Burnley u zhvendos nga zona e rënies duke mbajtur një barazim 0-0 ndaj Aston Villa, ku nikoqirët nuk arritën të thyejnë bllokimin pavarësisht se kishin mbi 20 përpjekje për të shënuar.

Vilë dominoi nga fishkëllima e parë dhe synonte të provonte mbrojtjen e Burnley nga të gjitha anët, duke krijuar raste në të dy krahët me sulme të ndërtuara mjeshtërisht. Ata nuk gjetën ndonjë mundësi të qartë, megjithatë, dhe Burnley u zhvillua në lojë pas 20 minutash hapëse për ta bërë atë një fund të fundit të garës.

Anwar El Ghazi pa një goditje dënimi të shkëlqyer të mbrojtur nga Nick Pope menjëherë pas gjysmës së orës, e cila ishte mundësia e pjesës së parë. Clarets ishin të etur për të thyer në banak por nuk kishin sa për të hapur rezultatin, duke dërguar një garë të hapur në gjysmën e kohës në 0-0.

Jack Grealish, Ben Mee
Mbrojtja e Burnley u kthye në gjendjen e tyre më të mirë | Gareth Copley / Getty Images

Villans ishin skuadra që doli më mirë pas pushimit dhe vazhdoi të grumbullojë presionin, por mbrojtja e frymëzuar nga vizitorët panë si El Ghazi dhe Grealish duke kruar kokën.

Burnley dukej se po mbaronte pa avull, por e mbajtën veten në garë që bëri për 15 minutat e fundit të hapura. Ndihej sikur një gol ishte i garantuar dhe duhej të fitohej nga të dyja palët, por me të vërtetë asnjë nga ekipet nuk kishin cilësinë në të tretën e fundit për të rrëmbyer të tre pikët, të përmbledhura nga Tyrone Mings që gjuajti larg nga një goditje e lirë në minutën e 88-të.

Në një çështje zhgënjyese dhe kafaz, ja si vlerësuan lojtarët.

FBL-ENG-PR-ASTON VILLA-Burnley
Mings vazhdoi fillimin e tij të shkëlqyeshëm të sezonit | MOLLY DARLINGTON / Getty Images

Emiliano Martinez (GK) – 7/10 – Nuk e pa topin për 20 minuta dhe më pas u detyrua të vepronte duke tërhequr një goditje të mirë për të mohuar Chris Wood. Më pak i zënë në pjesën e dytë, por gjithmonë i sigurt.

Ahmed Elmohamady (RB) – 5/10 – Elmohamady ishte i etur të bënte përshtypje për atë që është e rrallë në këto ditë Premier League filloi dhe dukej një kërcënim që shkonte përpara, por u përpoq disa herë të frenonte Dwight McNeil.

Kortney Hause (CB) – 7/10 – Nuk humbi një hap në fillimin e tij të parë të sezonit në ligë dhe u fut në mënyrë të përsosur së bashku me Mings për të marrë sulmuesit e Burnley jashtë loje.

Tyrone Mings (CB) – 7/10 – Të sigurt dhe të udhëhequr nga shembulli në mbrojtje, duke mbuluar topa të herëpashershme të gjata dhe duke shpërthyer përpara kur ishte e nevojshme, duke ditur që Hause kishte gjërat të mbuluara në pjesën e pasme.

Matt Targett (LB) – 5/10 – Një mbrëmje më e qetë për Targett, i cili nuk kishte nevojë të shkonte përpara me Grealish duke ndihmuar të dyfishohej me El Ghazi në krahun e majtë.

Jack Grealish, Dwight McNeil
Jack Grealish dukej një kërcënim me çdo prekje të topit | Gareth Copley / Getty Images

John McGinn (CM) – 6/10 – Kontributet e McGinn nuk ishin të rëndësishme në pjesën e parë, por pozicionimi i tij, jashtë lëvizjes së topit dhe mbajtja e tij ishin të shkëlqyera.

Nakamba e Mrekullueshme (CM) – 5/10 – Pjesa e parë e qetë për Nakamba i cili nuk kishte shumë për të bërë, por bëri gjërat e thjeshta me besim dhe përfshiu sulmet e kundërta në mënyrë efikase.

Jack Grealish (CM) – 7/10 – U futën në lojë ndërsa pjesa e parë tërhoqi dhe shfrytëzoi Clarets ndërsa ata u përpoqën të dilnin nga guaska e tyre me disa pasime të lezetshme dhe vrapime të turbullta.

FBL-ENG-PR-ASTON VILLA-Burnley
Ishte një natë zhgënjyese për 25-vjeçarin El Ghazi | LINDSEY PARNABY / Getty Images

Bertrand Traore (RW) – 6/10 – Shtypi me zgjuarsi mbrojtjen e Burnley dhe bashkoi disa lojëra të bukura sulmuese në pjesën e parë, por pa rezultat. Kishte një shans të madh për të mbushur hapësinën e hapjes pas 50 minutash, por nuk e gjuajti topin.

Ollie Watkins (ST) – 5/10 – Watkins lëvizi mbrojtësit mirë në pjesën e parë, por kryesisht u gëlltiti brenda zonës së Burnley. Një natë jashtëzakonisht e qetë, ku anglezi dukej i ulët në vetëbesim.

Anwar El Ghazi (LW) – 6/10 – Holandezi ishte i etur për të marrë topin, por nuk mundi të shënonte për lëmsh. Tetë goditje në portë, por asnjë nuk konvertoi. Duhet të tregojë më shumë ndryshime dhe të ndalojë së mbështeturi në këmbën e tij të djathtë. Mbrëmje e kotë.

Keinan Davis – 5/10

Nick Pope (GK) – 8/10 – Mohoi një goditje të lirë të përsosur nga El Ghazi në një mënyrë të jashtëzakonshme duke e hedhur atë në shiritin në shtrirje të plotë drejt fundit të pjesës së parë.

Matthew Lowton (RB) – 7/10 – Mungesa e një pranie të duhur sulmuese, por shënoi të gjitha kutitë dhe e mbajti El Ghazi në distancë, ndërsa gjithashtu rrëzoi dhe lexoi rrezikun diku tjetër. Performancë inteligjente dhe elastike.

James Tarkowski (CB) – 8/10 – Drejtoi akuzën në mbrojtje për ekipin e tij me një paraqitje agresive, por të matur në pjesën e parë dhe mbajti të heshtur Ollie Watkins gjatë gjithë kohës.

Ben Mee (CB) – 7/10 – Mee shikoi përsëri në të mirën e tij dhe tregoi përvojën e tij ndërsa Villa vazhdoi të trokiste në derë, duke fituar një katër duele ajrore të rëndësishme.

Charlie Taylor (LB) – 7/10 –
Performanca e përqendruar mbrojtëse nga Taylor, etika e palodhshme e punës e të cilit ishte çelësi për Burnley të qëndronte elastik. Kishte një përgjigje për Bertrand Traore në çdo mundësi.

Anwar El Ghazi, Robbie Brady
Robbie Brady ishte i tepërt kundër Villans | Pishinë / Getty Images

Robbie Brady (RM) – 4/10 – Irlandezi nuk arriti të pohojë me të vërtetë veten në pjesën e parë dhe u kap nga sulmuesit e Villa në disa raste, dhe pothuajse lejoi nikoqirët me një top spitali pas pushimit.

Ashley Westwood (CM) – 6/10 – Punoi shumë larg topit dhe ishte i disiplinuar për të ndaluar sulmet, por nuk e goditi aq sa të shkaktonte një kërcënim përpara.

Josh Brownhill (CM) – 5/10 – Loja kryesisht kaloi Brownhill me shanset më të mira të Burnley që vijnë nga topi i gjatë. Nuk u zgjua pas pushimit dhe u kap në posedim një ose dy herë.

Dwight McNeil (LM) – 7/10 –
Larg dhe larg truri më i mirë i futbollit të Burnley. Dukej një kërcënim sa herë që prekte topin dhe përdorte mirë hapësirën përreth tij për të sjellë në lojë shokët e skuadrës, por mungesa e cilësisë nga sulmuesit e lëshoi ​​atë poshtë.

FBL-ENG-PR-ASTON VILLA-Burnley
Chris Wood u shënua jashtë loje nga mbrojtja e përqendruar e Villa | MOLLY DARLINGTON / Getty Images

Jay Rodriguez (ST) – 5/10 – Dukej i mprehtë në pushim dhe provoi të ishte më shumë se vetëm një golashënues duke drejtuar kanalet, por nuk gjeti ndonjë shans të prerë dhe u tërhoq pas një ore.

Chris Wood (ST) – 5/10 – Wood ishte i uritur nga posedimi për pjesën më të madhe, por nuk mund të mblidhte asgjë të rëndësishme kur ishte në të. Ndoshta duhet të ishte zëvendësuar më shpejt sesa me dhjetë minuta për të shkuar.

Ashley Barnes – 5/10

Matej Vydra – 5/10

Erik Pieters – N / A

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu