Manchester City bëri punë të lehtë për një Crystal Palace pa Wilfried Zaha ndërsa John Stones shënoi dy herë dhe Kevin De Bruyne regjistroi asistimin e tij të 100-të për klubin në një fitore 4-0 të Dielën në mbrëmje që i çoi ata në vendin e dytë në Premier League.

Stones hapi rezultatin duke tundur me kokë në krosimin e shijshëm të De Bruyne para se Ilkay Gundogan të dyfishojë epërsinë e tij me një përpjekje të harkuar nga jashtë zonës në pjesën e dytë.

Ndërkombëtar i Anglisë Stones goditi një tjetër nga një cep përpara se Raheem Sterling goditi një goditje të bukur të bukur pas Vicente Guaita vonë për të mbyllur rezultatin.

Fitorja e sheh Qyteti hidhen përpara Liverpool, Leicester dhe Tottenham në vendin e dytë, vetëm dy pikë prapa liderëve të ligës Manchester United me një lojë në dorë ndaj rivalëve të tyre lokalë. Pallati janë poshtë në të 13-tën.

Këtu janë vlerësimet e lojtarëve tuaj City dhe Palace.

Ederson (GK) – 6/10 – Kisha shumë, shumë pak për të bërë. Por është një tjetër hap i pastër në garën për Dorezën e Artë, një garë që ai tani e udhëheq me nëntë.

Kyle Walker (RB) – 6/10 – Duhet të ketë një pikë të ankoruar për një gjuajtje të gabuar. Dukej mjaft i ndryshkur në krahasim me shokët e tij të ekipit mbrojtës të cilët të gjithë impresionuan.

Ruben Dias (CB) – 7/10 – Një shfaqje tjetër e qetë dhe e sigurt nga përfaqësuesi i Portugalisë. Qyteti ka qenë i papërshkueshëm nga uji në anën e pasme në javët e fundit dhe paraqitjet e vazhdueshme të Dias kanë qenë kryesore.

John Stones (CB) – 9/10 – Vazhdoi rilindjen e tij me një dyfish, së pari duke hapur rezultatin me një goditje të bukur me kokë nga krosimi i De Bruyne para se të godiste në shtëpi topin e lirë nga një pjesë e caktuar. Ju do të flini mirë nëse ai është në ekipin tuaj të FPL.

Oleksandr Zinchenko (LB) – 7/10 – Shpesh zhvendoset në posedim, duke parë rehat në zonat qendrore – kryesisht sepse ai është mesfushor nga tregtia, me të vërtetë. Pak më pak i rehatshëm kur nevojitet në mbrojtje, por kjo nuk ishte shpesh.

Fernandinho (CM) – 7/10 – Jo aq tërheqës sa partnerët e tij në mesfushë, por e zotëroi shpesh zotërimin dhe fitoi shumë duele ajrore. Përfshirja e tij – një fillim i ligës së parë që nga mesi i dhjetorit – pa Rodri të pushonte.

Ilkay Gundogan (CM) – 8/10 – Mori disa këlyshë në gol përpara se ta arrinte atë në pjesën e dytë, duke hedhur një kaçurrel që Guaita mund të merrte vetëm disa gishta. I qetë dhe i sigurt në zotërim dhe zip topin bukur në sulm.

Kevin De Bruyne (CM) – 8/10 – Grumbulloi asistimin e tij të 100-të për City me një kros të shijshëm për hapjen e Stones. Ishte momenti i një cilësie supreme të nevojshme për të dalë nga bllokimi. Vazhdimisht i përfshirë, por solli rrezet në mes të pikës në pjesën e dytë.

Bernardo Silva (RW) – 5/10 – Ndoshta interpretuesi më zhgënjyes i Qytetit. Pak nga një kalimtar i rastit gjatë gjithë kohës dhe do të ketë nevojë për dalje më kreative për t’u siguruar që ai të mos rrëshqasë në rendin e goditjes.

Gabriel Jesus (ST) – 6/10 – Loja e përgjithshme ishte e mirë dhe ai nuk ishte i nevojshëm për një gol shënues të dielën në mbrëmje. Sidoqoftë, ai nuk ka shënuar në Premier League që nga nëntori, një rekord i cili duhet të adresohet sa më shpejt të jetë e mundur.

Raheem Sterling (LW) – 7/10 – Ngjashëm me Jezusin, Sterling luajti lojën bukur, por thjesht nuk mund të hynte në po aq pozicione shënimi sa kemi parë në sezonet e fundit. Bën një goditje të lirë të shijshme në këndin e sipërm për të katërtin e skuadrës së tij drejt fundit të lojës.

Phil Foden – 6/10 – Kept City dukej kërcënues në sulm me disa shembuj të aftësisë së tij të mëndafshit të driblimit të hedhur gjithashtu.

Ferran Torres – 5/10 – Paraqitje e shkurtër 20 minuta nga Torres, i cili dukej mirë në zotërim.

Joao Cancelo – 5/10 – Ngjashëm me çiftin e mësipërm.

Ilkay Gundogan, Vicente Guaita
Guaita nuk mund të arrijë grevën e Gundogan | Clive Brunskill / Getty Images

Vicente Guaita (GK) – 5/10 – Bukur pa faj për golat. Mund të vetëm të godas një e shtënë në rrugën e Stones për të dytin e lojtarit anglez.

Joel Ward (RB) – 4/10 – Shëtitje e vështirë për Ward, i cili shpesh ndiqte hijet. Dy kënde që ai pranoi rezultoi në gola të City. Vështirë se është faji i tij, por vlen të përmendet.

James Tomkins (CB) – 4/10 –
Nuk mund të pohonte veten në mbrojtje në paraqitjen e tij të pestë në sezonin e ligës.

Gary Cahill (CB) – 4/10 – Fituan disa beteja ajrore, por mungesa e ritmit vërtet tregoi kundër gjashtë frontit të shkathët të City.

Tyrick Mitchell (LB) – 5/10 –
Një shëtitje e ndëshkuar për të riun. Ai do të ketë marrë shumë nga udhëtimi në Etihad, veçanërisht me lojtarë si De Bruyne dhe Sterling në krah.

Andros Townsend (RM) – 6/10 – Vendosni një ndërrim në të djathtë, duke bërë katër trajtime dhe duke e rikuperuar topin shpesh. Thjesht nuk kishte kohë për të treguar aftësinë e tij të kalimit.

James McCarthy (CM) – 4/10 – Mjaft e kotë në posedim, gjë që nuk mund ta përballoni kur City ju lejon kaq pak nga ajo.

Luka Milivojevic (CM) – 5/10 – Ishte më i thellë nga tre mesfushorët qendrorë të Pallatit. Nuk ishte veçanërisht i sigurt me topin kur Eagles ishin në zotërim, por bënë disa ndërhyrje.

James McArthur (CM) – 5/10 – Bëri disa ndërhyrje por nuk ishte një lojë që tregonte cilësitë e tij më të mira.

Eberechi Eze (LM) – 5/10 – Palace mezi kishte ndonjë top, kështu që roli i Eze ishte i kufizuar në një rol mbrojtës. Do të keni më shumë liri në lojërat më të përshtatshme për nivelin e Palace.

Jordan Ayew (ST) – 6/10 – Kishte një ecje të mirë përpara, një lëvizje aq të mirë sa mund të kishte pasur. Provoi disa driblime, goditi në një fazë, por gjithmonë kishte një shkurtim të vështirë.

Jairo Riedewald – 4/10 – Erdhi dhe pati beteja të ngjashme me partnerët e tij në mesfushë.

Michy Batshuayi – 5/10 – Vrapim i vockël rreth përpara. Ndikim i vogël.

Për më shumë nga Jude Summerfield, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu