Milani u kthye në rrugën e fitoreve me një fitore 2-0 ndaj Torinos të Shtunën në mbrëmje, duke rivendosur epërsinë e tyre me katër pikë në krye të tabelës.

Rafael Leao kaloi topin për I Rossoneri në minutën e 25: të, duke shënuar një gol të shkëlqyer përtej portierit nga një Brahim Diaz përmes një topi. Diaz më pas mori një faull nga Andrea Belotti në zonën e rreptësisë, dhe Franck Kessie e bëri atë 2-0, duke e dërguar Salvatore Sirigu në rrugën e gabuar nga vendi i duhur.

Milano lojë e kontrolluar në pjesën e dytë, dhe e kufizoi Torinon në vetëm një pjesë të vogël të gjysmë-shanseve, duke marrë tre pikët dhe duke konsoliduar vendin e tyre në samitin e Serie A për një fundjavë tjetër.

Le të shikojmë vlerësimet e lojtarëve nga një mbrëmje e ashpër futbolli në San Siro.

Gianluigi Donnarumma, Simon Kjaer
Njeriu në pjesën e prapme | Alessandro Sabattini / Getty Images

Gianluigi Donnarumma (GK) – 7/10 – Kishte pak për të bërë në pjesën e parë, megjithëse ai do të ishte lehtësuar kur do të shihte goditjen e lirë të Ricardo Rodriguez duke trazuar traversën.

Davide Calabria (RB) – 8/10 – Kthehu në pozicionin e tij normal (për pjesën e parë, gjithsesi) pasi zuri një rol në mesfushë kundër Juventusit, Calabria ishte në të mirën e tij. Solid dhe i vendosur në pjesën e prapme, ndërsa elegante shkon përpara.

Simon Kjaer (CB) – 8/10 – Prodhoi një ndërhyrje jetësore të hendekut të fundit për t’i mohuar Torinos një mundësi të qartë për shënimin e golave, duke fluturuar përtej për të bllokuar një goditje të egër. Një dhëmb i tillë jetësor në këtë mbrojtje të Milanit.

Alessio Romagnoli (CB) – 7/10 – Mori një prenotim në pjesën e parë dhe duhej të ishte në sjelljen e tij më të mirë që prej saj. Udhëhequr nga shembulli, si gjithmonë, kur të pasmet ishin kundër murit.

Theo Hernandez (LB) – 8/10 – Fitoi disa goditje të lira në pozicione të rrezikshme me bombardimet e tij drejtimin e krahut të majtë. Gjithmonë në kërkim për të mbështetur aksionin sulmues, dhe pa dëshirë e bëri punën e tij mbrojtëse mirë.

Franck Kessie
Në fletën e rezultateve | Marco Luzzani / Getty Images

Frank Kessie (CM) – 8/10 – Ftoh sa të pëlqen kur merr penalltinë e tij, duke u përplasur deri në top dhe duke i dhënë portierit sytë. Lehtë e bën atë. Duhet të kishte grumbulluar një sekondë, por disi e goditi goditjen e tij drejt në portier.

Sandro Tonali (CM) – 7/10 – Milani dukej shumë më mirë me Tonalin përsëri në mesfushë, duke kafshuar sfidat dhe duke shpërndarë topin sa më shpejt dhe me efikasitet. Mori një goditje të madhe në pjesën e pasme të këmbës dhe u desh të hiqet me barelë. Skena shqetësuese.

Brahim Diaz (AM) – 8/10 – Vital për suksesin e Milanit në pjesën e parë, duke luajtur Leao në portë me një top të bukur për të siguruar të parën, pastaj duke fituar një penallti për të furnizuar të dytën.

Rafael Leao
Leao është rritur në mungesë të Ibrahimovic | Marco Luzzani / Getty Images

Samuel Castillejo (RW) – 7/10 – U lidh mirë me Calabria në krahun e djathtë dhe bëri edhe pjesën e tij të duhur të detyrave mbrojtëse, duke ndjekur dhe duke e mbuluar kur ishte e nevojshme.

Rafael Leao (ST) – 9/10 – Uau. Çfarë lojtari! Hapi rezultatin me një fund të qetë, me gjak të ftohtë, gjatë gjithë kohës duke tërhequr vijën e prapme të Torinos me keqardhjen e tij, drejtimin e drejtpërdrejtë. Pothuajse shënoi një asist kur luante Kessie pas, por Ivoriani lëshoi ​​linjat e tij. Një shfaqje e mrekullueshme, e mbushur me hile, shpejtësi dhe inteligjencë.

Jens Petter Hauge (LW) – 7/10 – Plot energji dhe bollëk rinor. Drifted rreth fushës, duke lejuar Leao të fantazmë në kanalin e tij dhe të zërë pozicione të rrezikshme. Gjithmonë i përgatitur për të marrë mbrojtësin e tij të plotë.

US Sassuolo v AC Milan - Seria A
Dalot hyri si pjesë e gjysmës së dytë | MB Media / Getty Images

Diogo Dalot (RB) – 5/10

Hakan Calhanoglu (AM) – 6/10

Daniel Maldini (CM) – N / A

Zlatan Ibrahimovic (ST) – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu