën e fundit. Ai përfundoi katër pasime kryesore në pjesën e parë vetëm dhe kërcënoi vazhdimisht.

Ozan Kabak (CB) – 7/10 – U përgjigj mirë pas debutimit të tij në provë. I dëmtuar me katër trajtime të larta të lojës, por mund të kishte dalë pak më mirë në zotërim.

Jordan Henderson (CB) – 7/10 – Rënë në sy me një stuhi pasimesh të gjata të shkëlqyera. Nkunku rrallë e merrte edhe atë më mirë.

Andy Robertson (LB) – 7/10 – Kështu që pothuajse loboi një Gulacsi që shiste me vrap në pjesën e parë. Mbrojtur mirë, por kalimi i gjatë ishte paksa i paqëndrueshëm ndonjëherë.

Dani Olmo, Thiago, Jordan Henderson
Thiago e njihte mirë mesfushën e Leipzig që nga koha e tij në Bundesliga | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Curtis Jones (CM) – 7/10 – Punë e rregullt, e rregullt dhe e palodhur. Ai e ndihmoi Liverpoolin të kontrollonte mesfushën për pjesën më të madhe të lojës.

Georginio Wijnaldum (CM) – 7/10 – U shfaq në të gjithë vendin për të ndihmuar anën e tij të ndërtonte sulme dhe të mbulonte shokët e tij të skuadrës.

Thiago Alcantara (CM) – 7/10 – Një shfaqje e arritur në mesfushë. Ai bëri një përpjekje mbrojtëse të shkëlqyeshme dhe natyrisht, shkëlqeu në zotërim.

Mohamed Salah, Lukas Klostermann
Salah kapi gabimin e Sabitzer për të hapur rezultatin | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Mohamed Salah (RW) – 8/10 – Rrëshqiti pas mbrojtjes së Leipzig në mënyrë efektive me disa vrapime në kohë. Prehed në të gjithë qendërmbrojtësit e opozitës gjithë mbrëmjen dhe mori shpërblimin e tij kur Sabitzer gaboi një pasim, duke e lejuar atë të shënonte.

Roberto Firmino (ST) – 7/10 – I lidhur mirë me dy partnerët e tij në krim. Një krosim për Mane në pjesën e parë ishte veçanërisht mbresëlënës.

Sadio Mane (LW) – 8/10 – Shfrytëzoi rastin e tij jashtëzakonisht mirë dhe për pak sa nuk ndihmoi Firmino në pjesën e parë, me topin që zvarritet në vijën e prekjes.

Xherdan Shaqiri – 6/10 – Nuk bëra shumë keq pasi erdhi.

Alex Oxlade-Chamberlain – 6/10 – Shumë më lart.

Neco Williams – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu