Bukayo Saka rrëmbeu një gol dhe një asist ndërsa Arsenali siguroi një fitore të Ligës Premier 3-1 ndaj Southampton.

Loja filloi me fluturim kur Stuart Armstrong brenda tre minutash gjuajti gjysmën e topit në shtëpi të James Ward-Prowse. Epërsia e tyre zgjati shumë, me Nicolas Pepe që kapte topin në fund të Granit Xhaka dhe e kalonte Alex McCarthy menjëherë pas.

Më pas Gunners morën epërsinë pak para pushimit. Pasimi i shkëlqyeshëm i Lacazette lejoi Saka të rrumbullakosë McCarthy para se ta godiste topin në rrjetën e zbrazët.

Me 20 minuta të mbetura, Arsenal e vuri ndeshjen pa dyshim. Lëvizja filloi me një top të shkëlqyer nga Cedric Soares i cili gjeti Saka, i cili më pas e tërhoqi përsëri në Lacazette për të rrëshqitur në shtëpi.

Këtu janë tuajat Shenjtorët dhe Topçinjë vlerësimi i lojtarit nga bregu i jugut …

FBL-ENG-PR-SOUTHAMPTON-ARSENAL
Valery zëvendësoi Kyle Walker-Peters të dëmtuar në mbrojtësin e djathtë | ANDY RAIN / Getty Images

Alex McCarthy (GK) – 5/10 – Bëri një pritje të shkëlqyeshme nga Lacazette brenda minutës së parë, por gabimisht gjykoi gjërat për golin e Saka. Ndoshta duhet të kishte shpëtuar edhe të parën.

Yan Valery (RB) – 5/10 – Dukej pak i lëkundur në atë që ishte fillimi i tij i parë i sezonit në kampionat. U shpëlava plotësisht nga Pepe për golin e parë të Arsenalit.

Jan Bednarek (CB) – 6/10 – Bëri çmos për të ndaluar rrjedhën me katër përgjime mbresëlënëse, por Arsenali hapi mbrojtjen disa herë.

Jack Stephens (CB) – 6/10 – Mbingarkesa në pjesën e pasme çoi në hapjen e Arsenalit. Ai u shërua mirë pas kësaj, duke mos bërë shumë gabim.

Jake Vokins (LB) – 6/10 – Gjetur kokën e Adams me një top të përsosur në pjesën e parë, por mund të kishte bërë shumë më mirë në ndërtimin e dytë për Gunners.

FBL-ENG-PR-SOUTHAMPTON-ARSENAL
Armstrong hapi rezultatin për Shenjtorët | ANDY RAIN / Getty Images

Stuart Armstrong (RM) – 7/10 – Interpretuesi më i mirë i skuadrës së tij. Mori qëllimin e tij shumë mirë dhe ofrimi i tij ishte i jashtëzakonshëm.

Ibrahima Diallo (CM) – 5/10 – Disa herë pa kokë. Përmirësuar pasi ai u transferua në mbrojtësin e majtë për të lehtësuar prezantimin e Nathan Redmond.

James Ward-Prowse (CM) – 7/10 – Dorëzimi i tij i setit ishte afër perfektit gjatë gjithë mbrëmjes. Mund të kisha lehtësisht më shumë se një asistim.

Theo Walcott (LM) – 5/10 – Hyri në disa zona premtuese, por topi përfundimtar mungonte. Nevoja për t’i dhënë ekipit të tij më shumë.

Ishte një mbrëmje zhgënjyese për Ings
Ishte një mbrëmje zhgënjyese për Ings | Marc Atkins / Getty Images

Che Adams (ST) – 5/10 – Shkoi afër me një goditje me kokë të zgjuar në pjesën e parë. Disa herë, ai ishte fajtor për disa vendimmarrje të dobët.

Danny Ings (ST) – 5/10 – Nuk arrita të shfrytëzoja disa gjysmë shanse para se të zhytej. Jo nata e tij.

Nathan Redmond – 5/10 – Pak ndikim pasi të keni ardhur.

Daniel N’Lundulu – 6/10 – Vendosi veten por asgjë nuk i prishi.

Caleb Watts – 6/10 – Një debutim i zënë, nëse jo i bujshëm në Premier League.

Cedric Soares, Jan Bednarek
Cedric po përballej me ish punëdhënësit e tij | Marc Atkins / Getty Images

Bernd Leno (GK) – 7/10 – Ishte i besueshëm kur u thirr në veprim, duke bërë katër mbrojtje.

Hector Bellerin (RB) – 7/10 – Bëri shumë mirë. Nuk shkaktoi shumë probleme nga Shenjtorët dhe regjistroi dy kryqe të sakta.

Rob Holding (CB) – 7/10 – Ishte fajtor për disa pasime të gjata, por mbrojti mjaft mirë. Pozicionimi i tij ishte një moment i rëndësishëm gjatë gjithë kohës.

David Luiz (CB) – 7/10 – Një çift i gabimeve në përqendrim në fund mund t’i kushtonte skuadrës së tij. Për më tepër, ai ishte mirë.

Cedric Soares (LB) – 8/10 – Bëri shumë mirë kur u kthye në ish-klubin e tij. Mbrojtur mirë dhe pasimi i tij i shkëlqyeshëm filloi lëvizjen që çoi në golin e tretë të Arsenalit.

Granit Xhaka
Xhaka krijoi një gol për skuadrën e tij | Naomi Baker / Getty Images

Granit Xhaka (CM) – 7/10 – Topi i tij i peshuar në mënyrë perfekte krijoi golin e parë. Dukej më pak mbresëlënëse kur Partey shkoi jashtë.

Thomas Partey (CM) – 7/10 – Shfaqje luftarake. Ai luftoi kundër shtypit të Southampton me trimëri dhe rrallë dukej i tërbuar.

Emile Smith-Rowe (AM) – 7/10 – Mbajti topin në mënyrë efektive gjatë gjithë kohës. Tërheqja e tij përmes dëmtimit ishte shqetësuese. Tifozët e Arsenalit do të shpresojnë se nuk është serioze.

Nicolas Pepe
Pepe tregoi gjakftohtësi të mirë për të ngritur rezultatet | Marc Atkins / Getty Images

Nicolas Pepe (RW) – 7/10 – Nuk jam i sigurt se çfarë po bënte për golin e parë të Southampton, për fat të mirë ai e kompensoi atë disa minuta më vonë me një gol të marrë mirë.

Alexandre Lacazette (ST) – 8/10 – Nuk mund të konvertohet një-në-një brenda minutës së parë. E përgatitur për këtë duke vendosur Saka dhe më pas duke e vendosur ndeshjen përtej Southampton me një fund joortodoks.

Bukayo Saka (LW) – 9/10 – Vrapim seriozisht mbresëlënës dhe përfunduar me ritëm. Asistimi i tij për golin e Lacazette ishte gjithashtu i shkëlqyeshëm. Si është ky djalë vetëm 19 vjeç?

FBL-ENG-PR-SOUTHAMPTON-ARSENAL
Willian hyri në lojë në pjesën e dytë | ANDY RAIN / Getty Images

Willian – 7/10 – Ishte i përfshirë në golin e tretë sekonda pasi erdhi në lojë.

Mohamed Elneny – 6/10 – Gjërat shored up.

Joe Willock – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu