Tottenham shënoi fitore të pasme në Premier League për herë të parë këtë vit ndërsa autogoli i Tosin Adarabioyo u dha atyre një fitore 1-0 ndaj Fulham në Craven Cottage të Enjten.

Vizitorët morën epërsinë në mes të gjysmës së parë, me një krosim të ulët të Son Heung-min të ndihmuar nga Dele Alli përpara se të drejtohej pa dashje në shtëpi nga mbrojtësi i Cottagers Adarabioyo.

Fulham mendoi se ata do të kishin barazuar rezultatin përtej orës, me Josh Maja duke treguar reagime të mprehta për ta gjetur vendin në kutinë para se të gjuante topin në këndin e poshtëm, por qëllimi u përjashtua ashpër për hendboll pas një kontrolli të VAR .

Fulham vazhdoi të bënte presion në kërkim të një barazimi, por ata dështuan të krijojnë ndonjë rast të vërtetë me tehe Spurs mbaruan fituesit 1-0.

Kjo është pikat kryesore të ndeshjes, tani për ata Fulham dhe vlerësimet e lojtarëve të Tottenham.

Matt Doherty, Tosin Adarabioyo
Tosin Adarabioyo mbajti vendin e tij në Fulham duke filluar XI | Pishinë / Getty Images

Alphonse Areola (GK) – 6/10 – Nuk është testuar aq sa do të priste në pjesën e parë. Më në fund u thirr në veprim nga Harry Kane vonë dhe qëndroi i gjatë kur pala e tij kishte nevojë për të.

Ola Aina (RB) – 7/10 – Liria e Fulhamit kishte të drejtë dhe dukej e rrezikshme kur copëtohej brenda. Një tjetër shfaqje e mirë në atë që dëshmon se është një sezon mbresëlënës.

Joachim Andersen (CB) – 6/10 – Dukej një kërcënim sa herë që dilte për setet e Fulham. Fituoi shumicën e dueleve të tij ajrore dhe ishte i qëndrueshëm gjatë gjithë kohës.

Tosin Adarabioyo (CB) – 6/10 – Fatkeqësi për të shënuar në rrjetën e tij në pjesën e parë. Mblodhi veten pas pengesës së hershme dhe dukej mirë në tërësi.

Antonee Robinson (LB) – 7/10 – Gjithmonë i gatshëm të zgjasë prapavijën e Spurs dhe të anashkalohet nga njeriu i tij në disa raste kur zotëronte.

Ruben Loftus-Cheek
Ruben Loftus-Cheek shikon për të kontrolluar topin | Pishinë / Getty Images

Harrison Reed (CM) – 6/10 – I zellshëm dhe luftarak në qendër të fushës. U përpoq të zhvillonte luftën në Spurs, por shpesh e gjente veten të mbushur me njerëz dhe ishte i detyruar të shkonte prapa.

Mario Lemina (CM) – 6/10 – Ka humbur një rast të lavdishëm herët për t’i dhënë epërsinë skuadrës së tij. Lojëra të thurura së bashku në mesfushë por duhej të tregonin më shumë cilësi në të tretën e fundit.

Ruben Loftus-Cheek (CM) – 7/10 – Tregoi një dëshirë të madhe për të përzënë anën e tij përpara dhe për të mbajtur topin sa herë që zotëronte topin. Përdori mirë forcën e tij dhe shfaqte gjakftohtësi të mirë kur lidhte lojën.

Matt Doherty, Ademola Lookman
Ademola Lookman u përpoq të shmanget nga mbrojtja e Spurs | Pishinë / Getty Images

Ivan Cavaleiro (RW) – 6/10 – Përbënte një kërcënim nga pjesët e vendosura dhe gati sa nuk kishte një gol në barazimin e Fulham. Ishte i gjallë në top, por mundohej të krijonte vetë ndonjë rast të qartë.

Josh Maja (ST) – 5/10 – Gëlltitet pak nga linja e pasme e Tottenham, por vazhdoi të punojë dhe ishte për të ardhur keq kur pashë golin e tij të dështuar për hendboll në ndërtim.

Ademola Lookman (LW) – 6/10 – Ngjashëm me Ivan Cavaleiro në krahun e kundërt, ish-njeriu i Evertonit dukej me shkëlqim, por vazhdimisht e gjente veten më të madh se sa herë që merrte kokën lart dhe shikonte të voziste në mbrojtjen e Spurs.

Andre-Frank Zambo (CM) – 6/10

Aleksandar Mitrović (ST) – 5/10

Joe Bryan (LB) – 6/10

Ademola Lookman, Davinson Sanchez
Davinson Sanchez kërkon të pastrojë linjat e tij | Pishinë / Getty Images

Hugo Lloris (GK) – 7/10 – Një shfaqje e mirë nga numri një i Spurs-it, i cili ka ardhur për kritika vonë. Prodhoi një pritje shumë të zgjuar në pjesën e dytë për të ruajtur epërsinë e ekipit të tij dhe tregoi trajtim të mirë vonë, ndërsa presioni filloi të rritet.

Matt Doherty (RB) – 6/10 – Luftuar për të përballuar Ademola Lookman nganjëherë, por i qëndroi detyrës së tij dhe doli në krye.

Davinson Sanchez (CB) – 6/10 – Një performancë pa gabime e cila është për një kompliment po aq të mirë sa mund t’i jepni mbrojtësit të çrregullt. Beenshtë thënë qartë që t’i përmbahemi bazave dhe duket shumë më e sigurt për të.

Toby Alderweireld (CB) – 6/10 – Mbajti gjërat e thjeshta duke luajtur topin e lehtë në mesfushë dhe u mbrojt mirë në tërësi.

Ben Davies (LB) – 5/10 – Rrahur shumë lehtë sa herë që ai ishte përballur me një situatë një-në-një dhe nuk e mbështeste atë sulm sa herë që Spurs kërkonte të thyhej.

Harrison Reed, Dele Alli
Dele Alli përpiqet ta ulë topin | Pishinë / Getty Images

Tanguy Ndombele (CM) – 5/10 – Vendosi veten por kishte shumë pak ndikim në lojë para se të tërhiqej për Erik Lamela në pjesën e dytë.

Pierre-Emile Hojbjerg (CM) – 7/10 – U përfshi pas partnerëve të tij në mesfushë dhe ricikloi gjithçka që i dilte përpara. Ishte thelbësore për fitoren e Spurs ndërsa Fulham kërkoi të bënte gol për barazimin vonë.

Dele Alli (AM) – 8/10 – Luajti një pjesë thelbësore në hapjen e Spurs ndërsa ai vazhdoi vrapimin e tij në kuti pasi ushqeu Birin. Jo në rastin më të mirë të tij, por mund të shihni urinë për të filluar sulme dhe për ta futur veten në kutinë.

Harry Kane
Harry Kane udhëhoqi vijën e Spurs | Pishinë / Getty Images

Gareth Bale (RW) – 7/10 – Dukej e rrezikshme në gjysmën e kthesës dhe ndezi sulmin e Spurs i cili çoi në hapës. Tërhequr në mes të pjesës së dytë, por mund të jetë i kënaqur me performancën e tij.

Harry Kane (ST) – 5/10 – Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me një goditje me kokë nga një distancë e afërt në pjesën e parë. Një nga 90 minutat më të qeta që ka të ngjarë të shihni nga Anglia.

Djali Heung-min (LW) – 5/10 – Top i bukur në kutinë ndërsa Spurs kaloi përpara në mbrëmje. Nuk kishte ndikimin e tij të zakonshëm duke shkuar përpara për pjesën më të madhe të lojës dhe dukej i lodhur në pjesën e dytë.

Lucas Moura (LW) – 6/10

Moussa Sissoko (CM) – 6/10

Erik Lamela (RW) – 7/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu