Golat e pjesës së dytë nga Patrick Bamford, Stuart Dallas dhe Raphinha i dhanë Leeds një fitore të rehatshme 3-0 ndaj Southampton në Elland Road të martën në mbrëmje.

Shkëmbimet e hapjes ishin mjaft të barabarta me të dy palët që hidhnin shanse të mira për të hapur rezultatin. Vetëm pas gjysmës së orës, Southampton mendoi se kishin një penallti kur Nathan Tella u fut në kuti, vetëm që Andre Marriner të anulonte vendimin e tij pas një shqyrtimi VAR.

Minuta më vonë, Oriol Romeu përbënte 20 jardë para se të përfundonte një mjet të përsosur rrëshqitës milimetër për t’i mohuar Raphinha një gol të caktuar.

Vetëm pas pushimit, Bamford rrëshqiti në mes të mbrojtjes së Shenjtorëve dhe i bëri ata të paguanin, duke rrokullisur topin në këndin e poshtëm.

Southampton u përpoq të merrte një përgjigje dhe pas disa gabimeve të afërta, nikoqirët dyfishuan epërsinë e tyre kur Dallas goditi me gisht gishtin e tij përpara Alex McCarthy. Minuta më vonë, një goditje e shkëlqyer e lirë nga Raphinha vuri ndeshjen jashtë çdo dyshimi.

Këtu janë tuajat Leeds dhe Shenjtorët vlerësimet e lojtarëve nga Elland Road …

FBL-ENG-PR-LEEDS-SOUTHAMPTON
Cooper marshoi linjën prapa të Leeds | GRIFFITHS LAURENCE / Getty Images

Illan Meslier (GK) – 6/10 – Bëri disa ndalesa të zgjuara. Shpesh goditja e tij ishte goxha e dobët.

Diego Llorente (CB) – 7./10 – Në mënyrë korrekte shpëtoi sikletin e pranimit të një penalltie nga VAR. Ai dukej i stilit të lartë në top, duke e trokitur rreth tij me besim.

Liam Cooper (CB) – 8/10 – Ekran mbrojtës mbizotërues. Ai regjistroi pesë hapësira të larta të një loje dhe gjithashtu u fut me disa trajtime dhe blloqe kryesore.

Pascal Struijk (CB) – 7/10 – Mbajti posedimin më mirë se kushdo me një fanellë të bardhë. Gjithashtu nuk e vuri një këmbë të gabuar në mbrojtje.

Mohammed Salisu, Raphinha
Raphinha shkaktoi probleme të Southampton gjatë gjithë mbrëmjes | Pishinë / Getty Images

Raphinha (RM) – 9/10 – Në qendër të gjithçkaje, pala e tij bëri mirë duke shkuar përpara. Si brenda dhe jashtë topit, ai ishte absolutisht i bujshëm. Çfarë goditje e lirë gjithashtu.

Luke Ayling (CM) – 7/10 – E kaloi atë mjaft mirë, duke trokitur disa topa të shkëlqyera të gjata në kanale. Gjithashtu sigurohuni që të ngecni në mbrojtje.

Mateusz Klich (CM) – 7/10 – Vendosni një ekran tipikisht të vështirë pune përpara se të detyroheni të dëmtoni pak para orës.

Stuart Dallas (CM) – 8/10 – Qëllimi i tij mund të ketë qenë një gisht në majë të gishtave, por të gjithë ata llogarisin. Greva ishte pikërisht ajo që meritonte shfaqja e tij vetëmohuese.

Jack Harrison (LM) – 6/10 – Kishte një pjesë të parë të qetë para se të zëvendësohej nga Helder Costa në pushim, ndoshta për shkak të dëmtimit.

Jannik Vestergaard, Tyler Roberts
Roberts ishte një prani përçarëse | Pishinë / Getty Images

Tyler Roberts (ST) – 7/10 – Lërini disa shanse të mira të lypin. Duke përfunduar mënjanë, ai punoi shumë dhe ndihmoi Bamford me një top të pasionuar.

Patrick Bamford (ST) – 8/10 – Parashkruaj kohën e tij derisa të fitojë një hapje në pjesën e dytë. Kur e bëri, ai përfundoi klinikisht. Gjithashtu bëri një pastrim çelësi në pjesën e dytë.

Helder Costa
Helder Costa zëvendësoi Jack Harrison në pushim | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Helder Costa – 6/10 – Një goxha qetësi 45 minuta. Nuk i bëri shumë mirë shanset e tij të ekipit të parë. A e morra asistimin për golin e Dallas, mendje.

Ezgjan Alioski – 6/10 – Mbrojti mirë dhe ofroi një kërcënim sulmues nga e majta.

Pablo Hernandez – 6/10 – Përdori përvojën e tij për të ndihmuar Leeds të shikonte gjërat.

Patrick Bamford, Jannik Vestergaard
Vestergaard kishte disa raste të mira nga këndi | Gareth Copley / Getty Images

Alex McCarthy (GK) – 5/10 – Mbajti anën e tij në të me disa pritje të shkëlqyera në pjesën e dytë. Megjithatë duhet të kishte bërë më mirë me një goditje të lirë.

Jan Bednarek (RB) – 5/10 – Dukej i lëkundur në një rol të panjohur me Raphinha që shijonte veten nga e majta në pjesën e dytë.

Jannik Vestergaard (CB) – 5/10 – Lër disa raste të mira të shkojnë të lypin. Ndoshta mund të kishte bërë më mirë edhe për golin e parë të Leeds.

Mohammed Salisu (CB) – 5/10 – Pak skuqje në kohë. Një sfidë e pjesës së parë ndaj Raphinha mund të ketë qenë një penallti nëse braziliani do të binte poshtë.

Ryan Bertrand (LB) – 6/10 – Vetëm shtyhet përpara rrallë. Pak gaboi në mbrojtje.

Nathan Tella, Diego Llorente
Tella u dha një penallti, vetëm për ndërhyrjen (korrekte) të VAR | Gareth Copley / Getty Images

Stuart Armstrong (RM) – 5/10 – I zellshëm, por kryesisht i paefektshëm. Ai dukej i butë ndërsa loja vazhdonte.

Oriol Romeu (CM) – 7/10 – Meriton një kalorësi për trajtimin e tij të golit në Raphinha në pjesën e parë. Vazhdoi të vraponte vetë në tokë përpara se të detyrohej të hiqej me lëndim në pjesën e dytë. Shenjtorët dukeshin të humbur pa të.

James Ward-Prowse (CM) – 6/10 –
Dorëzimi i tij, si nga topa të vdekur dhe nga krosime, ishte i shkëlqyeshëm si gjithmonë. Përpiqet të përmbajë Leeds në tranzicion pasi Romeu u largua.

Nathan Tella (LM) – 5/10 – Tregoi shumë trimëri në fillimin e tij të parë të Premier League, por u zbeh ndërsa loja vazhdonte. Askujt nuk i pëlqen një zhytës gjithashtu, kështu që ai humbet një shenjë.

FBL-ENG-PR-LEEDS-SOUTHAMPTON
Redmond u preferua nga Danny Ings përpara | GRIFFITHS LAURENCE / Getty Images

Nathan Redmond (ST) – 5/10 – Shtypi mirë por u mundua të ndikonte kur ai kishte topin. Tërhiqet pas një ore.

Che Adams (ST) – 5/10 – Mbajti topin mirë herë pas here. Needshtë e nevojshme për të bërë disa vrapime më pozitive prapa.

Danny Ings
Ings nuk filloi | Pishinë / Getty Images

Danny Ings – 6/10 – Iu shtua një farë dinamizmi sulmit të Shenjtorëve pasi erdhi.

Takumi Minamino – 5/10 – Ai ishte udhëtar për paraqitjen e tij kameo.

Moussa Djenepo – 5/10 – U desh që ekipi të ndalte një sulm të kundër të Leeds. Një nga kontributet e tij të vetme të shënimit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu