Po, po, ne e dimë që gara e titullit Serie A është më e mira në Evropë këtë sezon, por a mund të kemi një britmë për ekipin mbështetës, të cilët po kthejnë katër betejat më të mira në orën më pulsuese në biznes?

Oh, vazhdo atëherë.

I Bet Ace Ventura GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Milano, Inter dhe Juventusi janë çimentuar në tre vendet e para të Italisë dhe do të duhen disa rrethana plotësisht mendore që ata të braktisin. Tani për tani, ne mund t’i quajmë ata ‘Përcaktimet e Champions League.

Kjo na sjell bukur në ‘Champions League Maybes ‘. AS Roma, SSC Napoli, SS Lazio dhe Atalanta po zënë vendet përkatësisht të katërtat deri të shtatët, të gjitha të ndara me tre pikë. Pas la Dea është ulur Sassuolo, tani nëntë pikë larg I Giallorossi dhe duke rënë – mirë, jo si një gur, por si një pendë e rëndë?

Ngadalë por me siguri, ato gjithsesi po bien. Pra është ‘Champions League Maybes‘të cilët kanë fituar vëmendjen tonë në këtë pasdite të bukur, si 90 minuta vlerëson ndeshjet e tyre të ardhshme në ligë, dhe saktësisht se kush ka më shumë gjasa të zgjedhë vendin e fundit evropian, në fund të sezonit.

Le të ngecim brenda, apo jo?

Pesë ndeshjet e ardhshme: Udinese (H), Benevento (A), Milan (H), Fiorentina (A), Genoa (H)

Henrikh Mkhitaran
Njeriu kryesor i Romëve | Giorgio Perottino / Getty Images

Ne fillojmë me ekipin që aktualisht mban vendin e katërt nga thonjtë e tyre, të cilët janë kafshuar në nub nga stresi dhe fatkeqësitë klerikale. Nuk është kurrë e mërzitshme në kryeqytetin italian dhe 2021 nuk është përjashtim.

Puna e Paulo Fonseca ka qenë në mënyrë të pabesueshme që nga fundi i vitit, pasi kishte humbur rëndë ndaj rivalëve të hidhur Lazio në Derby della Capitale, atëherë duke e bërë një zëvendësim shumë në Coppa Italia dhe duke u përplasur në rrethana komike.

Përkundër këtij kaosi dhe paaftësisë së tyre për të mposhtur ndonjë ekip afër tyre në tabelë, Roma ende qëndron në vendin e katërt. Dhe pesë ndeshjet e ardhshme duhet të jenë inkurajuese për Fonseca dhe stafin e tij. Do të priten 12 pikë – gjithçka më shumë është një bonus. Çdo gjë më pak …

NJERIU KRYESOR: Henrikh Mkhitaran – Armeni është një makinë golësh dhe asistimi këtë vit, dhe ai ende mund ta rikthejë Romën në lavdinë e Ligës së Kampionëve.

VERDIKTI: ëndërrimtarë të Ligës së Kampionëve. Siç qëndron, unë Giallorossi e kam futbollin e Champions League. Por eja fundi i sezonit, ata thjesht mund të bien më pak, për shkak të asaj nënbarkëzë të butë kundër djemve të mëdhenj.

Pesë ndeshjet e ardhshme: Juventus (H), Atalanta (A), Benevento (H), Sassuolo (A), Bolonja (H)

Lorenzo Insigne
Djali i Napolit | Francesco Pecoraro / Getty Images

Një menaxher tjetër posaçërisht nën presion të rëndë është Gennaro Gattuso. Napoli aktualisht janë të pestët me një lojë në dorë me rivalët e tyre të drejtpërdrejtë, që do të thotë se përfundimi i top-katër është një mundësi e veçantë. Megjithatë, kjo nuk është e mjaftueshme për pronarin Aurelio De Laurentiis.

Gattuso mund të jetë pa punë deri në fund të Shkurtit, dhe me gara të mëdha kundër Juventus dhe Atalanta përpara tyre, gozhdat përfundimtare tashmë mund të ishin në vend, të përgatitura për t’u goditur në arkivolin e tij. Ka një shans që unë Partenopei të dal nga ato ndeshje me disa rezultate pozitive natyrisht, dhe sezoni i tyre do të kishte një shkëlqim shumë më të ndryshëm.

It’sshtë një muaj masiv për klubin dhe trajnerin e tyre, pa dyshim për këtë. Por ata kanë lojtarët, cilësinë e përgjithshme dhe frymën e ekipit për të bërë diçka të veçantë.

NJERIU KRYESOR: Lorenzo Insigne – Ai mund të mos shfaqet gjithmonë në momentet e tufës, por Insigne është një lojtar i lartë dhe i lartë. Ai duhet të besojë se është fati i tij të rikthejë madhështinë në Napoli.

VERDIKT: Mundësi të Ligës së Kampionëve. Ka mjaft prova që sugjerojnë se ata mund të kapërcejnë kufijtë kur është e rëndësishme. A do të Koha do të tregojë.

Pesë ndeshjet e ardhshme: Inter (A), Sampdoria (H), Bologna (A), Torino (H), Juventus (A)

Ciro Immobile
Kapiteni dhe golashënuesi | Paolo Bruno / Getty Images

Ju do të ishit një njeri i guximshëm për të përjashtuar këtë skuadër të Lazios nga zhvendosja e kundërshtarëve të tyre në katër të parët. Shqiponjat duruan një fillim të paqëndrueshëm të sezonit të ri, duke luftuar për të luftuar në frontet e brendshme dhe ato evropiane.

Njerëzit e Simone Inzaghi e kanë ngulmuar fort midis dhëmbëve tani, dhe ata janë ende duke shkëlqyer në fitoren e tyre të pabesueshme 3-0 ndaj Romës në Janar. Lazio është duke filluar dhe me Sergej Milinkovic-Savic, Luis Alberto dhe Ciro Immobile të gjithë duke gjetur formën në momentin e duhur, ata janë një ekip i vështirë për t’u ndalur.

Inzaghi ka ndërtuar një forcë të jashtëzakonshme mendore dhe një shpirt të pathyeshëm midis lojtarëve të tij, dhe ata do të duhet të gërmojnë thellë në burimet e tyre kur të udhëtojnë në Milano dhe Torino për të marrë Inter dhe Juventus. Do të vijnë pesë ndeshje vendimtare.

NJERIU KRYESOR: Ciro Immobile – Kapiteni i Lazios, Immobile udhëheq vazhdimisht me shembull. Në ndeshjet më të mëdha, në minutat e vdekjes, kur skuadra e tij ka më shumë nevojë për të, ai ngrihet për tu numëruar. Kjo është një tipar i paçmuar që shkon në trokitjet e fundit të sezonit.

VERDIKTI: Kuaj të errët të Ligës së Kampionëve. Nuk do të jetë e lehtë, por Lazio nuk do ta kishte asnjë mënyrë tjetër. Ata janë të paprekshëm për momentin, dhe një varg i mirë rezultatesh mund të jetë i mjaftueshëm për t’i parë ata në majë të kësaj mini grumbulli.

Pesë ndeshjet e ardhshme: Cagliari (A), Napoli (H), Sampdoria (A), Crotone (H), Inter (A)

Josip Ilicic
Në një nivel tjetër | Emilio Andreoli / Getty Images

Pyetja e madhe për Atalantën në 2021 ishte se sa do të merrnin mall për hajmali Alejandro Gomez. Siç rezulton, Seria A shikuesve i mungon më shumë sesa la Dea. Skuadra e Gian Piero Gasperini ka lëruar me punët e tyre sikur Papu nuk ka ekzistuar kurrë, dhe forma e tyre e shkëlqyeshme i ka sjellë ata përsëri në prag të kualifikimit të Ligës së Kampionëve.

Ashtu si Lazio, Atalanta po kompensojnë kohën e humbur me fillimin e tyre të dobët të fushatës, por sapo të shkelin hapin e tyre, ka disa pamje më të frikshme se ky grup lojtarësh që po synojnë qëllimin e skuadrës suaj.

Linja përpara po klikon në ingranazhe si ditët e mira të vjetra dhe nëse ata mund të zgjidhin katastrofën e çuditshme mbrojtëse, ata do të jenë të aftë të mposhtin këdo – përfshirë Napolin dhe Inter gjatë pesë ndeshjeve të ardhshme. Rrip, do të jetë një ferr i një përballje.

NJERIU KRYESOR: Josip Ilicic – Anësori filloi ngadalë në sezonin e ri pasi u lejua pushimi i dhembshur, por ai është kthyer në më të mirën e tij magjepsëse për Atalanta. Kur ai është në formë, Hyjnesha nuk mund të ndalet.

VERDIKTI: Liga e Kampionëve e pashmangshme. Kurdoherë që shikoni lojën e Atalanta-s, ndjeni këtë ndjenjë të palëkundshme frike dhe pashmangshmërie. Kjo është pikërisht ajo që çdo ekip mbi ta po përjeton tani. Mos i llogarit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu