Një goditje e Leon Goretzka dhe një het-trick i Robert Lewandowski anuluan dy gola të hershëm në Erling Haaland për t’i dhënë Bayern Munchen një fitore 4-2 ndaj Borussia Dortmund në Der Klassiker – duke i zhvendosur bavarezët përsëri në samitin e Bundesliga.

Dortmund kapi epërsinë brenda vetëm dy minutash kur Haaland gjeti këndin e poshtëm nga rreth 20 jardë larg, pasi topi ia shpërtheu rrugën. Norvegjezi nuk vonoi shumë për të marrë mbajtësen e tij, duke u çuar bukur në shtëpi nga një Thorgan Hazard që tërhiqej në nëntë minuta.

Bayern reagoi mirë, megjithatë, dhe tërhoqi njërin mbrapa në minutën e 26-të kur Lewandowski goditi nga afërsia nga një krosim i Leroy Sane. Bavarezët atëherë iu dha një penallti pasi një kontroll i VAR vuri re se Mahmoud Dahoud kishte prerë Kingsley Coman në zonë. Lewandowski u rrit dhe me qetësi e kaloi topin pranë Marwin Hitz për të bërë 2-2 në fund të pjesës së parë që merr frymë.

Në pjesën e dytë shumë më të nënshtruar, Bayernit iu desh deri në minutën e 88-të për të marrë më në fund një epërsi të merituar. Leon Goretzka gjeti këndin e poshtme të Hitz në gjuajtje të topit nga një top gjysmë i pastruar për të bërë 3-2. Lewandowski më pas siguroi hat-trick-un e tij kur mori një pasim të Alphonso Davies dhe gjuajti në këndin e largët për t’u siguruar që të tre pikët në 90 minuta.

Fitorja e shtatë e njëpasnjëshme e Bayernit në ligën e brendshme ndaj Dortmund i zhvendos ata përsëri në vendin e parë në Bundesliga, duke lënë BVB 16 pikë prapa dhe katër pikë larg katër të parëve. Tani, le të shohim se si vlerësuan lojtarët nga ky tronditës Der Klassiker.

Jerome Boateng
Jerome Boateng erdhi i dëmtuar | Pishinë / Getty Images

Manuel Neuer (GK) – 5/10 – Kishte shumë pak për të bërë dhe thjesht nuk mund të ndalonte golat e Dortmund që tronditën Bayern herët.

Niklas Sule (RB) – 6/10 – Luftonte sa herë që Nico Schulz vendosi të bënte plaçkë përpara, por përgjithësisht bëri një punë të qëndrueshme dhe, edhe një herë, siguroi një kërcënim në zonat përpara, duke bërë edhe dy pasime kryesore.

Jerome Boateng (CB) – 7/10 – Ishte me të vërtetë i dobët në ndërtimin e parë të Dortmund, duke dështuar të mbyllte Haaland, por mbrojti shumë mirë pas kësaj, duke bërë gjashtë rikuperime të topit para se të detyrohej të lëndohej.

David Alaba (CB) – 6/10 – Terreni i mbuluar me të vërtetë mirë, duke përdorur ritmin e tij për të bërë tre përgjime kur Boateng nuk mund ta plotësonte distancën. Nuk mund të ndikojë në lojë me distancën e tij të pasimit siç bën shpesh.

Alphonso Davies (LB) – 6/10 – Në mënyrë të çuditshme nuk dukej e duhur për këtë rast. Rrallë bombardohet nga e majta siç e bën zakonisht me madhështi, por bëri një punë të mirë duke anuluar kërcënimin e Marco Reus dhe në fund kërkoi asistimin për të tretin e Lewandowski.

Joshua Kimmich (CM) – 7/10 – Përhapeni sërish mirë topin dhe, si zakonisht, ishte ai që e bëri anën e tij të shënonte kur zotëronte, duke bërë 124 prekje të mëdha. Bëri edhe dy pasime kryesore për shokët e ekipit.

Leon Goretzka (CM) – 8/10 – Një tjetër shfaqje e shkëlqyeshme. Tregoi energji të shkëlqyeshme në mesfushë, shpesh duke u rritur përpara dhe duke e lidhur lojën mirë në zonat e përparuara, duke grumbulluar katër pasime kyçe para se të godisnin në shtëpi vonë për të vjedhur tre pikët nga Dortmund.

Thomas Muller (AM) – 5/10 – Nuk mund të hyja në lojë dhe të ndikoja në procedurat. Bënë një pasim kryesor, por, në përgjithësi, ishte mjaft anonim për bavarezët.

Leroy Sane (RW) – 7/10 – Edhe një herë dukej i ndritshëm dhe krijues, duke asistuar të parin e Lewandowski me këmbë fantastike dhe një top të mirë nëpër kutinë, por u zbeh disi nga loja në periudhën e dytë.

Robert Lewandowski (ST) – 9/10 – Shikoi jashtë ritmit në përgjithësi, por disi përsëri arriti një hat-trick për të arritur 31 gola të kampionatit këtë sezon. I pandalshëm.

Kingsley Coman (LW) – 6/10 – Ishte i rrezikshëm kur ai kishte topin në këmbë, duke vendosur disa krosime të shkëlqyera dhe duke fituar penalltinë për barazimin e Bayern. Por do të ishte mirë ta shihnim atë duke provuar dhe vrapuar prapa pak më shumë.

Serge Gnabry (LW) – 6/10

Javi Martinez (CB) – 6/10

Eric Maxim Choupo-Moting (ST) – N / A

Lucas Hernandez (LB) – N / A

Dan-Axel Zagadou
Dan-Axel Zagadou ishte i mirë në topin mbrapa për Dortmund | Pishinë / Getty Images

Marwin Hitz (GK) – 5/10 – Bënë disa pritje të mira, por nuk mund të bëja asgjë për asnjë nga golat e Bayern pasi të gjithë gjetën cepin e fundit të rrjetës së tij.

Thomas Meunier (RB) – 5/10 – Kishte një lojë të mirë, veçanërisht duke luajtur një pasim të mrekullueshëm në fushë për të vendosur një lëvizje të veçantë për 2-0, por humbi një shans të madh momente më vonë që duhet të kishte parë vizitorët të kalonin në epërsi 3-0.

Mats Hummels (CB) – 7/10 – Një performancë solide në pjesën e pasme, duke bërë tre rikuperime topash dhe gjashtë largime. Nuk bëri shumë gabim aspak, por nuk mund të shikonte shortin.

Dan-Axel Zagadou (CB) – 6/10 – Ishte i qetë dhe i mbledhur në top, por lejo anën e tij mbrojtëse një herë kur luajti Lewandowski brenda për të parën e Bayern. Për më tepër, megjithatë, francezi mund të jetë i kënaqur.

Nico Schulz (LB) – 6/10 – Luftuar disa herë kundër Sane, por doli me të vërtetë mirë, duke luajtur një pjesë të madhe në lëvizjen që çoi në të dytin e Dortmund me një asist në asist.

Emre Can (CM) – 7/10 – Punoi pa u lodhur me presionin dhe mbulesën e tij për shokët e ekipit, shpesh duke luajtur si mbrojtës i tretë. Gjithashtu arriti të mbartte topin mirë nga zona të thella, duke ndihmuar disa herë në qetësimin e ritmit.

Thomas Delaney (CM) – 7/10 – Një burrë tjetër Dortmund që siguroi një intensitet të madh në mes të parkut. I dha kundërshtarit shumë pak kohë në top, më e rëndësishmja duke detyruar gabimin që çoi në golin e parë, i cili do të llogaritet si një asist.

Mahmoud Dahoud (AM) – 5/10 – Dukej mirë për të ecur përpara, por ishte i ngathët dhe i nxituar në dhënien e penalltisë për barazimin e Bayernit që dëmtoi performancën e tij.

Marco Reus (RW) – 5/10 – Ishte mjaft i qetë gjatë gjithë kohës. Dështoi të krijojë shumë, duke regjistruar asnjë pasim të rëndësishëm, dhe asnjëherë nuk voziti me të vërtetë në mbrojtjen e Bayern.

Erling Haaland (ST) – 8/10 – Agresive, të rrezikshme dhe klinike. Vëreni veten vazhdimisht dhe kurrë nuk i dhuroi linjës së Bayernit një moment pushimi. Përfundoi performancën e tij me dy gola shumë të mirë para se të hiqej me atë që dukej si një goditje e lehtë.

Thorgan Hazard (LW) – 7/10 – Kam shkelur vërtet mirë në këpucët e Jadon Sancho. Krijoi disa hapje dhe siguroi një asistim të mirë për të dytin e Haaland.

Julian Brandt (RW) – 6/10

Steffen Tigges (ST) – 5/10

Mateu Morey (RB) – 6/10

Jude Bellingham (CM) – N / A

Reinier (ST) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu