Interi i dha fund Lazios me gjashtë fitore radhazi në ligë në një fitore 3-1 të Dielën në mbrëmje, duke e dërguar skuadrën e Antonio Conte në krye të Seria A.

Loja u zhvillua me një ritëm të lartë nga fishkëllima e parë, me Lazio dhe Inter duke e marrë atë me radhë për të provuar mbrojtjen e njëri-tjetrit në dhjetë minutat e para. VAR vendosi ashpër në favor të një penalltie të Interit kur Wesley Hoedt u gjykua se kishte shkelur Lautaro Martinez. Romelu Lukaku çau vendin për t’i dhënë epërsinë Interit në minutën e 21: të, por Lazio vazhdoi të dominonte zotërimin e topit.

Për të gjithë dominimin e tyre, megjithatë, Lukaku shtoi një të dytë në goditje të pjesës së parë, pavarësisht një kontrolli VAR për offside.

Lazio dukej ekipi më i mirë pas pushimit dhe gjeti një gol për dominimin e tyre pas një ore, kur gjuajtja e lirë e Sergej Milinkovic-Savic devijoi nga Gonzalo Escalante dhe gjeti rrjetën. Nerazzurri u përgjigj vetëm disa minuta më vonë, megjithatë, kur Lukaku kaloi përmes Lautaro Martinez në kundërsulm për të bërë 3-1.

Skuadra e Simone Inzaghi filloi të lodhej pasi pranoi të tretin dhe Inter vazhdoi ta shihte ndeshjen me lehtësi. Nicolo Barella gëzonte më shumë kohë në top dhe Lukaku ishte vazhdimisht në gjurmim të hat-trick-ut të tij, por nuk e gjeti dot mjaftueshëm pasi skuadra e tij mbajti të tre pikët.

Me një sy tani në një derbi të mundshëm për përcaktimin e sezonit në Milano fundjavën e ardhshme, ja se si vlerësuan lojtarët e Interit.

Ciro Immobile, Milan Skriniar
Skriniar ishte një mur i plotë me tulla kundër Lazio | Marco Rosi – SS Lazio / Getty Images

Samir Handanovic (GK) – 6/10 – Performancë komanduese nga Handanovic i cili doli nga vija e tij dhe doli nga kutia e tij për të shfarosur Manuel Lazzari. Nuk mund të bëja asgjë për të ndaluar një goditje të lirë e cila mori një devijim të lig, por skuadra e tij varej për fitore në paraqitjen e tij të 500-të në Serie A.

Milan Skriniar (CB) – 8/10 – Dominues si kurrë më parë, Skriniar e bëri atë të duket e lehtë dhe ishte thelbësor për të ndihmuar Interin përmes një stuhie të dominimit të Lazios në pjesën e parë. Nuk kishte asnjë lidhje me golin e Lazios dhe luajti një lojë të pamëshirshme mbrojtëse.

Stefan de Vrij (CB) – 7/10 – Mbajti mbrojtjen e tij të organizuar mirë dhe udhëhequr akuzën me dominimin ajror të Interit, duke fituar katër duele. De Vrij luajti gjithashtu disa pasime të gjata bukuroshe, të cilat gati sa nuk e lëshuan skuadrën e tij në një ose dy raste.

Alessandro Bastoni (CB) – 6/10 – 21-vjeçari nuk ishte aspak i keq dhe doli mirë për të lexuar rrezikun që po afrohej, por tregoi përvojën e tij në disa raste me disa sfida të egra.

Marcelo Brozovic
Brozovic ishte vendimtar për sistemin dhe fitoren e Interit | Jonathan Moscrop / Getty Images

Achraf Hakimi (RWB) – 5/10 – Një mbrëmje jashtëzakonisht e qetë në sulm për Hakimin. Dështoi të sigurojë shtytjen e tij të zakonshme për sa i përket kryqëzimeve dhe mbivendosjeve, por gjithashtu dha një goditje të lirë të lirë që lejoi Lazio të kthehej në lojë.

Nicolo Barella (CM) – 6/10 – Barella bëri që çdo prekje e topit të dukej si magji kur ishte në sulm. I mprehtë në zona të ngushta, por ishte gjithashtu i etur për të gërmuar brenda dhe për të bërë punën mbrojtëse në pjesën e parë. U qetësua disi pas pushimit, por ende efektiv.

Marcelo Brozovic (CM) – 8/10 – Agresive dhe udhëhoqi kundërsulmin për ekipin e tij. Kryesore në fitimin e topit dhe lojën e riciklimit. Ishte shtypi i tij që pa topin të rikthehej në shtegun e Lukaku për të dytin.

Christian Eriksen (CM) – 7/10 – Luajti me qëllim serioz dhe më në fund dukej si lojtari që Inter mendoi se kishin nënshkruar. Eriksen bëri një numër pasimesh kyçe nëpër vija dhe vrapoi pa u lodhur në një shëtitje të fortë 70 minutëshe.

Ivan Perisic (LWB) – 5/10 – Perisic luftoi disi me detyrat e tij mbrojtëse kur u izolua si mbrojtës i krahut. Gëzoi sukses të kufizuar në sulm gjatë pjesës së parë, por loja e kaloi atë në tërësi.

Romelu Lukaku
Njeri yll. | Alessandro Sabattini / Getty Images

Romelu Lukaku (ST) – 9/10 – Lukaku mezi ishte në lojë me Interin, me qëllim që të mbrohej gjatë gjithë pjesës së parë, por gjithsesi arriti të hiqte një goditje të mirë. Doli me një asist për të shtuar të tretin e tyre më vonë, dhe vazhdoi të shkaktojë probleme vonë në lojë; performanca e klasit botëror.

Lautaro Martinez (ST) – 8/10 – Ndoshta një fëmijë me fat të fitojë penalltinë për Interin, por vrapimi i tij në kohë i duhur ishte ai që shkaktoi pasigurinë dhe e detyroi Hoedt të merrej me takime. Disa pasime të këndshme për të gjetur shokët e skuadrës kur Interi kërkoi të kundërsulmonte, para se të shtonte të tretin e skuadrës së tij në një lëvizje të mirë sulmuese.

Roberto Gagliardini – 6/10

Alexis Sanchez – 6/10

Danilo D’Ambrosio – N / A

Matteo Darmian – N / A

Andrea Pinamonti – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu