Manchester United i dha fund fitores me 21 fitore të Manchester City, me golat e Bruno Fernandes dhe Luke Shaw duke i dhënë Djajve të Kuq një fitore 2-0 ndaj rivalëve të tyre në Etihad Stadium të Dielën pasdite.

Loja filloi një mrekulli të pabesueshme kur Anthony Martial u rrëzua në fushë nga Gabriel Jesus pas vetëm 34 sekondash. Bruno Fernandes më pas arriti të shtrydhë penalltinë rezultuese Ederson për të hapur rezultatin.

Pas këtij ngecjeje të hershme Qyteti u mblodh, duke gdhendur disa mundësi premtuese, pa arritur kurrë aq afër nivelit të rezultateve.

Pas pushimit United do të dyfishonte epërsinë përmes Luke Shaw, i cili drejtoi gjatësinë e fushës përpara se të luante një-dy me Marcus Rashford dhe të vendoste topin në këndin e poshtëm. Përsëri, City u përpoq të godiste mbrapa, por ata u kufizuan nga një mbrojtje mbresëlënëse e United.

Rezultati e çon skuadrën e Ole Gunnar Solskjaer në vendin e dytë në tabelën e Premier League, megjithëse ata mbeten 11 pikë larg rivalëve të tyre në Manchester.

Këtu janë tuajat Cityzens dhe Djajtë e Kuq vlerësimet e lojtarëve nga Etihad Stadium …

Joao Cancelo, Anthony Martial, Mike Dean
Cancelo kishte një lojë të vështirë | Pishinë / Getty Images

Ederson (GK) – 6/10 – Bëri një ndalesë të fortë nga Martial në pjesën e dytë. Pak mund të bënte për qëllimet.

Joao Cancelo (RB) – 5/10 – Gjykoi gabimisht përgjimin e tij keq në ndërtimin e dytë te United. Përgjithësisht luftonte në mbrojtje me Shaw, Rashford dhe Martial duke shfrytëzuar hapësirën e lënë nga vrapimet e tij të përparuara.

John Stones (CB) – 6/10 – Drove ekipin e tij përpara nga mbrapa dhe fitoi gjashtë nga tetë duelet e tij. Ndoshta mund të kishte bërë më shumë për të parandaluar shënimin e Shaw.

Ruben Dias (CB) – 6/10 – Jo shumë keq. Kalimi i tij ishte i dukshëm dhe ai nuk mund të fajësohet për asnjë nga sulmet e United.

Oleksandr Zinchenko (LB) – 6/10 – Ndoshta mund të kishte ofruar më shumë në fazën e sulmit. Të fortë në mbrojtje, edhe pse Wan-Bissaka dhe James ofruan pak.

Daniel James, Kevin De Bruyne, Oleksandr Zinchenko
Mesfusha e Qytetit pa shumë top | Pishinë / Getty Images

Rodri (DM) – 7/10 – Bënë mjaft mirë si në zotërim ashtu edhe jashtë tij. Pozicionimi dhe koha e tij e ndihmuan atë të grumbullojë tre trajtime dhe ai ishte i pastër në top. Spanjolli gjithashtu shkoi afër golit në pjesën e dytë.

Kevin De Bruyne (CM) – 7/10 – Bënë një varg gabimesh themelore para pushimit. Ai u përpoq me duar të veta për të kthyer gjërat për ekipin e tij, duke mbledhur tetë pasime kryesore.

Ilkay Gundogan (CM) – 6/10 – U shfaq në të gjithë vendin për të ndihmuar në thurjen e lëvizjeve kaluese të anës së tij rreth kutisë. Zbehet ndërsa gjërat përparonin.

Anthony Martial, Gabriel Jesus, Ruben Dias
Sfida e ngathët e Jezuit e uli Martialin në kutinë | Pishinë / Getty Images

Riyad Mahrez (RW) – 5/10 – Kombinuar mirë me Cancelo për t’i dhënë Luke Shaw disa probleme në fazat fillestare. Ndërsa gjërat mbanin, ai e mbante topin për një kohë të gjatë.

Gabriel Jesus (ST) – 5/10 – Filloi me fillimin më të keq të mundshëm duke pranuar një penallti pas më pak se 40 sekondash. Ishte i përfshirë në sulmet më premtuese të qytetit, por nuk mund të ndreqte gabimin e tij.

Raheem Sterling (LW) – 4/10 – Nuk mund ta përfundojë renditjen e tij pa rezultat kundër rivalëve të hidhur të skuadrës së tij. Ai shkaktoi disa probleme në fillim, por Wan-Bissaka e futi në xhep shumë shpejt. Humbur një shans të madh në fund.

Phil Foden
Fode u soll me 20 minuta për të shkuar | Pishinë / Getty Images

Kyle Walker – 6/10 – Pasi ai hyri, City pushoi së copëtuari djathtas.

Phil Foden – 6/10 – Shtoi erëz në sulmin e City-s sapo ai hyri. E çuditshme që ai nuk e filloi.

Luke Shaw
Shaw shënoi golin e tij të parë që nga marsi i vitit 2020 | Pishinë / Getty Images

Dean Henderson (GK) – 7/10 – Ai hyri në këpucët e David de Gea me bujë minimale. Më shumë shfaqje si kjo dhe nuk do të vonojë shumë derisa ai të marrë vendin numër një përgjithmonë.

Aaron Wan-Bissaka (RB) – 8/10 – Edhe një herë bëri mirë për të heshtur Sterling. Pesë përgjimet e tij ishin një lojë e lartë.

Victor Lindelof (CB) – 7/10 – Përmban Qytetin mjaft efektivisht, duke ndjekur vrapimet e tyre të shumta prapa.

Harry Maguire (CB) – 7/10 – Ekran i rehatshëm. Ai u mor me Jezusin me lehtësi dhe regjistroi një nëntë lexim mbresëlënës.

Luke Shaw (LB) – 8/10 – Goli i tij në pjesën e dytë ishte mbase momenti i tij më i mirë në një fanellë të United. Mbrojtur edhe me disiplinë.

Fredi
Fred i mbajti gjërat thjeshtë në mesfushë | Laurence Griffiths / Getty Images

Scott McTominay (CM) – 7/10 – I mbajtur i lidhur me Gundogan gjatë gjithë kohës, duke u siguruar që ai të duhej të punonte për çdo pëllëmbë të hapësirës.

Fred (CM) – 7/10 – Kaloi nëpër shumë lëvizje dhe i dha ekipit të tij një bazë të fortë për të nisur kundërsulmet e tyre. Gjithashtu, më e rëndësishmja, ai regjistroi një arrëmyshk.

Bruno Fernandes (AM) – 7/10 – Nuk bëri asnjë gabim nga vendi i ngjarjes. Drifted brenda dhe jashtë loje, por krijoi disa raste për ekipin e tij.

Ruben Dias, Anthony Martial
Martial ishte përmirësuar shumë përpara | Pishinë / Getty Images

Daniel James (RW) – 6/10 – Më pak i rrezikshmi nga sulmuesit e United me pak diferencë. Shtypur mirë herë pas here.

Anthony Martial (ST) – 8/10 – Fitoi penalltinë për skuadrën e tij me një vrapim ambicioz brenda zonës. Ishte një shfaqje shumë më e mirë gjithashtu në të gjithë raundin. Ai i lidhi gjërat në mënyrë efektive, por humbi një rast shumë të lehtë në pjesën e dytë.

Marcus Rashford (LW) – 7/10 – Ai padyshim që ende nuk është në 100% fizikisht, por bëri mirë këtu. Ishte gjithmonë pozitiv dhe tregonte gjakftohtësi për të asistuar në golin e Shaw. U mor pasi pësoi një goditje në këmbë.

Mason Greenwood – 6/10 – Shtoi edhe më shumë ritëm sulmit të United dhe u mbrojt kur kërkohej.

Nemanja Matic – N / A

Brandon Williams – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu