Real Madrid do të marrë një avantazh të hollë 1-0 në ndeshjen e dytë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e 16 të fundit pas fitores ndaj Atalanta me 10 burra në Bergamo të Mërkurën në mbrëmje.

Ngjyra e lojës ishte ndryshuar në mënyrë dramatike vetëm 17 minuta kur Remo Freuler u përjashtua për rrëzimin e Ferland Mendy në skajin e kutisë së Atalanta, ndërsa njeriu i Realit shpërtheu drejt portës.

Pavarësisht se luajti mbi 70 minuta me dhjetë burra, pala italiane u kthye në një paraqitje të vendosur mbrojtëse dhe kryesisht i kufizoi kampionët spanjollë në gjysmë-shanse. Sidoqoftë, rezistenca e La Dea u thye përfundimisht katër minuta nga koha, me Mendy përsëri protagonist ndërsa ai goditi një përpjekje përrallore nga buza e kutisë në cep të rrjetës.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve …

Gollini filloi në gol për Atalana
Gollini filloi në gol për Atalana | Jonathan Moscrop / Getty Images

Pierluigi Gollini (GK) – 6/10 – Bëri një reagim të madh, përveç goditjes së gjysmës së kohës për të mohuar Varane.

Rafael Toloi (CB) – 8/10 – Bënë një bllokim të rëndësishëm për të dërguar një përpjekje të gola për Isco në pjesën e parë. Akoma akuzohet përpara në mënyrë aventureske në raste, megjithë deficitin e vetëm të Atalanta-s.

Cristian Romero (CB) – 7/10 – Pikëpyetjet mbi të gjithë Atalanta kthyen tre për dërgimin e Freuler, me Mendy dhe Isco që të dy dhanë hektarë hapësirë ​​për të luajtur me to me lehtësi. Përndryshe një zhvendosje joreale mbrojtëse nga nikoqirët.

Berat Djimsiti (CB) – 7/10 – Hodhi veten përpara gjithçkaje ndërsa Atalanta bëri një paraqitje të madhe mbrojtëse për të mbajtur gjallë barazimin.

Den Roon filloi në mes të parkut për Atalanta
Den Roon filloi në mes të parkut për Atalanta | Emilio Andreoli / Getty Images

Joakim Maehle (RWB) – 7/10 – U kthye në një paraqitje të vendosur mbrojtëse pasi Real kaloi një mbrëmje zhgënjyese.

Marten de Roon (CM) – 6/10 – Një ndryshim i madh mbrojtës, por u mundua të merrte topin pas dërgimit.

Remo Freuler (CM) – 3/10 – Shkëputet pas 17 minutash kur, si njeriu i fundit, ai zbriti Mendy në buzë të kutisë – paksa i ashpër ndaj Freuler.

Matteo Pessina (AM) – 5/10 – Rënë në një rol më të thellë në mesfushë pas dërgimit të Freuler. Të palodhur dhe të ndjekur por luftuan për të krijuar ndonjë gjë.

Robin Gosens (LWB) – 7/10 – I kufizuar në aftësinë e tij për të kaluar përpara por vendosi një zhvendosje të madhe mbrojtëse ndërsa Reali luftonte për të thyer Atalantën.

Zapata u zëvendësua pas gjysmë ore
Zapata u zëvendësua pas gjysmë ore | Emilio Andreoli / Getty Images

Luis Muriel (FW) – 5/10 – Zvarritet hapja më premtuese e Atalanta për pjesën e parë nga buza e kutisë. I detyruar kryesisht për të udhëhequr vijën më vete, u zëvendësua pas 55 minutash.

Duvan Zapata (FW) – 5/10 – U detyrua me dëmtim pas gjysmë ore pasi nuk kishte nuhatur golin.

Mario Pasaliç – 6/10

Josip Ilicic – 5/10

Jose Luis Palomino – 5/10

Ruslan Malinovskyi – 5/10

Nacho ishte në gjendje të ashpër
Nacho ishte në detaje të veprimit | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Thibaut Courtois (GK) – 6/10 – Kryesisht një spektator pasi Atalanta rrallë kërcënoi golin e Realit.

Lucas Vazquez (RB) – 6/10 – Dil përpara në çdo rast të dhënë. Testuar rrallë në mbrojtje, e tillë ishte dominimi i Real në zotërim.

Raphael Varane (CB) – 6/10 – Pa një mundësi të mirë të kursyer në kohën e pjesës së parë. Kryesisht i patrazuar në mbrojtje.

Nacho (CB) – 7/10 – Kishte një sulm aventuresk përmes vijës së mbrojtjes të Atalanta në pjesën e parë dhe pa përpjekjen e tij duke u përplasur në fytyrën e portës, dhe bëri një përgjim të rëndësishëm për të parandaluar që Muriel të luhej i pastër në portë.

Ferland Mendy (LB) – 8/10 – Fouled në buzë të kutisë ndërsa ai u përpoq të shpërthejë, duke rezultuar në Atalanta të ulet në dhjetë burra. Përkulur në shtëpi një goditje përrallore nga buza e zonës për të hapur përfundimisht rezultatin.

Kroos filloi në mesfushën e Realit
Kroos filloi në mesfushën e Realit | Emilio Andreoli / Getty Images

Casemiro (CM) – 6/10 – Kaloi dhe kaloi gjithë mbrëmjen ndërsa Real dominonte zotërimin. Ndoshta me fat që nuk iu dha e verdha e dytë për një zhytje në pjesën e dytë.

Luka Modric (CM) – 7/10 – Saw një përpjekje fluturoi në pjesën e parë, dhe një tjetër rrjedhje vetëm pak në pjesën e dytë.

Toni Kroos (CM) – 6/10 – Pothuajse zhbllokoi vijën e prapme të Atalanta me një goditje të rrezikshme nga gjuajtja e lirë në goditjen e pjesës së parë. Pa spërkatje topi gjatë gjithë mbrëmjes, por luftuan të zgjidhnin mbrojtjen e Atalanta.

Isco (AM) – 6/10 – Panë një përpjekje të pjesës së parë të devijimit të gjerë, para se të rrëshqiste Vinicius Junior me një pasim të lezetshëm me megë.

Vinicius Junior filloi në krye të Realit
Vinicius Junior filloi në krye për Real | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Marco Asensio (FW) – 6/10 – Prodhoi një kryq ngacmues duke kërkuar që të kthehej në shtëpi në fazat e fundit të pjesës së parë. Përndryshe shumë i irrituar nga linja e prapme e Atalanta.

Vinicius Junior (FW) – 6/10 – Instrumental në dërgimin e Freuler, duke gjetur Mendy me një top të provës. Zëvendësohet pak para shenjës së orës.

Mariano – 6/10

Sergio Arribas – 6/10

Hugo Duro – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu