Liverpool regjistroi vetëm fitoren e tretë jashtë sezonit në Premier League pasi prodhuan një paraqitje dominuese për të mposhtur Tottenham 3-1 të enjten në mbrëmje.

Të dy palët hodhën poshtë një shans në fillim edhe pse ishin vizitorët ata që përfundimisht morën epërsinë pak para intervalit. Puna e mirë në të majtë të Liverpool panë që Sadio Mane vendosi topin në një pjatë për Robert Firmino i cili zbatoi rregullisht qëllimin.

Liverpool dyfishoi avantazhin e tij vetëm një minutë në pjesën e dytë, me Trent Alexander-Arnold duke shkatërruar shtëpinë pas një spastrimi të dobët nga Hugo Lloris, megjithëse epërsia u përgjysmua menjëherë nga
Greva e bujshme me rreze të gjatë e Pierre-Emile Hojbjerg.

Në mes të pjesës së dytë Liverpool rivendosi avantazhin e tyre me dy gola falë një goditjeje të shkëlqyer të Mane pas një pune më të shkëlqyer nga Alexander-Arnold, pasi skuadra e Jurgen Klopp siguroi të tre pikët.

Le të futemi në disa vlerësime të lojtarëve.

Ben Dejvis
Ben Davies luajti si një mbrojtës i qendrës së majtë | Shaun Botterill / Getty Images

Hugo Lloris (GK) – 5/10 – Prodhoi një pritje të shkëlqyeshme për të mbajtur rezultatet në 0-0 në pjesën e parë, por lëshoi ​​veten me një pritje tronditëse larg që i dha mundësinë Liverpoolit të dyfishonte epërsinë e tyre.

Joe Rodon (CB) – 5/10 – Vrapoi i tronditur nga tre sulmet vdekjeprurëse të Liverpoolit. Një hapës i vërtetë i syve për të në lidhje me nivelet e kërkuara në Premier League.

Eric Dier (CB) – 4/10 – Duke filluar sezonin në formë të shkëlqyeshme, ai ka filluar të tregojë gabimet e përqendrimit të cilat e panë atë të humbasë vendin e tij në Spurs duke filluar XI në një moment. I denjë për hapjen e Liverpoolit ndërsa ai e la topin të rrokulliset nëpër kutinë me gjashtë oborre përpara se Firmino të aplikonte në fund.

Ben Davies (CB) – 6/10 – Më i miri nga tre qendërmbrojtësit e Spurs. Mbërthyer detyrës së tij pavarësisht një mbrëmjeje të vështirë dhe e kufizoi Mohamed Salah në përpjekjet spekulative.

Tanguy Ndombele, Roberto Firminho
Ndombele mbron topat nga Firmino | Marc Atkins / Getty Images

Serge Aurier (RWB) – 5/10 – Nuk mund të siguronte qëllimin sulmues të nevojshëm nga një mbrojtës i krahut për shkak të Mane plaçkitës që vrapoi pas tij.

Pierre-Emile Hojbjerg (CM) – 7/10 – Grevë e shkëlqyer në pjesën e dytë. Luftuese gjatë gjithë kohës dhe i mbanin gjërat të kurdiseshin sa herë që Spurs ishin në top.

Tanguy Ndombele (CM) – 5/10 – Pas javësh shfaqjesh të bujshme, ai nuk arriti të prodhonte me rastin e madh. Kaloi nga Liverpooli tre dhe luftoi për të marrë një kontroll në procedurat.

Matt Doherty (LWB) – 6/10 – Përpjekja për të ofruar një dalje në të majtë të Tottenham, por nuk mund të ndikonte në lojë siç do të donte.

Harry Kane
Kane luftoi herët | Marc Atkins / Getty Images

Steven Bergwijn (RW) – 5/10 – Shumë punë dhe përpjekje për punë, por shumë pak për të treguar për përpjekjet e tij. Një histori shumë e ngjashme me shumë shfaqje të tij të fundit në Spurs.

Harry Kane (ST) – 5/10 – Dështoi të ketë vërtetë një ndikim në lojë dhe u tërhoq në pjesën e parë pas një përplasjeje të keqe me të Jordan Henderson gjë që e la të shtrëngonte kyçin e këmbës.

Son Heung-min (LW) – 6/10 – Dukej se i kishte dhënë epërsinë skuadrës së tij që herët, por u mohua nga vendimet më të forta jashtë loje. Vazhdoi të dukej e gjallë dhe e mbajti Liverpool backline sinqertë.

Erik Lamela (RW) – 5/10

Harry Winks (CM) – 6/10

Gareth Bale (RW) – 5/10

Alisson Becker
Alisson bëri disa pritje të mëdha në fillim | Catherine Ivill / Getty Images

Alisson (GK) – 7/10 – Bëri një ruajtje të madhe në pjesën e parë për të mbajtur rezultatet në 0-0. Pak ai mund të bënte në lidhje me grevën mahnitëse të Hojbjergut. Dukej i besueshëm gjithë mbrëmjen.

Trent Alexander-Arnold (RB) – 8/10 – Qetë performanca e tij më e mirë e sezonit. Ishte e qartë nga jashtë se ai po luante me një kasolle dhe sapo ai shënoi në vendin e dytë të Liverpoolit, ai vetëm u bë më i mirë. Asistim i shkëlqyeshëm për Mane i cili shtoi edhe të tretin.

Jordan Henderson (CB) – 7/10 – Dukej shumë më komode sesa kishte bërë në shtëpi me Burnley një javë më parë. Shpërndarë lojën bukur dhe ishte e kompozuar gjatë gjithë kohës.

Joel Matip (CB) – 7/10 – Liverpool thjesht duket një ekip më i fortë me të në krah. Nuk ka frikë të fusë kokën aty ku dhemb dhe duket se i qetëson ata përreth tij.

Andy Robertson (LB) – 5/10 – Shkatërrimi i mushkërive vazhdon gjatë gjithë produktit përfundimtar, por shumë pak. Mbrojti mirë, por ishte mirë dhe me të vërtetë i shkëlqyeshëm nga partneri i tij i mbrojtur në krahun e kundërt.

Thiago Alcantara, Martin Atkinson
Thiago është treguar një karton i verdhë | Shaun Botterill / Getty Images

Georginio Wijnaldum (CM) – 7/10 – Zotërimi i ricikluar gjatë gjithë mbrëmjes dhe prodhoi një ekran të shkëlqyeshëm të rrumbullakosur. Energjia dhe vozitja e tij ishin një pjesë e madhe e arsyes se mesfusha e Reds mundi Spurs.

Thiago Alcantara (CM) – 7/10 – Metronomi brenda rrethit qendror. I ftohtë, me stil të lartë dhe i përbërë – mos gaboni kurrë dhe thjesht e bëtë pamjen e vështirë normale.

James Milner (CM) – 6/10 – I pyetur për të plotësuar mesfushën dhe nuk e la Klopp të rrëzohej. Kërkova ta përhapja shfaqjen aty ku ishte e mundur dhe nuk ndalova së vrapuari.

Roberto Firmino, Son Heung-Min
Firmino i shmanget Birit | Shaun Botterill / Getty Images

Mohamed Salah (RW) – 6/10 – Jo mbrëmja e tij më ngjarje, por bëri një ndryshim të mirë për ekipin dhe u përpoq vazhdimisht të zgjaste prapavijën e Tottenham.

Roberto Firmino (ST) – 8/10 – Kujtoi tifozët e Liverpool-it se sa i rëndësishëm është ai për klubin me goditjen e tij në pjesën e parë. Tregoi lëvizje të mirë gjatë gjithë kohës dhe lidhi lojën mirë.

Sadio Mane (LW) – 7/10 – Duhej t’i kishte dhënë epërsinë skuadrës së tij në minutat e hapjes, por ishte jashtëzakonisht e kotë. Nuk e la gabimin e hershëm ta pengonte dhe dha një asistim të shkëlqyeshëm për Firmino.

Nathaniel Phillips
Nathaniel Phillips u prezantua në gjysmë kohe | Stu Forster / Getty Images

Nathaniel Phillips (CB) – 6/10

Divock Origi (ST) – N / A

Curtis Jones (CM) – 6/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu