Manchester United kapërceu Liverpoolin në krye të tabelës së Premier League pasi goditja e devijuar e Paul Pogba i dha atyre një fitore 1-0 në Burnley të martën në mbrëmje.

Ylli i Francës bëri volej në shtëpi nga skaji i kutisë në pjesën e dytë të dominuar nga vizitorët, pasi ata i morën me meritë të tre pikët.

Edinson Cavani u emërua në formacionin e United në Burnley pasi u kthye nga një ndalim i tre ndeshjeve.

33-vjeçari ishte në mesin e 10 ndryshimeve të bëra në ekipin që mundi Watford në FA Cup të Shtunën.

Eric Bailly ishte i vetmi lojtar që mbajti vendin e tij të parë duke kapërcyer një goditje në pjesën e pasme të kokës.

Nick Pope u kthye në mes të shkopinjve ndërsa Burnley bëri katër ndryshime në fitoren e tyre të penalltive kundër MK Dons.

Ekipi vendas i bëri të qarta qëllimet e tyre që nga fillimi ndërsa ata shikonin të shqetësonin qendërmbrojtësit e United me topa të gjata deri te Chris Wood dhe Ashley Barnes.

United kishte goditjen e parë në shenjë, megjithatë, kur goditja e Bruno Fernandes drejt Nick Pope nga 16 jardë.

Kishte një vonesë të gjatë VAR pak para gjysmës së orës kur Robbie Brady mund të shihte të kuq për rrëzimin e Cavani kur pastroi portën, pasi fillimisht iu dha kartoni i verdhë.

Sidoqoftë, arbitri Kevin Friend vendosi që Luke Shaw të kishte bërë faull Johann Gudmundsson në skajin tjetër të fushës sekonda më parë, me yllin e United të treguar një të verdhë vetë.

Harry Maguire TEAMtalk

Disa çaste më vonë Harry Maguire pa një gol goditës me kokë për të gabuar mbi Erik Pieters.

Ndalesa e Anglisë, Papa, duhej të ishte në gjendjen më të mirë ndërsa pjesa u mbyll, duke e goditur goditjen e Anthony Martial për shufër.

United pohon dominimin e tyre

United filloi pjesën e dytë me shkëlqim dhe duhet të kishte kaluar në avantazh përmes Cavani në minutën e 52-të.

Një pushim i punuar mirë e gjeti Martial në të majtë, por krosimi i tij u mungua plotësisht nga sulmuesi gjashtë jardë larg.

Fernandes më pas bëri dy përpjekje te Papa në po aq minuta, ndërsa United shikoi të shkelte benzinën.

Cavani goditi një përpjekje mbi bar, pasi mori përfitimin e një kërcimi me fat në zonë, me njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer që vazhdonin të dominonin.

Dhe ata u shpërblyen më në fund për atë dominim kur Pogba u dha atyre epërsinë me një goditje të mirë në ajër.

Rashford punoi pak hapësirë ​​në të djathtë përpara se të kalonte në buzë të kutisë për Pogba të bjerë në shtëpi, përmes një devijimi të lehtë nga Matt Lowton.

Josh Brownhill bëri një breshëri të gjerë nga 20 jardë, ndërsa nën Matej Vydra pa një përpjekje të devijuar në anën e linjës në një akuzë të vonë të Burnley.

Martial çaloi në kohën e ndaljes pasi shpërdoroi një shans për të bërë dy, pasi United mbajti për tre pikë jetike.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu