Real Madrid shënoi pikë me rivalët e lagjes Atletico në krye të La Liga pasi mundi Eibar 3-1.

Los Blancos gradualisht po hyjnë në hapin e tyre pas një fillimi të ngadaltë të sezonit, dhe ata dolën me shpejtësi nga bllokimet kundër një skuadre që kishte pësuar vetëm dhjetë gola në 13 ndeshjet e tyre të para në La Liga.

Nuk është për t’u habitur, ishte Karim Benzema ai që i dha gjërat duke u mbështjellur, ndërsa ai mblodhi topin e shijshëm të Rodrygo të zhytur në majë për të hapur rezultatin pas gjashtë minutash. Francezi më pas u kthye në ofrues më pak se dhjetë minuta më vonë, pasi arriti me shkëlqim në vijën paraprake përpara se të shkurtonte që Luka Modric të qëllonte në çatinë e rrjetës.

Luka Modric
Luka Modric shënoi të dytin e Realit me një lëvizje në rritje | Juan Manuel Serrano Arce / Getty Images

Reali u tërhoq nga përpjekjet e bujshme të Kike, por qëllimi i vonë i Lucas Vazquez – i vendosur përsëri nga Benzema – siguroi që ata të barazohen me Atletico në pikë, edhe pse skuadra e Diego Simeone ka dy ndeshje në dorë.

Ja 90 minutavlerësimet për ekipin e Zinedine Zidane.

Spanja Dëgjoni GIF nga ElevenSportsBE - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Thibaut Courtois (GK) – 6/10 – Disa pritje të bëra dhe në përgjithësi mbizotëruese në ajër. Një ditë e mirë në zyrë për belgun.

Dani Carvajal (RB) – 7/10 – Reali është një ekip shumë më i mirë me aftësinë e Carvajal dhe të disponueshëm – prandaj pse ai u njoh kohët e fundit nga 90 minuta si mbrojtës i djathtë i klasit botëror.

Raphael Varane (CB) – 6/10 – Të rehatshëm në posedim dhe të siguruar në ajër.

Sergio Ramos (CB) – 6/10 – Jo një nga lojërat më me ndikim të Ramos, por ai i shurdhoi gjërat mirë pasi goditja e shkëlqyer e Kike u kap E vërtetë i ftohtë

Ferland Mendy (LB) – 7/10 – Tronditje, tmerr – Mendy në vend të Marcelo dhe tre pikë të tjera në çantë.

GIF Modric Festimi nga ElevenSportsBE - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Luka Modric (CM) – 8/10 – Nuk ka absolutisht asnjë mënyrë që ky njeri të jetë 35 vjeç, por me sa duket ai është. Ende rrëshqet pa u lodhur, tërheq aftësi të mëndafshtë dhe rrjeta qëllime të mrekullueshme.

Casemiro (CM) – 7/10 –
Solid dhe i besueshëm në bazën e mesfushës, siç është gjithmonë. Një interpretues i klasit botëror që është zam i kësaj ane.

Toni Kroos (CM) – 7/10 – Ndoshta më pak efektivi i mesfushës tre të Realit, por a e jep ndonjëherë topin? Jo, në thelb.

La Liga Benzema GIF nga Real Madrid - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Lucas Vazquez (RW) – 7/10 – Një prekje e ngathët e parë e lejoi Eibar të kthehej në lojë, por u lidh mirë me të Benzema për të vënë në lojë në shtrat.

Karim Benzema (ST) – 9/10 – Një gol, dy asistime dhe një tjetër performancë më e mirë nga lojtari më i mirë i Realit.

Rodrygo (LW) – 8/10 – Moreshtë më mbresëlënës çdo herë që tërheq një fanellë të bardhë. Dakord, Eibar nuk do të jetë prova e tij më e vështirë këtë sezon, por ju mund të mposhtni vetëm atë që keni përpara, apo jo?

Fede Valverde (CM) – 6/10

Marco Asensio (LW) – 6/10Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu