Liverpool dërgoi pjesën e parë të lëkundshme për të lundruar në raundin e katërt të FA Cup me një fitore 4-1 ndaj skuadrës së re të Aston Villa.

Kuqezinjtë morën epërsinë e hershme kur Sadio Mane kryesoi nga krosi i Curtis Jones pas vetëm katër minutash dhe dominoi zotërimin në pjesën e parë. Villa mbrojti në mënyrë të shkëlqyeshme edhe pse dhe mori një barazim tronditës pesë minuta para pjesës së parë kur Louie Barry vrapoi drejt dhe u fut në kënd.

Skuadra e Jurgen Klopp ngriti ritmin në pjesën e dytë dhe ri-kaloi në epërsi falë Gini Wijnaldum në orën e para, para se një goditje e shkëlqyer me kokë nga Mane dy minuta më vonë të bënte 3-1. Mo Salah bëri rezultatin 4-1 me një goditje të ulët vetëm dy minuta pas kësaj për ta vendosur ndeshjen përtej të rinjve të Villa.

ASTON VILLA

Akos Onodi (GK) – 5/10 – Ruajtje e shkëlqyeshme dyshe në pjesën e parë, por nuk mund të bënte shumë për asnjë nga golat.

Jake Walker (RB) – 5/10 – Kishte një pjesë të shkëlqyer kundër Minamino por Mane i tregoi nivelet në pjesën e dytë.

Ura Mungo (CB) – 6/10 – Mbrojtur mirë gjatë gjithë lojës dhe bëri ndërhyrje më të suksesshme se çdo lojtar tjetër i Villa (3).

Dominic Revan (CB) – 7/10 – Kapiteni i udhëhequr nga shembulli dhe u mor mirë me shumicën e gjërave, por klasa e Liverpool-it shkëlqeu.

Callum Rowe (LB) – 6/10 – Luajti një top mahnitës për barazimin dhe bëri mirë kundër Mo Salah në pjesën më të madhe para se ngërçi të kalonte më mirë.

KUPI FBL-ENG-FA-ASTON VILLA-LIVERPOOL
Hayden dha maksimumin në anën e djathtë të mesfushës | HANNAH MCKAY / Getty Images

Kaine Hayden (RM) – 6/10 – Mirë bëri që të dilnim përpara në të djathtën me raste dhe duket se do të kishim një të ardhme të ndritur.

Mamadou Dialla Sylla (CM) – 6/10 – Një paraqitje e fortë në pjesën e parë në mbrojtje, përfshirë një sfidë të madhe ndaj Henderson për t’i mohuar atij një mundësi. Mirëpo, u dha legji në pjesën e dytë.

Arjan Raikhy (CM) – 5/10 – Një shfaqje e mirë, por me sulm më të menduar dhe të luftuar pa top.

Lamare Bogarde (CM) – 5/10 – Duke luajtur jashtë pozicionit dhe punova vërtet shumë por niveli ishte thjesht shumë i lartë.

Benjamin Chrisene (LM) – 5/10 – Sulmuesi i ri ka punuar shumë gjatë gjithë kohës, por zakonisht bën punën e tij më të mirë me topin. Nënshtrohet pas një ore.

Louie Barry (ST) – 7/10 – Dukej i sigurt gjithë natën dhe mori një gol të merituar pak para pjesës së parë. Një perspektivë e vërtetë, cilësore.

Brad Young (LM) – 5/10 – Nuk e pata rastin të shfaqte talentet e tij me të vërtetë, por kishte një piruetë të bukur në zonën e penalltisë që do të jetojë gjatë në kujtesën e tij.

Harrison Sohna (CM) – 5/10 – Erdhi kur loja tashmë kishte përfunduar me ndershmëri, por tregoi energji të mirë gjatë gjithë kohës.

Hayden Lindley (CM) – 5/10 – Ngjashëm me Sohna, loja mbaroi kur ai hyri në fushë, por nuk bëri asgjë keq kur ishte në fushë.

Tedi Rowe – N / A

Sil Swinkels – N / A

LIVERPOOL

James Milner
Milner u zëvendësua në krahun e majtë | Shaun Botterill / Getty Images

Caoimhin Kelleher (GK) – 5/10 – Me siguri mund të kisha kaluar një natë të lirë. Nuk mund të bëja shumë për golin që pësoi.

Nico Williams (RB) – 6/10 – Ishte një kërcënim nga krahu tërë natën dhe nuk kishte shumë mbrojtje për të bërë, por produkti i tij i fundit mungonte.

Rhys Williams (CB) – 5/10 – Vrapim në rërë për golin e Villa, por përveç se ishte i sigurt në zotërim.

Fabinho (CB) – 7/10 – Kërcënim ajror gjithë natën në kutinë e Villa dhe e bëri të qartë se ai ishte mesfushor natyrshëm, duke plotësuar 95% të pasimeve të tij.

James Milner (LB) – 6/10 – Më shumë sesa paraqitje kompetente në mbrojtësin e majtë, i udhëhequr nga shembulli gjithë natën duke mos hequr asgjë lehtë. Fitoi më shumë trajtime se kushdo tjetër natën me pesë.

Jordan Henderson (DM) – 5/10 – Kapiteni kryesoi topin në pjesën e parë, duke bërë më shumë pasime se kushdo tjetër në pjesën e parë. Broughtshtë sjellë në gjysmëlojë me nivelin e rezultateve.

Gini Wijnaldum (CM) – 6/10 – Humbur një shans të madh në pjesën e parë, por bëri rregullime në pjesën e dytë duke i dhënë Liverpool epërsinë përsëri.

Curtis Jones (CM) – 6/10 – Mori asistimin për pjesën e parë, por ishte paksa rastësor në posedim për pjesën më të madhe. Kishte një përpjekje të mirë të kursyer para pjesës së parë gjithashtu.

Mohamed Salah (RW) – 6/10 – Ishte goxha i qetë sipas standardeve të tij të larta, por gjithsesi u fut në fletën e shënimeve me një goditje të mirë të ulët.

Sadio Mane (ST) – 8/10 – Mori të gjitha golat e parë dhe të tretë të rëndësishëm për Liverpool. Loja ndryshoi kur ai shkoi në krahun e majtë në pjesën e dytë dhe ai tregoi klasin e tij.

Takumi Minamino (LW) – 5/10 – Mezi kishte ndonjë efekt në lojë dhe humbi një mundësi të madhe për të hedhur një pretendim për minuta më të rregullta.

Thiago (CM) – 7/10 – Tregoi se ai është mjaft i qetë mesfushori më i mirë në skuadrën e Liverpool. Çdonjëri nga Villanët e rinj do të ishte i lumtur ta kalonte në nivelin e tij një ditë.

Xherdan Shaqiri (RW) – 7/10 – Bënë një ndikim të menjëhershëm, duke marrë dy asistime për momentin e dytë të Mane dhe atë të Salah pas hyrjes në fushë.

Roberto Firmino – N / A

Divock Origi – N / A

Alex Oxlade-Chamberlain – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu