Liverpool ra në një humbje të pestë radhazi në shtëpi për herë të parë në historinë e klubit, me goditjen e Mason Mount që siguroi një fitore 1-0 për Chelsea në Anfield të Enjten mbrëma.

Timo Werner ishte për të ardhur keq që qëllimi i tij i hershëm u përjashtua pas një offside margjinale, por vizitorët nuk duhet të prisnin gjatë për të kaluar në avantazh, me Mount duke prerë brenda para se të mbështjellë këmbën e tij rreth topit dhe duke bërë një përpjekje të shkëlqyeshme deri në larg qoshe

Liverpool filloi pjesën e dytë shumë më të ndritshme, por me prapavijën e Chelseat që qëndronte e fortë, zhgënjimi i Reds filloi të shfaqej kur ata filluan të marrin spote spekulative nga distanca.

Prezantimi i Diogo Jota bëri pak për të ndezur anën e Jurgen Klopp në jetë, pasi ata pësuan një humbje tjetër të dëmshme në kërkimin e tyre për kualifikimin e Champions League.

Kjo është ndeshja kryesore e bërë, tani për ata që janë të rëndësishëm Liverpool dhe Chelsea vlerësimet e lojtarëve.

Fabinho
Fabinho luftoi në zemër të mbrojtjes | Pishinë / Getty Images

Alisson Becker (GK) – 6/10 – Me fat që të mos pranojë herët kur ai sulmoi jashtë portës së tij dhe humbi topin, vetëm për Werner që të gjykohej jashtë loje. Prodhoi disa pritje të mëdha, nga Werner në veçanti, për të mbajtur anën e tij në lojë.

Trent Alexander-Arnold (RB) – 5/10 – U shty prapa nga Ben Chilwell dhe dukej i nervozuar të dilte përpara pasi ishte zënë nga pozicioni për qëllimin e Malit.

Ozan Kabak (CB) – 6/10 – Ishte më i miri nga dy mbrojtësit e qendrës së Liverpool, megjithëse nuk është një kompliment. Duket më e qëndrueshme se disa nga shfaqjet e tij të mëparshme me ndershmëri për ardhjen e fundit.

Fabinho (CB) – 4/10 – Luftuar me ritmin e Werner dhe gjermani vazhdimisht shikonte të izolonte qendërmbrojtësin e improvizuar. Lejohet që Mali të pritet brenda shumë lehtë ndërsa i riu hapi rezultatin.

Andy Robertson (LB) – 6/10 – Bëri çmos për të bombarduar Liverpoolin e majtë, por nuk gjeti ndonjë cilësi reale sa herë që hyri në vendin e tretë të fundit.

Thiago Alcantara, Mason Mount
Thiago Alcantara mbajti gjërat duke shënuar në mesfushë | Klubi i Futbollit Chelsea / Getty Images

Curtis Jones (CM) – 4/10 – Ruajti vendin e tij në mesfushë duke shënuar të parën Premier League goli i sezonit herën e kaluar jashtë. Luftonte gjatë dhe ishte fajtor për pranimin e posedimit në një numër rastesh.

Georginio Wijnaldum (CM) – 4/10 – Dukej i gjallë herët ndërsa u përpoq të mbante topin në mesfushë por ndikimi i tij në lojë filloi të dobësohej. Thjesht dukej se e la ndeshjen ta kalonte, duke dështuar në gjurmimin e vrapuesve dhe duke mos treguar asnjë dëshirë.

Thiago Alcantara (CM) – 6/10 – Statistikat e përfundimit të pasimit të tij për mbrëmjen pa dyshim do të jenë mbresëlënëse, por ai bëri shumë pak për të sugjeruar se mund të krijonte një hapje për anën e tij.

Sadio Mane, Curtis Jones
Sadio Mane humbi një shans të madh në pjesën e parë | Alex Livesey – Danehouse / Getty Images

Mohamed Salah (RW) – 4/10 – Dukshëm i dëshpëruar për të ndikuar në lojë ndërsa ai binte gjithnjë e më thellë në një përpjekje për të marrë topin. E gjeti veten duke qëlluar në shikim, i cili, nuk shkoi mirë. Tërhequr në mes të gjysmës së dytë.

Roberto Firmino (ST) – 5/10 – Thjesht dukej se ishte mbytur nga linja e prapme e Chelsea dhe nuk mund ta kapte topin. Me N’Golo Kante që po e marshonte atë, doli të ishte një natë zhgënjyese.

Sadio Mane (LW) – 5/10 – Kishte një mundësi të lavdishme në 25 minutat e para, por tregoi mungesë gjakftohtësie kur humbi goditjen e tij. Qartë vuante nga mungesa e besimit dhe ishte në kufijtë e aksionit për pjesën më të madhe të lojës.

Diogo Jota – 6/10

Alex Oxlade-Chamberlain – 5/10

James Milner – N / A

Cesar Azpilicueta
Cesar Azpilicueta performoi mirë në një mbrojtje tre | Klubi i Futbollit Chelsea / Getty Images

Edouard Mendy (GK) – 6/10 – Jepet shumë pak për të bërë gjatë gjithë lojës, por tregoi gjakftohtësi dhe aftësi të shkëlqyeshme për t’u përballur me një pasim të ndërlikuar në pjesën e parë që mund t’i shkaktonte atij probleme.

Cesar Azpilicueta (CB) – 7/10 – Ofroi një dalje në të djathtë të Chelsea mbrapa tre dhe futeshin brenda për efekt të mirë sa herë që Liverpool kishte në zotërim.

Antonio Rudiger (CB) – 7/10 – Përdori mirë ritmin e tij sa herë që Mohamed Salah shikonte të vraponte prapa. Zmbrapsi shumicën e kryqëzimeve Liverpool u fut në kuti ndërsa loja vazhdonte.

Andreas Christensen (CB) – 8/10 – Tregoi një mbrojtje të shkëlqyeshme në mbulimin e qendërmbrojtësve të tij shokë sa herë që kapeshin nga pozicioni. Mori përgjegjësinë për të mbledhur topin dhe për të luajtur nga shtypi i Liverpool – një rol që ai e interpretoi shkëlqyeshëm.

Reece James, Sadio Mane
Reece James tussles me Sadio Mane | Laurence Griffiths / Getty Images

Reece James (RWB) – 7/10 – Shikoi nga ritmi herët dhe ishte me fat që shmangu një rezervim për një sfidë të dobët në Sadio Mane. U fut në lojë dhe dukej një kërcënim që ecte përpara, si dhe ishte solid në mbrojtje.

N’Golo Kante (CM) – 8/10 – Zgjodhi Werner në disa raste me disa topa të shkëlqyera të gjata mbi prapavijën e Liverpool. Rrëmbeu një asist me një nga topat e sipërpërmendur për majën.

Jorginho (CM) – 6/10 – * Kopjoni dhe ngjisni çdo shfaqje të Jorginho që keni parë ndonjëherë *. Ishte i zoti dhe i rregullt në zotërim dhe i mbante gjërat të lëviznin pa bërë asgjë që të largonte nga vendi.

Ben Chilwell (LWB) – 7/10 – Detyroi të përqafonte vijën e prekjes dhe të shtynte mbrapa Trent Alexander-Arnold. Nuk i la pas dore detyrat e tij mbrojtëse dhe u kthye mbrapa sa herë që ishte e nevojshme.

Mason Mount
Mason Mount feston hapjen e rezultatit | Klubi i Futbollit Chelsea / Getty Images

Hakim Ziyech (RW) – 5/10 – Dukej i humbur herë pas here, madje edhe këmba e tij e majtë e besueshme që e linte poshtë në raste. Fatkeqësi për të parë një përpjekje të pjesës së dytë të spastruar nga vija, por performanca e tij e gjithanshme nuk ishte mjaft e mirë.

Mason Mount (ST) – 8/10 – Luajti si pjesë e një treshe të lëngshme përpara, duke u mbushur në qendër përpara, por duke rënë përsëri në mesfushë disa herë. E bëri Fabinho të duket budalla duke e kapërcyer dhe duke hapur rezultatin me një përpjekje të madhe.

Timo Werner (LW) – 7/10 – Mund të kishte pasur dy në 15 minutat e para dhe nuk ishte me fat që shënoi një gol pasi më në fund gjeti rrjetën. Nuk u fut në fletën e shënimeve, por vrapimet e tij të vazhdueshme terrorizuan mbrojtjen e Liverpool gjatë gjithë lojës.

Christian Pulisic – 6/10

Mateo Kovacic – N / A

Kai Havertz – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu