Golat nga Mehdi Taremi dhe Moussa Marega ishin të mjaftueshme për të nënshkruar një fitore të parë ndaj Juventusit për Porto në Liga e Kampioneve raundi i 16 të mërkurën në mbrëmje.

Brenda dy minutash, ekipi vendas mori një epërsi tronditëse pas një gabimi të tmerrshëm nga Rodrigo Bentancur. Mesfushori luajti përsëri një top dembel ndaj Wojciech Szczęsny, e cila u predikua nga Taremi, i cili rrëshqiti përpara portierit që nxitonte për të hapur rezultatin.

Dhe ai gol provoi të ishte një përcaktues i tempos për pjesën tjetër të pjesës së parë pasi Porto, ta themi troç, dominoi Juventus – duke përdorur një shtyp të lartë (ooohhh biseda fantastike futbolli) për një efekt të shkëlqyeshëm dhe duke shkruar La Vecchia Signora përsëri në gjysmën e tyre.

Fillimi i pjesës së dytë provoi të ishte një kopje e karmës e fillimit të pjesës së parë, pasi një mbrojtës i Juve që u përgjigj u kap nga sulmi i Porto, duke lejuar që Marega të dyfishonte epërsinë e vendasve.

Dhe si pjesa e parë gjithashtu, Dragões kontrolluan procedurat pas kësaj, duke kufizuar vizitorët në goditjet e Danilo në gol nga 40 jardë larg … e cila, jo, nuk është një gjë e mirë. Në minutën e 83-të Juve më në fund vendosi të gjuante nga brenda zonës dhe ata përfunduan duke shënuar me gjak, me mirësjellje të Federico Chiesa pas një loje çuditërisht të mirë nga Adrien Rabiot.

Këtu janë 90 minutaVlerësimet e lojtarëve të Juventus:

Moussa Marega, Giorgio Chiellini
Chiellini hobbled nga i dëmtuari | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Wojciech Szczęsny (GK) – 3/10 – Lënë jashtë për tu tharë nga Bentancur për golin e parë, dhe duhet të kisha bërë më mirë për të dytin.

Danilo (RB) – 3/10 – Ne do ta shprehim në këtë mënyrë, Juve me të vërtetë humbi Juan Cuadrado të mërkurën në mbrëmje.

Matthijs de Ligt (CB) – 3/10 – I riu kaloi një natë të vështirë në zyrë dhe rrallë merrej mirë me shtypin e Portos.

Giorgio Chiellini (CB) – 3/10 – Ashtu si De Ligt ai u përpoq të luante në shtypin e lartë të Portos, dhe më pas u dëmtua në pjesën e parë. Jo mirë.

Alex Sandro (LB) – 2/10 – Një predhë e lojtarit që ai ishte kur u bashkua për herë të parë me Juventusin nga Porto (për ironi) – e majta e mbrojtjes së Juve u shënjestrua nga vendasit për një arsye.

FBL-EUR-C1-PORTO-JUVENTUS
Bentancur ishte e tmerrshme të Mërkurën | MIGUEL RIOPA / Getty Images

Federico Chiesa (RM) – 6/10 – Në të vërtetë kishte një goditje në portë në pjesën e parë, dhe më pas në fakt shënoi një gol në pjesën e dytë. Ishte edhe gol i mirë.

Rodrigo Bentancur (CM) – 2/10 – Për të thënë të paktën, mesfushori ishte fajtor për hapësin. Për të thënë shumë pak. Gjërat nuk u bënë më mirë për Bentancur pas kësaj.

Adrien Rabiot (CM) – 3/10 – Për 82 minutat e para Rabiot ishte i pashpresë, por më pas ai mori një nocion për të kandiduar për herë të parë në të gjithë ndeshjen në minutën e 83 dhe vendosi një gol. Pavarësisht ndihmës, ishte ende një performancë mjaft e tmerrshme nga francezi.

Weston McKennie (LM) – 3/10 – Vraponi përreth … por zakonisht pa qëllim dhe zakonisht pa top.

Një mbrëmje zhgënjyese për Ronaldon
Mbrëmje zhgënjyese për Ronaldon | MIGUEL RIOPA / Getty Images

Dejan Kulusevski (ST) – 2/10 – Waaaayyyyy shumë i lëngshëm në posedim gjatë gjithë kohës.

Cristiano Ronaldo (ST) – 4/10 – Dua të them, çfarë mund të bësh kur mesfushorët e tu qendrorë nuk mund të luajnë një pasim të thjeshtë? Asgjë, kjo është ajo.

Merih Demiral – 3/10 – Erdhi për Chiellini të dëmtuar dhe u kap duke dremuar për golin e dytë të Portos. Një e bukur.

Alvaro Morata – 5/10 – Juventus dukej shumë më mirë kur erdhi në lojë. Gjë që nuk po thotë shumë, por gjithsesi.

Aaron Ramsey – 5/10 – Kishte një ndikim të ngjashëm me atë të Moratës.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu