Bayern Munchen i mbijetoi një trembjeje të shkurtër për të kapërcyer Mainz me një goditje të lehtë në pjesën e dytë, duke u lehtësuar përfundimisht në një fitore 5-2 të Dielën në mbrëmje.

Vizitorët morën një epërsi tronditëse kur Jonathan Burkardt vrapoi larg nga linja e prapambetur e Bayern për të qëlluar, me nikoqirët që kërkonin një bilbil që nuk erdhi kurrë. Kjo epërsi u dyfishua pak para pjesës së parë nga Alexander Hack, goditja me kokë e shkëlqyer e të cilit kaloi krahët e shtrirë të Manuel Neuer.

Epërsia e Mainz u anulua shpejt në pjesën e dytë nga Bayern, me Joshua Kimmich me kokë në shtyllën e pasme pas punës së tij të shkëlqyer në të djathtë para se Leroy Sane ta barazonte atë me një kthesë të ulët nga buza e kutisë.

Çdo shpresë e një shqetësimi për Mainz u shua pasi Bayern shënoi tre të tjerë para kohës së plotë. Niklas Sule goditi me kokë topin nga një kënd para se Robert Lewandowski të merrte golat e tij të zakonshëm, një nga pika e bardhë dhe një tjetër nga krosimi i Thomas Muller nga e djathta.

Këtu janë vlerësimet e lojtarëve tuaj për kampionët e Bundesliga.

Manuel Neuer (GK) – 6/10 – Lëreni në dy, por gjithashtu bëri pesë pritje dhe përfundoi një sasi të madhe të pasimeve të tij. Në mënyrë tipike komanduese në pjesën e prapme.

Benjamin Pavard (RB) – 4/10 – Pak në të gjithë vendin. Një vështrim i keq për të që Bayern përmirësoi dukshëm pas zëvendësimit të tij në gjysmën e kohës.

Jerome Boateng (CB) – 5/10 – Me të vërtetë i lëkundur në pjesën e parë dhe paraqitja e Niklas Sule në periudhën e dytë nuk do t’i ketë bërë asnjë të mirë perspektivës së tij të ardhshme.

David Alaba (CB) – 4/10 – Kishte një lojë mjaft të tmerrshme, performanca e tij madje përshkruhej si një ‘klasë katastrofe’ në disa cepa të mediave sociale. U rezervua dhe koka e tij duket sikur është diku tjetër. Metaforikisht, padyshim. Koka e tij është fizikisht aty ku duhet të jetë.

Alphonso Davies (LB) – 7/10 – Gjithmonë i lumtur duke fishkëllyer nga e majta me topin në këmbë dhe kaloi nëpër tre driblime.

Corentin Tolisso (CM) – 7/10 – Një opsion i mirë përkrah Kimmich më të theksuar. Bëri punën mbrojtëse të turbullt, duke bërë shtatë ndërhyrje, ndërsa partneri i tij në mesfushë i çeli gjërat e tij.

Joshua Kimmich (CM) – 8/10 – Mbrojtës i djathtë, mesfushë qendrore, blah, sido që të jetë, Kudo që luan Kimmich, ai dorëzon. Mainz ndjeu goditjen e cilësisë së tij të mprehtë, ndërsa ndërkombëtarja gjermane shënoi dhe asistoi një copë. Duhej të kalonte në një rol më mbrojtës Bayern ndoqi lojën.

Leroy Sane (RM) – 7/10 – Shënoi një barazim të shijshëm, duke prerë nga e djathta për t’u ulur poshtë në cepin e largët. Një lloj të kujton një farë Arjen Robben.

Thomas Muller (AM) – 7/10 – Gjithmonë gumëzhitje rreth dhe duke shpërthyer në hapësirë, sipas rolit të tij ‘raumdeuter’. Vendosni Lewandowski me një krosim nga e djathta.

Serge Gnabry (LM) – 7/10 – Nuk kontribuan drejtpërdrejt në fitoren e Bayern me një gol apo një asist, por mbetën një pjesë e rëndësishme e sulmit të tyre kundër sulmit. Duhej të zëvendësohej për shkak të dëmtimit dhe mund të ishte dyshues për ndeshjen e ardhshme të Bayern kundër Borussia Monchengladbach të Premten.

Robert Lewandowski
Lewandowski duke festuar një nga goditjet e tij | Pishinë / Getty Images

Robert Lewandowski (ST) – 8/10 – Një vit i ri, por i njëjti i vjetër Robert Lewandowski, i cili shënoi 18 dhe 19-të Bundesliga golat e sezonit respektivisht me një penallti dhe një përfundim të gjerë. Tani është katër gola larg çdo golashënuesi tjetër në pesë ligat më të mira të Evropës.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu