Wayne Rooney beson se ish skuadra e tij Manchester United do të fitojë Premier League këtë sezon – dhe ka qenë i sigurt për këtë për gjashtë javë.

United tani ka luajtur gjysmën e ndeshjeve të tyre në Premier League për sezonin 2020-21 dhe aktualisht është në krye të tabelës.

Duket se klubi është në pozicionin e tyre më të fortë për të sfiduar titullin që kur e fituan atë për herë të fundit në 2012-13, në sezonin e fundit të Sir Alex Ferguson në krye.

Shefi aktual Ole Gunnar Solskjaer pohon se askush në klub ende nuk po mendon për titullin dhe ata janë duke marrë gjërat një lojë në një kohë.

Në të vërtetë, nëse do të fitojnë titullin, ata do të duhet të distancohen nga rivalët Liverpool dhe Manchester City – dhe ndoshta pretendentë të tjerë si Leicester dhe Tottenham.

Por ato sigurisht që do të jenë rritur nga Humbja tronditëse e Liverpool 1-0 ndaj Burnley te enjten. Kampionët në fuqi janë gjashtë pikë prapa United pas 19 ndeshjeve.

Dhe Rooney – i cili kohët e fundit mori drejtimin e Qarkut Derby mbi një bazë të përhershme – beson se klubi i tij i vjetër ka atë që duhet për të kapërcyer linjën.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


I tha ai Sky Sports“Në vitet e fundit Manchester United nuk ka qenë gati të sfidojë titullin. Por tani ata kanë krijuar një lojtar të fortë.

“[Bruno] Fernandes që po vjen ka ndihmuar masivisht. [Edinson] Cavani, me atë mentalitet fitues, ka ndihmuar masivisht. Tani skuadra është sfiduese për një titull në Premier League.

“Unë u thashë gjashtë javë më parë trajnerëve në zyrë se mendoja që Manchester United do të fitonte kampionatin dhe e mendoj edhe sot.

“Paul Pogba do të ketë një pjesë masive për të luajtur në këtë. Ata kanë sjellë lojtarë me mentalitete fituese dhe tani Paul mund të bëjë atë që bën më mirë dhe të tregojë cilësinë e tij në fushë. ”

Afati gjashtë javë Rooney tundi me kokë për të treguar se ai ka qenë i sigurt për suksesin e tyre që nga eliminimi i tyre nga Champions League.

Kanë kaluar gjashtë javë që kur United ra nga gara në fazën e grupeve. Që atëherë, ata janë përgjigjur shkëlqyeshëm – vetëm duke humbur një nga 12 ndeshjet e tyre të mëposhtme në të gjitha garat.

Kjo magji ka përfshirë barazimet me City dhe Liverpool në Premier League, një goditje e Leeds, dhe së fundmi, një fitore rikthimi ndaj Fulham.

Rritja e besimit në Old Trafford

Ole Gunnar Solskjaer TEAMtalk

Rooney nuk është djali i vetëm i bashkuar i United që ka dhënë informacione për klubin për të kthyer duart e tyre në trofeun e Premier League këtë sezon.

Ish mbrojtësi Phil Neville – i cili gjithashtu është tani në një karrierë traineri – tha në fund të dhjetorit se sfida e United për titullin nuk do të zbehet.

“Nuk ka asnjë arsye pse ata nuk mund ta mbajnë këtë,” tha ai pas fitores së tyre ndaj Wolves në 29 Dhjetor. “Ole ka folur që ata janë më të fortë – ju mund ta shihni se, 20 minutat e fundit ju vetëm mund të nuhatni se ata filluan të besonin se diçka mund të ndodhte.

“Kjo është ajo që kanë ekipet më të mira. Ata duhet ta mbështesin atë, të mbajnë atë nivel të qëndrueshmërisë, por unë mendoj se ata mund ta mbajnë atë për pjesën tjetër të sezonit dhe të sfidojnë Liverpoolin, i cili në këtë moment të kohës ka marrë lëndime dhe mund të ngrihet lart “.

LEXO MË SHUMË: Pundit etiketon vetëm kritikën e Pogba ‘qesharake’ siç shpjegoi teoria për formën

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu