Një barazim i minutës së 89-të të Vinicius Jr i dha Real Madridit të Zinedine Zidane një barazim 1-1 me Real Sociedad të hënën në mbrëmje, duke i lënë ata pesë pikë prapa drejtuesve të La Liga Atletico Madrid përpara derbit të fundjavës.

Los Blancos kishin më shumë topin dhe dominuan mundësitë për shënimin e golave ​​në periudhën e parë, duke grumbulluar 12 përpjekje para pjesës së parë. Më afër që ata arritën në thyerjen e bllokimit ishte pas 22 minutash, kur një krosim i prerë i Lucas Vazquez mund të drejtohej vetëm në bar nga Mariano, para se përpjekja e Marco Asensio për kërcimin të bllokohej në linjë nga Robin Le Normand.

Një shkulje sulmuese në formacionin e Real Madrid në interval i dha vizitorit të tyre hapësirë ​​dhe kohë shumë më tepër në top dhe, në 55 minuta, ata e shfrytëzuan atë në maksimum. Një lëvizje e shkëputur çoi në Nacho Monreal duke kapërcyer fantastikisht që Portu të drejtohej në këndin e sipërm përmes pjesës së poshtme të shiritit.

Njerëzit e Zidane kontrolluan lojën që nga ajo kohë dhe kërkuan të barazonin lojën gjatë gjithë pjesës së dytë, duke marrë përfundimisht shpërblimin e tyre në minutën e 89-të, kur zëvendësuesi Vinicius Jr goditi në shtëpi nga një tjetër krosim cilësor nga Vazquez. Kjo përpjekje e fundit e fitoi Los Blancos një barazim që i mban ata në vendin e tretë, në nivelin e pikëve me Barcelonën.

Tani, le të shkojmë në vlerësimet e lojtarëve të Real Madrid …

Thibaut Courtois (GK) – 6/10 – Duket pak i lëkundur me trajtimin e tij disa herë, por bëri dy pritje dhe nuk mund të bënte asgjë në lidhje me goditjen e Portu për golin e La Reales.

Lucas Vazquez (RB) – 8/10 – Zgjati krahun e djathtë në mënyrë të shkëlqyeshme dhe dërgoi cilësi reale në kuti, duke grumbulluar katër pasime kryesore, përfshirë asistimin për barazimin e vonë.

Raphael Varane (CB) – 7/10 – Përdori ritmin e tij për të shënuar sulmuesin në formë të La Ligas Aleksander Isak jashtë loje, duke mos i dhënë atij një nuhatje të golit gjatë gjithë kohës kur ai bëri tre rikuperime të topit dhe katër largime.

Nacho (CB) – 7/10 – I mbuluar mirë për Ferland Mendy kur ai u kap në fushë dhe menaxhoi mirë ritmin e Portu, duke bërë tre ndërhyrje dhe disa spastrime kryesore në zonën e tij të penalltisë.

Ferland Mendy (LB) – 6/10 – Si zakonisht e gjeti veten në pozicione të përparuara dhe ishte kërcënimi kryesor i anës së tij nga e majta, por nuk arriti të menaxhonte mjaft një produkt përfundimtar. Lëreni anën e tij poshtë ndërsa ai u rrah në shtyllën e pasme nga Portu për golin.

Ander Guevara, Toni Kroos, Casemiro
Real Madrid dominoi mesfushën por nuk mund ta shkruaj me germë | Gonzalo Arroyo Moreno / Getty Images

Casemiro (DM) – 6/10 – Siguroi një ekran të mirë përpara katër pjesëve të pasme me tre rikuperime topash, por çuditërisht nuk mund të përsëriste formën e tij të zakonshme para portës, duke mos arritur një përpjekje të vetme në shenjë nga shtatë përpjekjet.

Luka Modric (CM) – 6/10 – Gjetën xhepa të vogël të hapësirës për një efekt të mirë dhe patën disa përpjekje të mira për të shënuar, por në përgjithësi nuk mund ta godisnin mjaft mirë autoritetin e tij në ndeshje, dhe ishte i fiksuar pasi dukej i butë.

Toni Kroos (CM) – 7/10 – E gjeti veten vazhdimisht në top dhe ishte në gjendje të diktonte lojën për Los Blancos, duke mbajtur një saktësi të pasimit prej 89% dhe duke luajtur dy topa kryesorë.

Marco Asensio (RW) – 6/10 – Tregoi një klas absolut me disa prekje të shkëlqyera dhe ishte shumë i pafat që nuk shënoi në pjesën e parë ndërsa Le Normand pastroi përpjekjen e tij. Dukej i aftë të ndryshonte rrjedhën e lojës, por u hoq në orë.

Mariano (ST) – 4/10 – Kishte një mundësi reale me të cilën ai goditi shiritin, por u la i izoluar gjatë, duke bërë vetëm 12 prekje para se të dilte.

Isco (LW) – 7/10 – Drifted brenda gjatë dhe ishte në gjendje të prodhojë disa prekje të bukur për të krijuar mundësi për shokët e skuadrës, duke bërë katër pasime kryesore.

Rodrygo (RW) – 6/10 – Dukej një kërcënim pasi erdhi, duke marrë rregullisht topin dhe duke vozitur kundërshtarin e tij ndërsa bënte një pasim kryesor.

Vinicius Jr (LW) – 8/10 – Përfundoi shkëlqyeshëm vonë për të kapur barazimin dhe për të shpëtuar pikën për skuadrën e tij në paraqitjen e tij të 100-të për Los Blancos.

Hugo Duro (ST) – 5/10

Federico Valverde (CM) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu