Një penallti e vonuar nga sulmuesi kongolez i ndihmoi Reds të fitonin një pikë në shtëpi kundër Marco Rose’s Colts

Silas Wamangituka ishte VFB Shtutgartheroi në barazimin 2-2 të së Shtunës ndaj Borussia Monchengladbach.

Vizitorët hynë në Bundesliga në prag të humbjes së tyre 3-2 të Bajerni i Mynihut në Borussia-Park. Kundër Reds, megjithatë, ata ishin në gjendje të vendosen vetëm për një pikë.

Përkundër një qasje të kujdesshme në lojë, nikoqirët pranuan një penallti në minutën e 35-të pasi Stefan Lainer u rrëzua nga Borna Sosa. Lars Stindl u rrit për të kthyer penalltinë rezultuese për të dhënë epërsinë e Gladbach të cilën e morën në pushim të pjesës së parë.

Stuttgart ishte skuadra më e fortë në pjesën e dytë pasi dominuan në zotërimin e topit në përpjekjen e tyre për të fshirë deficitin.

Për fat të mirë, ata i barazuan gjërat në minutën e 58-të pasi Nicolas Gonzalez u hodh në zonën e kundërshtarit për të shënuar me kokë topin e Sosa që peshoi në mënyrë të përkryer nga portieri Yann Sommer.

Gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër ndërsa Denis Zakaria rivendosi epërsinë për ekipin e Marco Rose menjëherë pas rinisjes.

Në atë që ishte sulmi i fundit i takimit, topi u derdh në kutinë e Colt dhe Sasa Kalajdzic u rrëzua nën një sfidë nga Ramy Bensebaini ndërsa gjyqtari Felix Brych dha një penallti për Stuttgart pas ndërhyrjes së Ndihmësit të Videos (VAR). Wamangituka konvertoi penalltinë ndërsa të dy ekipet përfunduan aferën me një fitues pa asnjë shënim të shuar.

Me grevën e tij të fundit, kongolezi tani ka shënuar nëntë gola në 16 dalje në fushatën gjermane të fluturimeve 2020-21.

Ndërsa Wamangituka ishte në veprim nga fillimi në fund, sulmuesi guinean Momo Cisse nuk u rendit për veprim nga menaxheri Pellegrino Matarazzo. Për vizitorët, AlgjeriaBensebaini pa çdo minutë të veprimit ndërsa Ibrahima Traore i Guinesë një zëvendësues i papërdorur.

“Ne gjithmonë besojmë se do të kemi diçka për të treguar për përpjekjet tona, dhe kështu kemi arritur të marrim disa pikë në fazat e mëvonshme të ndeshjeve këtë sezon,” tha Matarazzo për mediat faqja e internetit e klubit.

“Të gjithë djemtë treguan shumë përkushtim dhe morën atë që meritonin në fund të ditës. Ishte një performancë e mirë në përgjithësi dhe mund të ndërtojmë më tej. “

Falë këtij rezultati, Stuttgart zë pozitën e dhjetë në regjistër duke grumbulluar 22 pikë nga 16 ndeshje, ndërsa Gladbach është i shtati me 25 pikë nga i njëjti lojë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu