Southampton rrëzoi mbajtësin e Arsenalit nga FA Cup me një fitore 1-0 të raundit të katërt ndaj Gunners në St. Mary të Shtunën pasdite.

Hapja e minutës së 24-të të Southampton rezultoi fituese, pasi krosimi ngacmues i Kyle Walker-Peters u devijua në rrjetën e tij nga Gabriel.

Shenjtorët kishin dominuar kryesisht në periudhën e parë dhe ia vlenin shumë epërsinë e tyre në pushim, por Arsenali ishte përmirësuar shumë në pjesën e dytë dhe kishte mundësi për të barazuar përmes Eddie Nketiah dhe Rob Holding. Sidoqoftë, i pari flakëronte dhe i dyti pa goditjen e tij të shpëtuar nga këmbët e Fraser Forster ndërsa Southampton qëndroi i vendosur dhe përparoi në raundin e pestë të Kupës FA.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve

Cedric Soares, Kyle Walker-Peters
Walker-Peters hapi rezultatin për Southampton | Catherine Ivill / Getty Images

Fraser Forster (GK) – 6/10 – Vështirë se kishte një pritje për të bërë për orën e parë, por tërhoqi një ndalesë të madhe me këmbët në pjesën e dytë për të mbajtur jashtë Nketiah.

Kyle Walker-Peters (RB) – 7/10 – Krosimi i tij i tmerrshëm ngacmues u shndërrua në rrjetën e tij nga Gabriel ndërsa Southampton kaloi në avantazh.

Jan Bednarek (CB) – 8/10 – Prodhoi një bllok të rëndësishëm të pjesës së parë për të mbajtur një përpjekje të kufizuar të Pepe, i ndjekur nga një ndërprerje e rëndësishme për të parandaluar që Martinelli të luhej në portë.

Jack Stephens (CB) – 7/10 – Southampton duhej të bënte një ndryshim më mbrojtës në pjesën e dytë, por Stephens pastroi dhe goditi me kokë gjithçka që i ndodhi.

Ryan Bertrand (LB) – 6/10 – Me të vërtetë energjik, duke rrëzuar me gatishmëri krahun e majtë në pjesën e parë. I detyruar të ulet më thellë dhe t’i përmbahet me zell detyrave të tij mbrojtëse në sekondën.

Nicolas Pepe, James Ward-Prowse, Stuart Armstrong
Ward-Prowse dhe Armstrong filluan në mesfushë për Southampton | Catherine Ivill / Getty Images

Stuart Armstrong (RM) – 6/10 – Shpërndarja ishte me të vërtetë mbresëlënëse, duke tërhequr disa diagonale të fushës kryq dhe një pasim të bukur për herë të parë për të dërguar Adams duke u larguar në gjysmën e dytë.

James Ward-Prowse (CM) – 8/10 – Bërtiti traversën në shkëmbimet hapëse me një kënd të lëkundur, para se të zgjidhte Walker-Peters në ndërtimin e hapës deri te hapja e Shenjtorëve. Instrumental për Southampton – lëvizi topin me zgjuarsi dhe nxori topin nga topi.

Ibrahima Diallo (CM) – 7/10 – Mopped deri në mënyrë të tmerrshme në pjesën e prapme në një numër rastesh, veçanërisht në pjesën e dytë me një hap të shpejtë për të hequr Pepe.

Theo Walcott (LM) – 6/10 – Ndërroi krahët me Armstrong në disa raste. Dukej e mprehtë dhe e gjallë, e lidhur mirë me Adams.

Che Adams, Rob Holding
Adams filloi në krye për Southampton | Catherine Ivill / Getty Images

Danny Ings (ST) – 6/10 – përplasi postimin në fillim të pjesës së dytë pasi mundi prapavijën e Arsenalit me ritëm. Vërtetë i mprehtë, i dobishëm në udhëheqjen e shtypit të Shenjtorëve.

Che Adams (ST) – 6/10 – Pothuajse hapi rezultatin me një vrapim të fortë solo, por u mbajt larg nga një pritje e ulët e Leno. U zëvendësua me 13 minuta të mbetura.

Dan N’Lundulu – 5/10

Shane Long – N / A

Kyle Walker-Peters, Cedric Soares
Cedric filloi në mbrojtjen e majtë për Arsenalin | Catherine Ivill / Getty Images

Bernd Leno (GK) – 6/10 – Zbriti shpejt për të mohuar Adams me një pritje të zgjuar, refleks në pjesën e parë.

Hector Bellerin (RB) – 6/10 – Dilte përpara më shpesh në pjesën e dytë pasi Arsenal pa më shumë topin, para se të zëvendësohej në 70 minuta.

Rob Holding (CB) – 6/10 – U prezantua me një nga hapjet më premtuese të Arsenalit, por gjuajti topin nga një kënd në pjesën e dytë.

Gabriel (CB) – 5/10 – Rrahur shumë lehtë nga Adams ndërsa sulmuesi i Southampton ishte afër hapjes së rezultatit, para se të kthente krosimin e Walker-Peters në rrjetën e tij

Cedric Soares (LB) – 6/10 – Duke luajtur në një rol më pak të njohur si mbrojtës i majtë, i bombarduar përpara në çdo mundësi të dhënë dhe dukej i gjallë. Kaloi në të djathtë mbrapa kur Bellerin u largua.

Willian, James Ward-Prowse
Willian ishte përsëri në Arsenal duke filluar XI | Catherine Ivill / Getty Images

Granit Xhaka (CM) – 5/10 – I kapur nga topi në disa raste nga shtypi energjik i Southampton, i paaftë të ketë një ndikim të qartë në lojë.

Mohamed Elneny (CM) – 5/10 – I kapur në posedim thellë brenda gjysmës së tij në ndërtimin e hapës deri në hapjen e Southampton. Zëvendësohet pak para shenjës së orës.

Willian (CAM) – 5/10 – Dukej më efektiv në rolin numër 10 kur ai hyri në top – por ai u fut brenda dhe jashtë procedurave dhe loja kaloi kryesisht pranë tij.

Kyle Walker-Peters, Gabriel Martinelli
Martinelli filloi në frontin e Arsenalit tre | Catherine Ivill / Getty Images

Nicolas Pepe (RW) – 6/10 – Me të vërtetë u rrit në lojë dhe ishte lojtari më i mirë i Arsenalit në pjesën e dytë. Ngacmoi Nketiah në pjesën e dytë me një goditje të mençur, para se të dërgonte partnerin e tij të goditjes me një top të shkëlqyer.

Eddie Nketiah (ST) – 5/10 – Kombinuar mirë me Pepe në pjesën e dytë, para se të shikonte një përpjekje të devijonte gjerë. Kishte shanset më të mira të lojës për Arsenalin, por përpjekja e tij për një distancë e afërt u mbajt jashtë nga Forster.

Gabriel Martinelli (LW) – 6/10 – Bënë një vrapim të mrekullueshëm prapa vijës së Southampton nga një goditje e lirë e Arsenal, por nuk arriti të bënte një lidhje të pastër me një goditje të topit në ajër. Krejtësisht i gjallë, dukej lojtari më i rrezikshëm i Arsenalit para se të zëvendësohej në 57 minuta.

Thomas Partey – 5/10

Bukayo Saka – 6/10

Alexandre Lacazette – 5/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu